strona główna / czytelnia / niezbędnik redaktora / Jak założyć gazetę parafialną?
Jak założyć gazetę parafialną?
Od czego zacząć? O czym należy pamiętać? Co trzeba przygotować zanim rozpocznie się wydawanie pisma parafialnego. Na te pytania próbuje odpowiedzieć Jerzy Jacek Bojarski z "Angelusa Bronowickiego" z Lublina. Jest to zbiór myśli, reflekcji na temat wydawania gazety w parafii, ale może okaże się przydatny dla tych, którzy zastanawiają się nad założeniem własnego pisma.
---------------------------
Jak założyć gazetę parafialną?
Najlepsza porada i instrukcja nie pomoże, gdy zabraknie choćby jednego "sprawiedliwego" i "upartego w parafii", który, by tego chciał dokonać. Wiem z doświadczenia, że nie jest to takie proste i łatwe. Sama trudność jest w proboszczach i wikariuszach. O innych problemach nie wspomnę. Musimy mieć jasne cele i wizje po co chcemy założyć pismo parafialne? Spróbujmy punkt, po punkcje przeanalizować w sposób pobieżny i bardzo uproszczony, co trzeba zrobić, aby to uczynić.
-
Kto chce założyć gazetę i po co? - czyli, kto będzie wydawcą, a kto jej redaktorem naczelnym? Jeśli wydawcą jest parafia, to automatycznie warto wziąć do jej kolegium księdza, który będzie asystentem kościelnym, który będzie czuwał, by nie pojawiały się herezje.
-
Redaktor naczelny to osoba, która pokieruje jak dyrygent całym zespołem jaki uda mu się stworzyć.
-
Zespół redakcyjny (nie jest łatwy do zebrania, ale konieczny): sekretarz redakcji - zbiera wszystkie materiały; fotoreporter - robi zdjęcia, zawsze i wszędzie; korektor - poprawia błędy; redaktor techniczny - projektuje strony, gdzie co ma być, redaktorzy - piszący teksty! grafik.
-
Kiedy już mamy zespół warto wymyślić nazwę gazety i tutaj są dwa sposoby na to. Bawimy się całą parafią i robimy konkurs na nazwę, to jest bardzo ważne, że gazeta już w mentalności parafian się rodzi i mamy od razu odpowiedź, na ile wierni się zaangażowali i odpowiedzieli czy chcą mieć gazetę czy nie? Albo sami dajemy nazwę, z którą się utożsamiamy?
-
Kiedy mamy nazwę gazety, warto sprawdzić czy już takowa istnieje, by nie potrzebnie powielać już istniejących.: np. Angelus Bronowicki - nazwa nawiązuje do wezwania parafii św. Michała Archanioła - angelus, a przymiotnik bronowicki, umiejscawia w topografii miejskiej. Dałem kiedyś nazwę "Ku Wspólnocie" to jest nazwa programowa czyli zakładała, że parafia, dąży do tego, by być wspólnotą wspólnot. Warto poświęcić trochę czasu, by nazwa była oryginalna, bo pism parafialnych o tytułach "Nasza Parafia" i "Wiadomości Parafialne" jest już kilkadziesiąt.
-
Mamy nazwę - pomyślmy o winiecie, warto zatrudnić grafika, by się później nie wstydzić.
-
Format trzeba ustalić A4, A3 itd.. - wybierając format warto wziąć pod uwagę możliwości drukarskie i koszty
-
Papier na jakim chcemy drukować: kreda czy ofsettowy. Fotografie warto drukować na papierze kredowym, bo jakość lepsza ale to kosztuje, więc trzeba to wszystko rozważyć
-
Estetyka - jeden kolor, dwa kolory, lub pełny, grafiki, fotografie, tytuły itp. czesto tego wyboru dokonuje się ze względu na koszty.
-
Nakład - trzeba ustalić ile nam egzemplarzy potrzeba
-
Częstotliwość - zastanówmy się jak często chcemy i - równie ważne - jesteśmy w stanie wydawać nasze pismo. Lepiej wybrać mniejszą częstotliwość wydawania - zwłaszcza na początku działalności - niż żeby później z powodów organizacyjnych kolejne numery ukazywały się z opóźnieniem lub wcale.
Kiedy już te rzeczy wiemy i sprecyzujemy to musimy pamiętać o:
-
Stopce redakcyjnej - nazwa wydawcy: Parafia św. Michała Archanioła, adres, telefon, e-mail kontaktowy. Wymienić cały zespół redakcyjny z imienia i nazwiska oraz funkcje, nakład
-
Postarać się o ISSN przez Bibliotekę Narodową w Warszawie (można to zrobić po wydaniu pierwszego numeru wysyłając go wraz z mnioskiem)
-
Opis bibliograficzny - "Angelus Bronowicki" Nr 1 (1) 2006. Rok I (który rok wychodzi pismo: pierwszy, drugi itp.)
Gazeta parafii rzym-kat. św. Michała Archanioła w Lublinie -
Zrobić kalkulacje jaki format najlepszy i nakład, gatunek papieru. Znaleźć miejsce, gdzie będziemy drukować pismo - warto poszukać starannie bo ceny i jakość druku są bardzo zróżnicowane.
Pomyślmy teraz co chcemy poprzez gazetę robić
-
Informować
-
Formować
-
Edukować
-
Bawić
-
Dialogować
-
Integrować
-
Itd. (w zależności od inwencji własnej)
Środki wyrazu komunikacji muszą być zróżnicowane i proporcjonalnie dobrane, by gazeta była atrakcyjna, dynamiczna, nie nudna, i bez przesady pobożnościowej
-
NOTKA
-
WYWIAD
-
REPORTAŻ
-
SYLWETKA
-
FOTOGRAFIE
-
Grafiki
-
I co nam się jeszcze spodoba
-
Krzyżówki
-
W mojej gazecie "Angelus Bronowicki" dałem okienko Agnostykowi, bo Pan Bóg kocha wszystkich, i przez niego tez działa, ale do tego trzeba wyrobionego Red. Naczelnego i proboszcza otwartego. Odwagi!!!
-
Wiersze
-
Animować akcje
-
Dobierać tematykę do okresu liturgicznego
-
Kronika wydarzeń parafialnych
-
Kto jest kim w parafii
-
Ekumenizm
-
Inne religie pokazywać - tak, tak nie bać się tego
-
Kulturę
-
itd.
Ważne jest by gazeta była zrobiona, estetycznie, dynamicznie, pięknie, by katolickość nie była siermiężna, ale atrakcyjna. To wymaga pracy, nauki i doświadczenia, które z wiekiem wydawania przyjdzie do kolegium redakcyjnego
Bardzo ważny jest kolportaż - najlepiej to robić w sposób przemyślany. My wydajemy kwartalnik. Cztery razy do roku roznosimy gazety do domu. Jeśli ktoś chce dać ofiarę to jest mile widziana, ale nie jest to obligatoryjne. (Innym sposobem kolportażu jest sprzedaż lub rozdawanie pisma w kościele - zwykle po Mszach św.)
Ponadto gazeta była inicjatorem wielu przedsięwzięć: festyn parafialny, założenie świetlicy, interwencje w obronie komisariatu policji czy zrobienie oświetlenia w parku itd. Bronimy spraw dzielnicy i tworzymy nie tylko wspólnotę wiary, ale i społeczeństwo obywatelskie.
Bardzo ważne są strony www w Internecie.
Jerzy Jacek Bojarski, "Angelus Bronowicki"
Trudno swoje doświadczenia przekazać w skróconej formie, ale mam nadzieję, że wskazałem kierunek jaki należy obrać, a inne rzeczy same przyjdą.