Left toolbar

ostatnio dodane

Będzie trudno, ale nie rezygnuję :)

5 października 2013 r.

Wakacje się skończyły, minął wrzesień a mnie ciężko było znaleźć czas na uzupełnienie serwisu nadesłanymi w tym czasie materiałami. I nadal będzie trudno, bo muszę, mając pod opieką 7 miesięczną Gabrysię i dwójkę starszych w przedszkolu, codziennie kilka godzin poświęcić na pracę zawodową. Ale nie zamierzam rezygnować z aktualizowania serwisu, tylko z regularnością może być różnie. Zaglądajcie więc nie czekając na newsletter, który raczej będzie rzadki i nieregularny.

Materiały z BP KEP wprowadzam już na bieżąco, a inne będę się starała uzupełniać stopniowo sięgając wstecz.

pozdrawiam

Joanna Jakubowska redaktor serwisu

Wakacje

3 lipca 2013 r.

Lato w pełni, powróciły letnie temperatury :) więc i mnie czas ruszać na wakacyjny wypoczynek. Ze względu na pobyt z dziećmi poza miastem a teraz wyjazd nie będę w okresie letnim regularnie aktualizować serwisu i odpowiadać na emaile, z powodu ograniczonego dostępu do Internetu. Mam nadzieję, że większość redakcji też jest na wakacjach i nie będzie to zbyt uciążliwe.

pozdrawiam

Joanna Jakubowska
administrator serwisu

Warsztaty dla pism parafialnych (Kielce)

5 czerwca 2013 r.

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty dla redakcji gazet parafialnych i przykościelnych, które odbędą się 18 czerwca 2013 r. w Targach Kielce w ramach XIV Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO (17-19 VI 2013).

Warsztaty dziennikarskie dla mediów lokalnych i regionalnych w Kołobrzegu

30 kwietnia 2013 r.

Stowarzyszenie Prasy Lokalnej zaprasza na Warsztaty dziennikarskie, które organizuje 16-18 maja 2013 r. w Kołobrzegu. To spotkanie lokalnych mediów poświęcamy nowym mediom we współczesnym świecie, zwłaszcza wykorzystaniu ich w codziennej praktyce lokalnej prasy i mediów elektronicznych. Stowarzyszenie Prasy Lokalnej zadbało o bogaty program z udziałem znamienitych dziennikarzy, tudzież praktyków dziennikarskiego rzemiosła, znanych z ogólnopolskich mediów. Warsztaty są płatne.

UWAGA! Wielkie sprostowanie w sprawie ISSN

29 kwietnia 2013 r.

Po wielu latach rozpowszechniania informacji o konieczności posiadania numeru ISSN przez prasę parafialną, muszę teraz rozpowszechnić informację wprost przeciwną. O tym czego się dowiedziałam bezpośrednio w Narodowym Ośrodku ISSN Biblioteki Narodowej w Warszawie piszę poniżej.



strona główna / czytelnia / prace naukowe / Współczesna prasa katolicka w Polsce

Współczesna prasa katolicka w Polsce

Praca licencjacka autorstwa Joanny Czech obroniona 7 lipca 2010 r. na Uniwersytecie Łódzkim, Wydział Filologiczny, Katedra Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej, pod kierunkiem dr Magdaleny Rzadkowolskiej.

Wstęp

Współcześnie na polskim rynku wydawniczym obecnych jest wiele tytułów prasowych. W kioskach znajdują się czasopisma różnego typu. Przykładem mogą być:

  • czasopisma kobiece (np. „Naj”, „Przyjaciółka”, „Pani Domu”, „Sukcesy i porażki”)
  • prasa codzienna (np. „Gazeta Wrocławska”, „Super Express”, „Fakt”)
  • czasopisma młodzieżowe (np. „Bravo”, „Bravo Girl”, „Popcorn”) .

Są to tytuły, które szybko znikają z półek i jedynie dają relaks. W kioskach prawie nie ma czasopism katolickich (znaleźć je możemy w niewielu). Prasę tę poza parafiami i księgarniami archidiecezjalnymi, możemy nabyć przeważnie w Empiku (duży salon prasowy).

Rozdział 1 - Prasa katolicka

Ludwik Civardi w dwudziestoleciu międzywojennym uważał, że „każde wydawnictwo (książka, czasopismo, dziennik), które nie tylko nie sprzeciwia się dogmatom i moralności chrześcijańskiej, ale również jest narzędziem ich rozgłaszania oraz czynnikiem wpajającym w umysły ducha chrześcijańskiego ma prawo, nazywać się prasą katolicką”1.
Współcześnie według biskupa Adama Lepy „mianem prasy katolickiej obejmuje się te wydawnictwa, które za zgodą władz kościelnych drukowane są periodycznie i rozpowszechniane publicznie”2.

Rozdział 2 - Charakterystyka wybranych czasopism katolickich

W Polsce ukazuje się obecnie bardzo dużo czasopism katolickich. Wychodzą one z różną częstotliwością; mamy tygodniki, miesięczniki, dwumiesięczniki, kwartalniki itd. Przeznaczone są dla różnych grup czytelników, dzieci, młodzieży i dorosłych; poruszają różną tematykę, są poświęcone m.in. problematyce rodzinnej, cudom i uzdrowieniom, czasem pobożności maryjnej. Czasopisma te na ogół mają zasięg ogólnopolski, można je nabyć w wielu parafiach i księgarniach. Zdarza się jednak, że wybrane czasopismo trzeba zaprenumerować – bo trudno je dostać w swojej miejscowości lub nabyć w księgarni czy salonie prasowym. Ukazuje się także dużo tytułów pism parafialnych, które są słabo znane poza granicami probostw. W tej części pracy przedstawię kilka wybranych tytułów czasopism ogólnopolskich. Omówię je pod względem gatunków i stałych rubryk, spróbuję odpowiedzieć na pytanie, gdzie można je kupić. Omówię także kilka czasopism, które nie są dostępne w sklepie, można je dostać jedynie należąc do wspólnoty czy zgromadzenia.

Rozdział 3 - Prasa parafialna

Oprócz ogólnodostępnej polskiej prasy katolickiej – takiej jak np. „Gość Niedzielny”, „Niedziela”, dostępna jest prasa parafialna - czasopisma wydawane przez parafie.

Najmniejszą jednostką administracyjną w Kościele jest parafia. W obecnej chwili w Polsce istnieje 10114 parafii i około 800 innych ośrodków duszpasterskich23. Na ogół w każdej parafii dostępne są ogólnopolskie czasopisma katolickie. Niektóre ze wspólnot parafialnych wydają też własne gazetki.

Można w nich znaleźć wiadomości związane głównie z działalnością wspólnot lokalnych.

Rozdział 4 - Praca w redakcji gazetki parafialnej

W czasie pisania pracy przeprowadziłam wywiady e-mailowe z trzema redaktorkami naczelnymi wrocławskich czasopism parafialnych oraz jedną dziennikarką wrocławskiej wkładki do „Gościa Niedzielnego”. Zależało mi na tym, aby uzyskać od nich informacje związane z pracą w redakcji, jakie są cele i zadania redaktorów naczelnych, czy taka praca jest potrzebna i czy pozwala się rozwijać intelektualnie.

Rozdział 5 - Badania własne

1. Prasa katolicka we Wrocławskiej Księgarni Archidiecezjalnej

W czasie pisania pracy miałam możliwość skontaktowania się ze sprzedawcami wrocławskiej Księgarni Archidiecezjalnej i dowiedzieć się, jakie jest zainteresowanie klientów prasą katolicką. Moim celem było sprawdzenie, które tytuły cieszą się największą poczytnością i czemu należy to przypisać.

Zakończenie

W Polsce obecnie istnieje 300 tytułów pism katolickich. Prasa katolicka rozpowszechniana jest przez kioski Ruchu, parafie oraz w prenumeracie. Jedne z czasopism mają zasięg ogólnopolski, są adresowane do masowego odbiorcy. Należą do nich „Gość Niedzielny” i „Niedziela”. Są w nich artykuły dotyczące różnych dziedzin życia: polityki, ekonomii i kultury. Zamieszczane są reportaże i wywiady z ciekawymi ludźmi. Publikowane bywają porady psychologów. Na uwagę zasługują błyskotliwe felietony. Jest miejsce na humor i rozrywkę (krzyżówki). Oczywiście, wiele miejsca zajmują artykuły z życia Kościoła, czytania mszalne, komentarze.

Bibliografia

Wydawnictwa zwarte:

  • Encyklopedia katolicka pod red. Ł. Łukaszczyka, L. Bieńkowskiego, G. Gryglewicza. T. 1, 3, Lublin 1985.
  • Leksykon teologii pastoralnej pod red. Kamińskiego, W. Przygody, M. Fiałkowskiego, Lublin 2006