strona główna / czytelnia / niezbędnik redaktora / typografia
Podstawy typografii
Co to jest "typografia"? Według słownika języka polskiego jest to "sztuka użytkowa, której zadaniem jest dbałość o estetykę druków, a przede wszystkim opracowywanie szaty graficznej publikacji; także: układ graficzny książki lub innego druku". Typografia określa więc to wszystko co wpływa na wygląd publikacji - również pisma parafialnego. Dla lepszego odbioru ważna jest nie tylko treść artykułu, ale właśnie jego poprawność typograficzna. Na co trzeba zwrócić największą uwagę?
Jedna z naszych użytkowniczek podesłała mi link do strony na temat typografii - po raz kolejny przekonałam się jak wiele ciekawej wiedzy można znaleźć w internecie. Jest to strona Roberta Chwałowskiego typografia.ogme.pl.
Strona zawiera kilka działów:
Podstawy Typografii - dział traktujący o praktyczych aspektach typografii.
Fonty dla webmastera - Stosowanie fontów w witrynach internetowych.
Książki dla typografii (i desktop publishing) - Recenzje książek.
Norma w mikrotypografii - Rozprawka traktująca o niespójnościach w literaturze normatywnej dotyczących kilku znaków interpunkcyjnych
Czy fontami można strzelać z procy? - Artykuł traktujący o bałaganie nomenklaturowym w typografii.
451, czyli typografia bez papieru - Analiza porównawcza typografii papierowej i internetowej.
Wszystkim Czytelnikom naszego portalu polecam szczególnie pierwszy temat Podstawy typografii . Co to jest pismo? Co oznacza odmiana kroju pisma. Jakie są podstawowe cechy pisma? Wszystko o zastosowania znaków w piśmie - np. jak powinniśmy pisać, gdy cudzysłów zbiegnie się z kropką, wykrzyknikiem lub wielokropkiem, jak stosować małe i wielkie litery po wykrzykniku lub pytajniku i wiele innych bardzo cennych wskazówek zebranych w proste zasady, z wieloma przykładami. To zawartość tego rozdziału, którego lekturę i używanie na codzień przy korekcie pism bardzo polecam.
Nie wszystkie błędy uda się wyeliminować od razy - jest tego zbyt dużo, ale jeśli np. w każdym numerze będziemy zwracać uwagę na kolejny mały szczegół, to może po kilku miesiącach pozbędziemy się błędów typograficznych związanych z nieumiejetnym zastosowaniem różnych nietypowych znaków w tekście.
Zapraszma na stronę typografia.ogme.pl