Left toolbar

ostatnio dodane

Będzie trudno, ale nie rezygnuję :)

5 października 2013 r.

Wakacje się skończyły, minął wrzesień a mnie ciężko było znaleźć czas na uzupełnienie serwisu nadesłanymi w tym czasie materiałami. I nadal będzie trudno, bo muszę, mając pod opieką 7 miesięczną Gabrysię i dwójkę starszych w przedszkolu, codziennie kilka godzin poświęcić na pracę zawodową. Ale nie zamierzam rezygnować z aktualizowania serwisu, tylko z regularnością może być różnie. Zaglądajcie więc nie czekając na newsletter, który raczej będzie rzadki i nieregularny.

Materiały z BP KEP wprowadzam już na bieżąco, a inne będę się starała uzupełniać stopniowo sięgając wstecz.

pozdrawiam

Joanna Jakubowska redaktor serwisu

Wakacje

3 lipca 2013 r.

Lato w pełni, powróciły letnie temperatury :) więc i mnie czas ruszać na wakacyjny wypoczynek. Ze względu na pobyt z dziećmi poza miastem a teraz wyjazd nie będę w okresie letnim regularnie aktualizować serwisu i odpowiadać na emaile, z powodu ograniczonego dostępu do Internetu. Mam nadzieję, że większość redakcji też jest na wakacjach i nie będzie to zbyt uciążliwe.

pozdrawiam

Joanna Jakubowska
administrator serwisu

Warsztaty dla pism parafialnych (Kielce)

5 czerwca 2013 r.

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty dla redakcji gazet parafialnych i przykościelnych, które odbędą się 18 czerwca 2013 r. w Targach Kielce w ramach XIV Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO (17-19 VI 2013).

Warsztaty dziennikarskie dla mediów lokalnych i regionalnych w Kołobrzegu

30 kwietnia 2013 r.

Stowarzyszenie Prasy Lokalnej zaprasza na Warsztaty dziennikarskie, które organizuje 16-18 maja 2013 r. w Kołobrzegu. To spotkanie lokalnych mediów poświęcamy nowym mediom we współczesnym świecie, zwłaszcza wykorzystaniu ich w codziennej praktyce lokalnej prasy i mediów elektronicznych. Stowarzyszenie Prasy Lokalnej zadbało o bogaty program z udziałem znamienitych dziennikarzy, tudzież praktyków dziennikarskiego rzemiosła, znanych z ogólnopolskich mediów. Warsztaty są płatne.

UWAGA! Wielkie sprostowanie w sprawie ISSN

29 kwietnia 2013 r.

Po wielu latach rozpowszechniania informacji o konieczności posiadania numeru ISSN przez prasę parafialną, muszę teraz rozpowszechnić informację wprost przeciwną. O tym czego się dowiedziałam bezpośrednio w Narodowym Ośrodku ISSN Biblioteki Narodowej w Warszawie piszę poniżej.



Rozdział 5 - Badania własne

1. Prasa katolicka we Wrocławskiej Księgarni Archidiecezjalnej

W czasie pisania pracy miałam możliwość skontaktowania się ze sprzedawcami wrocławskiej Księgarni Archidiecezjalnej i dowiedzieć się, jakie jest zainteresowanie klientów prasą katolicką. Moim celem było sprawdzenie, które tytuły cieszą się największą poczytnością i czemu należy to przypisać.

We wrocławskiej Księgarni Archidiecezjalnej w chwili obecnej dostępnych jest około 30 tytułów. Są to między innymi: „Niedziela”, „Gość Niedzielny”, „Oremus’, „Katecheta”, „Nasza Arka”, „List”, „Misyjne Drogi”, „Familia”, „W rodzinie”, „Różaniec”, „Wychowawca”, „Żywe Słowo”, „Sygnały Troski”, „Zeszyty Odnowy w Duchu Świętym”, „Życie Konsekrowane” „Więź” „Mały Przewodnik katolicki”, „Anioł Stróż”, „Nowe Życie”, „Króluj nam Chryste”, „Biblia krok po kroku”, „Cuda i Łaski Boże”, „Znak”. Czasopisma dla dzieci to: „Mały Gość Niedzielny”, „Jaś”, „Tęcza”.

Czasopisma zamawiane są w różnej ilości egzemplarzy. Sprzedawcy jako przykład podali „Niedzielę” – zamawiają 30-40 egzemplarzy i wszystkie numery na ogół zostają sprzedane. Rekord pobiło czasopismo „Oremus” – sprzedawane jest w ilości 150-200 egzemplarzy. Każde czasopismo zostaje zamówione w ilości 20-30 egzemplarzy, natomiast niesprzedanych zostaje po 5-7 egzemplarzy.

W księgarni bywały przypadki, że czasami czasopism brakowało i trzeba było je zamówić ponownie. W przypadku Księgarni Archidiecezjalnej – sprzedawcy zwracają się z prośbą o nadesłanie dodatkowych egzemplarzy najczęściej czasopisma „Oremus”. Zawiera ono czytania liturgiczne na każdy dzień w miesiącu. „Gość Niedzielny” i „Niedziela”, to popularne tygodniki adresowana do szerokich rzesz odbiorców. Zostały omówione w rozdziale III, „Familia”, „Nasza Arka” i „W rodzinie” to czasopisma adresowane do rodzin. Zawierają ciekawe i urozmaicone materiały, a artykuły poświęcone są między innymi zagadnieniom z dziedziny psychologii, wychowania, obyczajowości, tradycji, historii. Sprzedawcy księgarni spostrzegli, iż czasami klienci kupują po 2-3 egzemplarze czasopisma jednocześnie, a więc nie tylko dla siebie .Przy kupowaniu czasopism kierują się najczęściej przyzwyczajeniem, potem treścią i ceną Stosunkowo nowym czasopismem jest „Familia”. Sprzedawcy księgarni uważają, iż bardzo szybko rozchodzą się czasopisma do których dołączane są różne dodatki (np. film DCD czy płyta z dobrą muzyką).Popyt na czasopismo „Katecheta” związany jest zapewne z tym, że Księgarnię Archidiecezjalną można uznać za specjalistyczną i uznać, że zaopatrują się w niej duchowni i świeccy nauczyciele religii.

Bardzo zainteresowało mnie, czy bywają sytuacje, iż w księgarni zostają niekupione czasopisma z poprzednich lat/ miesięcy. Okazało się, że tak. Są to przeważnie numery „Niedzieli” „Gościa Niedzielnego” „Familii’ „Miesięcznika Znak”. Powody niekupowania tych czasopism bywają bardzo różne: wzrastająca cena czasopisma, tematyka, która nie rozwija się z oczekiwaniami czytelników lub mała promocja czasopisma.

Niektóre czasopisma, które do dziś się ukazują, nie są już sprzedawane w księgarni. To „Przewodnik Katolicki” (niskie zainteresowanie czytelników czasopismem) „Rodzina Radia Maryja” (którego tytuł uległ zmianie i w chwili obecnej brzmi „W rodzinie”).