Left toolbar

ostatnio dodane

Będzie trudno, ale nie rezygnuję :)

5 października 2013 r.

Wakacje się skończyły, minął wrzesień a mnie ciężko było znaleźć czas na uzupełnienie serwisu nadesłanymi w tym czasie materiałami. I nadal będzie trudno, bo muszę, mając pod opieką 7 miesięczną Gabrysię i dwójkę starszych w przedszkolu, codziennie kilka godzin poświęcić na pracę zawodową. Ale nie zamierzam rezygnować z aktualizowania serwisu, tylko z regularnością może być różnie. Zaglądajcie więc nie czekając na newsletter, który raczej będzie rzadki i nieregularny.

Materiały z BP KEP wprowadzam już na bieżąco, a inne będę się starała uzupełniać stopniowo sięgając wstecz.

pozdrawiam

Joanna Jakubowska redaktor serwisu

Wakacje

3 lipca 2013 r.

Lato w pełni, powróciły letnie temperatury :) więc i mnie czas ruszać na wakacyjny wypoczynek. Ze względu na pobyt z dziećmi poza miastem a teraz wyjazd nie będę w okresie letnim regularnie aktualizować serwisu i odpowiadać na emaile, z powodu ograniczonego dostępu do Internetu. Mam nadzieję, że większość redakcji też jest na wakacjach i nie będzie to zbyt uciążliwe.

pozdrawiam

Joanna Jakubowska
administrator serwisu

Warsztaty dla pism parafialnych (Kielce)

5 czerwca 2013 r.

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty dla redakcji gazet parafialnych i przykościelnych, które odbędą się 18 czerwca 2013 r. w Targach Kielce w ramach XIV Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO (17-19 VI 2013).

Warsztaty dziennikarskie dla mediów lokalnych i regionalnych w Kołobrzegu

30 kwietnia 2013 r.

Stowarzyszenie Prasy Lokalnej zaprasza na Warsztaty dziennikarskie, które organizuje 16-18 maja 2013 r. w Kołobrzegu. To spotkanie lokalnych mediów poświęcamy nowym mediom we współczesnym świecie, zwłaszcza wykorzystaniu ich w codziennej praktyce lokalnej prasy i mediów elektronicznych. Stowarzyszenie Prasy Lokalnej zadbało o bogaty program z udziałem znamienitych dziennikarzy, tudzież praktyków dziennikarskiego rzemiosła, znanych z ogólnopolskich mediów. Warsztaty są płatne.

UWAGA! Wielkie sprostowanie w sprawie ISSN

29 kwietnia 2013 r.

Po wielu latach rozpowszechniania informacji o konieczności posiadania numeru ISSN przez prasę parafialną, muszę teraz rozpowszechnić informację wprost przeciwną. O tym czego się dowiedziałam bezpośrednio w Narodowym Ośrodku ISSN Biblioteki Narodowej w Warszawie piszę poniżej.



Podstawy typografii

Co to jest "typografia"? Według słownika języka polskiego jest to "sztuka użytkowa, której zadaniem jest dbałość o estetykę druków, a przede wszystkim opracowywanie szaty graficznej publikacji; także: układ graficzny książki lub innego druku". Typografia określa więc to wszystko co wpływa na wygląd publikacji - również pisma parafialnego. Dla lepszego odbioru ważna jest nie tylko treść artykułu, ale właśnie jego poprawność typograficzna. Na co trzeba zwrócić największą uwagę?

Jedna z naszych użytkowniczek podesłała mi link do strony na temat typografii - po raz kolejny przekonałam się jak wiele ciekawej wiedzy można znaleźć w internecie. Jest to strona Roberta Chwałowskiego typografia.ogme.pl.

Strona zawiera kilka działów:

  • Podstawy Typografii - dział traktujący o praktyczych aspektach typografii.

  • Fonty dla webmastera - Stosowanie fontów w witrynach internetowych.

  • Książki dla typografii (i desktop publishing) - Recenzje książek.

  • Norma w mikrotypografii - Rozprawka traktująca o niespójnościach w literaturze normatywnej dotyczących kilku znaków interpunkcyjnych

  • Czy fontami można strzelać z procy? - Artykuł traktujący o bałaganie nomenklaturowym w typografii.

  • 451, czyli typografia bez papieru - Analiza porównawcza typografii papierowej i internetowej.

Wszystkim Czytelnikom naszego portalu polecam szczególnie pierwszy temat Podstawy typografii . Co to jest pismo? Co oznacza odmiana kroju pisma. Jakie są podstawowe cechy pisma? Wszystko o zastosowania znaków w piśmie - np. jak powinniśmy pisać, gdy cudzysłów zbiegnie się z kropką, wykrzyknikiem lub wielokropkiem, jak stosować małe i wielkie litery po wykrzykniku lub pytajniku i wiele innych bardzo cennych wskazówek zebranych w proste zasady, z wieloma przykładami. To zawartość tego rozdziału, którego lekturę i używanie na codzień przy korekcie pism bardzo polecam.

Nie wszystkie błędy uda się wyeliminować od razy - jest tego zbyt dużo, ale jeśli np. w każdym numerze będziemy zwracać uwagę na kolejny mały szczegół, to może po kilku miesiącach pozbędziemy się błędów typograficznych związanych z nieumiejetnym zastosowaniem różnych nietypowych znaków w tekście.

Zapraszma na stronę typografia.ogme.pl