Left toolbar

ostatnio dodane

Będzie trudno, ale nie rezygnuję :)

5 października 2013 r.

Wakacje się skończyły, minął wrzesień a mnie ciężko było znaleźć czas na uzupełnienie serwisu nadesłanymi w tym czasie materiałami. I nadal będzie trudno, bo muszę, mając pod opieką 7 miesięczną Gabrysię i dwójkę starszych w przedszkolu, codziennie kilka godzin poświęcić na pracę zawodową. Ale nie zamierzam rezygnować z aktualizowania serwisu, tylko z regularnością może być różnie. Zaglądajcie więc nie czekając na newsletter, który raczej będzie rzadki i nieregularny.

Materiały z BP KEP wprowadzam już na bieżąco, a inne będę się starała uzupełniać stopniowo sięgając wstecz.

pozdrawiam

Joanna Jakubowska redaktor serwisu

Wakacje

3 lipca 2013 r.

Lato w pełni, powróciły letnie temperatury :) więc i mnie czas ruszać na wakacyjny wypoczynek. Ze względu na pobyt z dziećmi poza miastem a teraz wyjazd nie będę w okresie letnim regularnie aktualizować serwisu i odpowiadać na emaile, z powodu ograniczonego dostępu do Internetu. Mam nadzieję, że większość redakcji też jest na wakacjach i nie będzie to zbyt uciążliwe.

pozdrawiam

Joanna Jakubowska
administrator serwisu

Warsztaty dla pism parafialnych (Kielce)

5 czerwca 2013 r.

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty dla redakcji gazet parafialnych i przykościelnych, które odbędą się 18 czerwca 2013 r. w Targach Kielce w ramach XIV Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO (17-19 VI 2013).

Warsztaty dziennikarskie dla mediów lokalnych i regionalnych w Kołobrzegu

30 kwietnia 2013 r.

Stowarzyszenie Prasy Lokalnej zaprasza na Warsztaty dziennikarskie, które organizuje 16-18 maja 2013 r. w Kołobrzegu. To spotkanie lokalnych mediów poświęcamy nowym mediom we współczesnym świecie, zwłaszcza wykorzystaniu ich w codziennej praktyce lokalnej prasy i mediów elektronicznych. Stowarzyszenie Prasy Lokalnej zadbało o bogaty program z udziałem znamienitych dziennikarzy, tudzież praktyków dziennikarskiego rzemiosła, znanych z ogólnopolskich mediów. Warsztaty są płatne.

UWAGA! Wielkie sprostowanie w sprawie ISSN

29 kwietnia 2013 r.

Po wielu latach rozpowszechniania informacji o konieczności posiadania numeru ISSN przez prasę parafialną, muszę teraz rozpowszechnić informację wprost przeciwną. O tym czego się dowiedziałam bezpośrednio w Narodowym Ośrodku ISSN Biblioteki Narodowej w Warszawie piszę poniżej.strona główna / czytelnia / OSPP / historia i działalność

historia i działalność

W dniach 15-16 października 1993 roku odbyło się w parafii pw. św. Tomasza Apostoła w Warszawie I Ogólnopolskie Spotkanie Redakcji Pism Parafialnych z udziałem przedstawicieli dwudziestu trzech redakcji gazet parafialnych. Podczas spotkania wysunięto propozycję o utworzeniu w parafii św. Tomasza centrum informacji o prasie parafialnej i archiwum prasy parafialnej.
Teksty referatów opublikowano w formie Biuletynu nr 1 i rozesłano uczestnikom.
MATERIAŁY:

--------------------------------
Do II Spotkania doszło w dniach 22-24 września 1994 roku. W jego trakcie odbyła się dyskusja nad formami współpracy zespołów redakcyjnych, której uczestnicy podkreślili konieczność sformalizowania ruchu. Odpowiedzią na tę propozycję było powołanie Ogólnopolskiego Sekretariatu Prasy parafialnej z siedzibą przy parafii pw. św. Tomasza Apostoła.
Teksty referatów opublikowano w formie Biuletynu nr 2.
MATERIAŁY:

--------------------------------
III Ogólnopolskie Forum Prasy Parafialnej, które obradowało od 9-10 lutego 1995 roku, uchwaliło Statut Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Prasy Parafialnej (OSPP). 18 listopada 1996 roku Sąd Wojewódzki w Warszawie zarejestrował Stowarzyszenie.

--------------------------------
W dniach 13-14 czerwca 1997 r. odbyło się IV Ogólnopolskie Forum Prasy Parafialnej, również w w parafii pw. św. Tomasza Apostoła w Warszawie.
Teksty referatów opublikowano w formie Biuletynu nr 4.
MATERIAŁY:

--------------------------------
V Ogólnopolskie Forum Prasy Parafialnej odbyło się 25-26 września 1999 r.

  • Sprawozdanie - Jolanta Łubkowska i Zbigniew Olejnik

--------------------------------
18 listopada 2000 roku odbyło się I Krakowskie Forum Prasy Parafialnej zorganizowane przez oddział krakowski OSPP.
Sprawozdanie z tego spotkania ukazało się w "Zeszytach Prasoznawczych UJ" a materiały opublikowano w formie biuletynu i rozesłano do redakcji na terenie woj. małopolskiego.
MATERIAŁY:

--------------------------------
20 października 2001 r. oddział krakowski OSPP zorganizował warsztaty dziennikarskie dla redaktorów gazet parafialnych. Zajęcia odbywały się w dwóch grupach. Pani Anna Balon poprowadziła część językową starając się zwrócić uwagę na najczęściej popełniane błędy. Druga grupa w tym samym czasie pod kierunkiem p. Joanny Szczepanowicz omawiała zagadnienia związane z graficzną stroną pracy redakcyjnej. Tu również zwrócono uwagę na błędy składu jakie zauważa sie w gazetkach parafialnych. Po przerwie nastąpiła wymiana i uczestnicy mogli skorzystać z drugiego proponowanego tematu. W warsztatach wzięło udział ok. 50 osób.