strona główna / czytelnia / prace naukowe / Współczesna prasa katolicka w Polsce / Zakończenie
Zakończenie
W Polsce obecnie istnieje 300 tytułów pism katolickich. Prasa katolicka rozpowszechniana jest przez kioski Ruchu, parafie oraz w prenumeracie. Jedne z czasopism mają zasięg ogólnopolski, są adresowane do masowego odbiorcy. Należą do nich „Gość Niedzielny” i „Niedziela”. Są w nich artykuły dotyczące różnych dziedzin życia: polityki, ekonomii i kultury. Zamieszczane są reportaże i wywiady z ciekawymi ludźmi. Publikowane bywają porady psychologów. Na uwagę zasługują błyskotliwe felietony. Jest miejsce na humor i rozrywkę (krzyżówki). Oczywiście, wiele miejsca zajmują artykuły z życia Kościoła, czytania mszalne, komentarze.
Interesujące i poczytne są czasopisma adresowane do rodzin katolickich, np. „Nasza Arka”, „Familia”. Są też pisma adresowane do wyższego kręgu odbiorców. O ile czasopisma ogólnopolskie adresowane są do szerokiego grona odbiorców, rozprowadzane są za pośrednictwem kiosków czy salonów Empik oraz księgarni archidiecezjalnych, o tyle pisma adresowane do członków mniejszych wspólnot rozchodzą się w prenumeracie, a niekiedy bywają rozprowadzane przez kapelanów.
Czasopisma parafialne tworzone są przez wolontariuszy. Na ogół nie mają oni ukończonych studiów dziennikarskich. Pracują zawodowo bądź studiują, a tworzenie pisma parafialnego traktują jak szczególne posłannictwo i okazję do rozwoju intelektualnego i duchowego.
W Polsce ukazuje się z różną częstotliwością ponad 1000 takich pisemek. Mówią one o życiu Kościoła lokalnego. Dużą część ukazujących się w nich tekstów stanowią sprawozdania i inne informacje z życia parafii, wywiady o mieszkańcach danej wspólnoty, wspomnienia parafian. Z reguły publikowane są wyciągi z ksiąg parafialnych. Zamieszczane są też artykuły formacyjne dla członków ruchów i stowarzyszeń, listy duszpasterzy, informacje z życia Kościoła powszechnego. Rzadko pojawiają się takie formy wypowiedzi dziennikarskiej jak felietony. Prasa parafialna z założenia jest ściśle związana z życiem tej najmniejszej jednostki administracyjnej Kościoła. Opracowania na temat prasy parafialnej są nieliczne. Wymagają wielu uzupełnień. Stanowią ciekawe pole badawcze.
Czasopismom katolickim brak reklamy, zachęcających ogół społeczeństwa do zapoznania się z ich treścią. Wzorem popularnych pism do czasopism katolickich dołączone są ostatnimi czasy upominki. Takie gadżety podnoszą popyt i być może zachęcają do zapoznania się z treścią publikacji.
Są już czasopisma, które próbują w miarę harmonijnie łączyć sferę sacrum z profanum, ale ich tytuły nie zawsze są dobrze kojarzone.
Myślę, że mimo wszystko warto sięgać po polską prasę katolicką. Czasopisma katolickie stoją bowiem na straży wielu cennych wartości i ostrzegają przed zagrożeniami współczesności. Jeśli jednak ktoś nie jest zadowolony z żadnego z pism istniejących na rynku, może przecież próbować włączyć się do pracy w parafialnej redakcji lub przyczynić się do powstania nowej gazetki.
Sądzę też, że warto czasem zajrzeć do księgarni. Jest tam bardzo duży wybór nie tylko książek ale też czasopism, wszystkie z nich ułożone są na półkach i są dostępne dla klientów. Z łatwością można zajrzeć do każdego z nich, przeanalizować artykuły, pooglądać ilustracje. Sprzedawcy bardzo chętnie udzielają informacji i pomagają w znalezieniu potrzebnych materiałów.