strona główna / ostatnio dodane / UWAGA! Wielkie sprostowanie w sprawie ISSN
UWAGA! Wielkie sprostowanie w sprawie ISSN
29 kwietnia 2013 r.
Po wielu latach rozpowszechniania informacji o konieczności posiadania numeru ISSN przez prasę parafialną, muszę teraz rozpowszechnić informację wprost przeciwną. O tym czego się dowiedziałam bezpośrednio w Narodowym Ośrodku ISSN Biblioteki Narodowej w Warszawie piszę poniżej.
W związku z wieloma wątpliwościami redaktorów pism parafialnych dotyczących posiadania przez pisma parafialne numeru ISSN zwróciłam się z prośbą do Ośrodka ISSN Biblioteki Narodowej o oficjalną informację w tej sprawie. Nie wiem czemu nie wpadłam na to wcześniej :) A oto czego się dowiedziałam:
- Numer ISSN NIE JEST OBOWIĄZKOWY - dla nikogo.
- O numer ISSN powinny starać się wyłącznie pisma naukowe i popularno-naukowe - do tego na całym świecie służy ten numer, żeby zbierać informacje o tych właśnie publikacjach. W innych krajach nawet nie ma możliwości uzyskania numeru ISSN przez inne pisma nie spełniających tego kryterium. "Zgodnie z Podręcznikiem ISSN wydawnictwa ciągłe o charakterze ulotnym lub lokalnym mogą być całkowicie wyłączone z nadawania numeru ISSN." - napisała pani Hanna Zawado - kierownik Ośrodka ISSN w korespondencji emailowej.
- Posiadanie numeru ISSN nie ma nic wspólnego z obowiązkiem przesyłania do Biblioteki Narodowej Egzemplarzy Obowiązkowych
Skąd więc to zamieszanie?
Przekonanie o tym, że każde pismo spełniające kryteria prasy powinno posiadać numer ISSN zostało rozpowszechnione przez prawników, którzy w ten sposób interpretują zapisy Ustawy Prawo Prasowe, w której tak naprawdę nie ma wprost napisane nic na jego temat. Ponieważ swoje przekonanie o konieczności posiadania numeru ISSN miałam właśnie od prawników żyłam w przekonaniu, że mają oni rację.
Drugą kwestią dość istotną dla wydawców jest kwestia podatkowa - pismo posiadające numer ISSN jest zwolnione z podatku Vat na druk, wydając pismo bez numeru ISSN wydawca do kosztów druku musi ten podatek doliczyć. Stąd nawet wiedząc, że nie ma obowiązku posiadania tego numeru większość wydawców występuje o jego przyznanie, a Ośrodek ISSN nie ma podstaw do odmowy, bo przepisy polskie nie precyzują tych kwestii w sposób jednoznaczny.
Osobnym zagadnieniem jest obowiązek przesyłania egzemplarzy obowiązkowych do Biblioteki Narodowej i innych bibliotek z listy zamieszczonej w ustawie - tutaj jeszcze drążę temat, bo tym zajmuje się inna komórka w Bibliotece Narodowej i od niej nie mam jeszcze odpowiedzi.
cdn.
Joanna Jakubowska