Left toolbar

ostatnio dodane

Będzie trudno, ale nie rezygnuję :)

5 października 2013 r.

Wakacje się skończyły, minął wrzesień a mnie ciężko było znaleźć czas na uzupełnienie serwisu nadesłanymi w tym czasie materiałami. I nadal będzie trudno, bo muszę, mając pod opieką 7 miesięczną Gabrysię i dwójkę starszych w przedszkolu, codziennie kilka godzin poświęcić na pracę zawodową. Ale nie zamierzam rezygnować z aktualizowania serwisu, tylko z regularnością może być różnie. Zaglądajcie więc nie czekając na newsletter, który raczej będzie rzadki i nieregularny.

Materiały z BP KEP wprowadzam już na bieżąco, a inne będę się starała uzupełniać stopniowo sięgając wstecz.

pozdrawiam

Joanna Jakubowska redaktor serwisu

Wakacje

3 lipca 2013 r.

Lato w pełni, powróciły letnie temperatury :) więc i mnie czas ruszać na wakacyjny wypoczynek. Ze względu na pobyt z dziećmi poza miastem a teraz wyjazd nie będę w okresie letnim regularnie aktualizować serwisu i odpowiadać na emaile, z powodu ograniczonego dostępu do Internetu. Mam nadzieję, że większość redakcji też jest na wakacjach i nie będzie to zbyt uciążliwe.

pozdrawiam

Joanna Jakubowska
administrator serwisu

Warsztaty dla pism parafialnych (Kielce)

5 czerwca 2013 r.

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty dla redakcji gazet parafialnych i przykościelnych, które odbędą się 18 czerwca 2013 r. w Targach Kielce w ramach XIV Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO (17-19 VI 2013).

Warsztaty dziennikarskie dla mediów lokalnych i regionalnych w Kołobrzegu

30 kwietnia 2013 r.

Stowarzyszenie Prasy Lokalnej zaprasza na Warsztaty dziennikarskie, które organizuje 16-18 maja 2013 r. w Kołobrzegu. To spotkanie lokalnych mediów poświęcamy nowym mediom we współczesnym świecie, zwłaszcza wykorzystaniu ich w codziennej praktyce lokalnej prasy i mediów elektronicznych. Stowarzyszenie Prasy Lokalnej zadbało o bogaty program z udziałem znamienitych dziennikarzy, tudzież praktyków dziennikarskiego rzemiosła, znanych z ogólnopolskich mediów. Warsztaty są płatne.

UWAGA! Wielkie sprostowanie w sprawie ISSN

29 kwietnia 2013 r.

Po wielu latach rozpowszechniania informacji o konieczności posiadania numeru ISSN przez prasę parafialną, muszę teraz rozpowszechnić informację wprost przeciwną. O tym czego się dowiedziałam bezpośrednio w Narodowym Ośrodku ISSN Biblioteki Narodowej w Warszawie piszę poniżej.strona główna / czytelnia / wszystkie artykuły / Homlia I spotkanie

Homilia podczas inauguracyjnej Mszy św. I Ogólnopolskiego Spotkania Redakcji Pism i Biuletynów Parafialnych

Skrót homilii wygłoszonej na rozpoczęcie I Ogólnopolskiego Spotkania Redakcji Pism i Biuletynów Parafialnych przez ks. kan. Tomasza J. Króla

Inauguracja obrad I Ogólnopolskiego Spotkania Redakcji Pism Parafialnych przypada w dniu, kiedy Kościół wspomina św. Teresę z Avila, jedną z dwu kobiet-Doktorów Kościoła. Św. Teresa jest autorką wielu wybitnych pism ascetycznych, ale szczególnym osiągnięciem tej XVI-wiecznej Świętej jest reforma (wespół ze św. Janem od Krzyża) zakonu karmelitańskiego. Św. Teresa zdaje się pokazywać nam dzisiaj, jak ważna jest odnowa samego siebie, swego życia wewnętrznego.

Istotą Kościoła jest głoszenie Dobrej Nowiny - ewangelizacja. ta podstawowa misja została Mu nakazana przez samego Chrystusa: "Idźcie i nauczajcie wszystkie narody [...]. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem" (Mt 28, 19-20). Kościół nie może więc z tej misji zrezygnować, straciłby wtedy swoją tożsamość, nie byłby już Kościołem Chrystusowym. Szczególną cząstką Kościoła jest parafia. W niej właśnie realizowane są zasadnicze funkcje Ludu Bożego: kapłańska, prorocka i królewska Jest ona najważniejszą, po rodzinie, komórką społeczną i szczególne znaczenie ma przekazywanie prawdy Bożej właśnie na szczeblu społeczności lokalnej.

Ewangelizacja może przybierać różne formy, jedną z nich jest słowo pisane. Pisma parafialne wpływają na postawę wiernych, ułatwiają poznanie prawd Bożych. Mogą swoim zasięgiem objąć czasem takich wiernych danej wspólnoty, do których nie ma dostępu prasa "centralna". Poprzez swoją formę, gazetki parafialne mogą stanowić niezwykle ważny czynnik integrujący lokalną społeczność. Może to być wręcz niezastąpione w niektórych środowiskach, np. w wielkich miastach, gdzie zdarza się, iż mieszkańcy jednego bloku wzajemnie się nie znają.

Zebraliśmy się tutaj, członkowie zespołów redakcyjnych pism parafialnych, aby wzajemnie się poznać, podzielić doświadczeniami, wymienić poglądy, a może nawiązać jakąś współpracę. Nie jesteśmy, w większości, profesjonalistami, ale ożywia nas ten sam entuzjazm i chęć pracy dla przekazania posłannictwa Chrystusowego. Niech On sam udzieli nam na tej drodze Swojego błogosławieństwa. Życzę wszystkim zebranym owocnych obrad.