strona główna / czytelnia / niezbędnik redaktora
niezbędnik redaktora
10 przykazań dla dziennikarzy
Fragmenty wystąpienia bp. Jana Chrapka, wiceprzewodniczącego Komisji Episkopatu ds. Środków Komunikacji Społecznej, na uroczystej sesji z okazji 10-lecia redakcji programów katolickich w mediach publicznych, 2 października w Warszawie.
Jak założyć gazetę parafialną?
Od czego zacząć? O czym należy pamiętać? Co trzeba przygotować zanim rozpocznie się wydawanie pisma parafialnego. Na te pytania próbuje odpowiedzieć Jerzy Jacek Bojarski z "Angelusa Bronowickiego" z Lublina. Jest to zbiór myśli, reflekcji na temat wydawania gazety w parafii, ale może okaże się przydatny dla tych, którzy zastanawiają się nad założeniem własnego pisma.
Podstawy typografii
Co to jest "typografia"? Według słownika języka polskiego jest to "sztuka użytkowa, której zadaniem jest dbałość o estetykę druków, a przede wszystkim opracowywanie szaty graficznej publikacji; także: układ graficzny książki lub innego druku". Typografia określa więc to wszystko co wpływa na wygląd publikacji - również pisma parafialnego. Dla lepszego odbioru ważna jest nie tylko treść artykułu, ale właśnie jego poprawność typograficzna. Na co trzeba zwrócić największą uwagę?
Zasady użycia w tekstach wielkich i małych liter
Zasady użycia w tekstach wielkich i małych liter mają charakter konwencjonalny. Opierają się na czterech kryteriach:
składniowym,
znaczeniowym,
graficznym,
uczuciowym i grzecznościowym.
W trosce o słowo
Anna Balon
(...) Słowo dziennikarza katolickiego również wpisuje się w Boży porządek, a ze świadomością tego wiąże się jedna z podstawowych zasad uprawiania dziennikarstwa - nie wolno posługiwać się słowem do destrukcji, dla niepokoju, dla nienawiści. (...)
I Krakowskie Forum Prasy Parafialnej - 2000 r.
O czym warto pamiętać, redagując gazetkę parafialną
Refleksje dla redagujących "Pfarr-Nachrichten" (Wiadomości Parafialne) parafii pw. św. Szczepana w Gaubitsch