Left toolbar

ostatnio dodane

Będzie trudno, ale nie rezygnuję :)

5 października 2013 r.

Wakacje się skończyły, minął wrzesień a mnie ciężko było znaleźć czas na uzupełnienie serwisu nadesłanymi w tym czasie materiałami. I nadal będzie trudno, bo muszę, mając pod opieką 7 miesięczną Gabrysię i dwójkę starszych w przedszkolu, codziennie kilka godzin poświęcić na pracę zawodową. Ale nie zamierzam rezygnować z aktualizowania serwisu, tylko z regularnością może być różnie. Zaglądajcie więc nie czekając na newsletter, który raczej będzie rzadki i nieregularny.

Materiały z BP KEP wprowadzam już na bieżąco, a inne będę się starała uzupełniać stopniowo sięgając wstecz.

pozdrawiam

Joanna Jakubowska redaktor serwisu

Wakacje

3 lipca 2013 r.

Lato w pełni, powróciły letnie temperatury :) więc i mnie czas ruszać na wakacyjny wypoczynek. Ze względu na pobyt z dziećmi poza miastem a teraz wyjazd nie będę w okresie letnim regularnie aktualizować serwisu i odpowiadać na emaile, z powodu ograniczonego dostępu do Internetu. Mam nadzieję, że większość redakcji też jest na wakacjach i nie będzie to zbyt uciążliwe.

pozdrawiam

Joanna Jakubowska
administrator serwisu

Warsztaty dla pism parafialnych (Kielce)

5 czerwca 2013 r.

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty dla redakcji gazet parafialnych i przykościelnych, które odbędą się 18 czerwca 2013 r. w Targach Kielce w ramach XIV Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO (17-19 VI 2013).

Warsztaty dziennikarskie dla mediów lokalnych i regionalnych w Kołobrzegu

30 kwietnia 2013 r.

Stowarzyszenie Prasy Lokalnej zaprasza na Warsztaty dziennikarskie, które organizuje 16-18 maja 2013 r. w Kołobrzegu. To spotkanie lokalnych mediów poświęcamy nowym mediom we współczesnym świecie, zwłaszcza wykorzystaniu ich w codziennej praktyce lokalnej prasy i mediów elektronicznych. Stowarzyszenie Prasy Lokalnej zadbało o bogaty program z udziałem znamienitych dziennikarzy, tudzież praktyków dziennikarskiego rzemiosła, znanych z ogólnopolskich mediów. Warsztaty są płatne.

UWAGA! Wielkie sprostowanie w sprawie ISSN

29 kwietnia 2013 r.

Po wielu latach rozpowszechniania informacji o konieczności posiadania numeru ISSN przez prasę parafialną, muszę teraz rozpowszechnić informację wprost przeciwną. O tym czego się dowiedziałam bezpośrednio w Narodowym Ośrodku ISSN Biblioteki Narodowej w Warszawie piszę poniżej.



Wstęp

Współcześnie na polskim rynku wydawniczym obecnych jest wiele tytułów prasowych. W kioskach znajdują się czasopisma różnego typu. Przykładem mogą być:

  • czasopisma kobiece (np. „Naj”, „Przyjaciółka”, „Pani Domu”, „Sukcesy i porażki”)
  • prasa codzienna (np. „Gazeta Wrocławska”, „Super Express”, „Fakt”)
  • czasopisma młodzieżowe (np. „Bravo”, „Bravo Girl”, „Popcorn”) .

Są to tytuły, które szybko znikają z półek i jedynie dają relaks. W kioskach prawie nie ma czasopism katolickich (znaleźć je możemy w niewielu). Prasę tę poza parafiami i księgarniami archidiecezjalnymi, możemy nabyć przeważnie w Empiku (duży salon prasowy).

Od kilku lat bardzo interesuję się prasą katolicką. Piszę także artykuły do czasopisma parafialnego we Wrocławiu. Dlatego wybrałam temat poświęcony prasie katolickiej i parafialnej w Polsce. Skoncentruję się głównie na tym, jakie czasopisma są najchętniej czytane oraz zastanowię się nad możliwościami polepszenia ich dystrybucji. Zastanowię się, czym różni się od popularnej prasy codziennej i jak w porównaniu z nią jest rozpowszechniana.

Niniejsza praca składa się ze wstępu, pięciu rozdziałów oraz zakończenia. Rozdział 1 przedstawia pojęcie i historię prasy katolickiej w Polsce. W rozdziale 2 scharakteryzowałam wybrane czasopisma ogólnopolskie pod względem częstotliwości ukazywania się oraz doboru stałych rubryk i gatunków. Rozdział 3 zawiera omówienie prasy parafialnej pod względem doboru tytułów oraz rozmieszczenia terytorialnego w Polsce. W rozdziale 4 próbowałam przedstawić pracę redaktorów naczelnych pism parafialnych, natomiast 5 rozdział przedstawia zainteresowanie prasą katolicką na przykładzie Wrocławskiej Księgarni Archidiecezjalnej. Przedstawiłam również aneksy, materiały, z których korzystałam przygotowując niniejszą pracę, oraz alfabetyczny opis czasopism .a także spis tabel i wykresów.