Left toolbar

ostatnio dodane

Będzie trudno, ale nie rezygnuję :)

5 października 2013 r.

Wakacje się skończyły, minął wrzesień a mnie ciężko było znaleźć czas na uzupełnienie serwisu nadesłanymi w tym czasie materiałami. I nadal będzie trudno, bo muszę, mając pod opieką 7 miesięczną Gabrysię i dwójkę starszych w przedszkolu, codziennie kilka godzin poświęcić na pracę zawodową. Ale nie zamierzam rezygnować z aktualizowania serwisu, tylko z regularnością może być różnie. Zaglądajcie więc nie czekając na newsletter, który raczej będzie rzadki i nieregularny.

Materiały z BP KEP wprowadzam już na bieżąco, a inne będę się starała uzupełniać stopniowo sięgając wstecz.

pozdrawiam

Joanna Jakubowska redaktor serwisu

Wakacje

3 lipca 2013 r.

Lato w pełni, powróciły letnie temperatury :) więc i mnie czas ruszać na wakacyjny wypoczynek. Ze względu na pobyt z dziećmi poza miastem a teraz wyjazd nie będę w okresie letnim regularnie aktualizować serwisu i odpowiadać na emaile, z powodu ograniczonego dostępu do Internetu. Mam nadzieję, że większość redakcji też jest na wakacjach i nie będzie to zbyt uciążliwe.

pozdrawiam

Joanna Jakubowska
administrator serwisu

Warsztaty dla pism parafialnych (Kielce)

5 czerwca 2013 r.

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty dla redakcji gazet parafialnych i przykościelnych, które odbędą się 18 czerwca 2013 r. w Targach Kielce w ramach XIV Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO (17-19 VI 2013).

Warsztaty dziennikarskie dla mediów lokalnych i regionalnych w Kołobrzegu

30 kwietnia 2013 r.

Stowarzyszenie Prasy Lokalnej zaprasza na Warsztaty dziennikarskie, które organizuje 16-18 maja 2013 r. w Kołobrzegu. To spotkanie lokalnych mediów poświęcamy nowym mediom we współczesnym świecie, zwłaszcza wykorzystaniu ich w codziennej praktyce lokalnej prasy i mediów elektronicznych. Stowarzyszenie Prasy Lokalnej zadbało o bogaty program z udziałem znamienitych dziennikarzy, tudzież praktyków dziennikarskiego rzemiosła, znanych z ogólnopolskich mediów. Warsztaty są płatne.

UWAGA! Wielkie sprostowanie w sprawie ISSN

29 kwietnia 2013 r.

Po wielu latach rozpowszechniania informacji o konieczności posiadania numeru ISSN przez prasę parafialną, muszę teraz rozpowszechnić informację wprost przeciwną. O tym czego się dowiedziałam bezpośrednio w Narodowym Ośrodku ISSN Biblioteki Narodowej w Warszawie piszę poniżej.strona główna / czytelnia / niezbędnik redaktora

niezbędnik redaktora

10 przykazań dla dziennikarzy

Fragmenty wystąpienia bp. Jana Chrapka, wiceprzewodniczącego Komisji Episkopatu ds. Środków Komunikacji Społecznej, na uroczystej sesji z okazji 10-lecia redakcji programów katolickich w mediach publicznych, 2 października w Warszawie.

Jak założyć gazetę parafialną?

Od czego zacząć? O czym należy pamiętać? Co trzeba przygotować zanim rozpocznie się wydawanie pisma parafialnego. Na te pytania próbuje odpowiedzieć Jerzy Jacek Bojarski z "Angelusa Bronowickiego" z Lublina. Jest to zbiór myśli, reflekcji na temat wydawania gazety w parafii, ale może okaże się przydatny dla tych, którzy zastanawiają się nad założeniem własnego pisma.

Podstawy typografii

Co to jest "typografia"? Według słownika języka polskiego jest to "sztuka użytkowa, której zadaniem jest dbałość o estetykę druków, a przede wszystkim opracowywanie szaty graficznej publikacji; także: układ graficzny książki lub innego druku". Typografia określa więc to wszystko co wpływa na wygląd publikacji - również pisma parafialnego. Dla lepszego odbioru ważna jest nie tylko treść artykułu, ale właśnie jego poprawność typograficzna. Na co trzeba zwrócić największą uwagę?

Zasady użycia w tekstach wielkich i małych liter

Zasady użycia w tekstach wielkich i małych liter mają charakter konwencjonalny. Opierają się na czterech kryteriach:

  1. składniowym,

  2. znaczeniowym,

  3. graficznym,

  4. uczuciowym i grzecznościowym.

W trosce o słowo

Anna Balon
(...) Słowo dziennikarza katolickiego również wpisuje się w Boży porządek, a ze świadomością tego wiąże się jedna z podstawowych zasad uprawiania dziennikarstwa - nie wolno posługiwać się słowem do destrukcji, dla niepokoju, dla nienawiści. (...)
I Krakowskie Forum Prasy Parafialnej - 2000 r.

O czym warto pamiętać, redagując gazetkę parafialną

Refleksje dla redagujących "Pfarr-Nachrichten" (Wiadomości Parafialne) parafii pw. św. Szczepana w Gaubitsch