Left toolbar

ostatnio dodane

Będzie trudno, ale nie rezygnuję :)

5 października 2013 r.

Wakacje się skończyły, minął wrzesień a mnie ciężko było znaleźć czas na uzupełnienie serwisu nadesłanymi w tym czasie materiałami. I nadal będzie trudno, bo muszę, mając pod opieką 7 miesięczną Gabrysię i dwójkę starszych w przedszkolu, codziennie kilka godzin poświęcić na pracę zawodową. Ale nie zamierzam rezygnować z aktualizowania serwisu, tylko z regularnością może być różnie. Zaglądajcie więc nie czekając na newsletter, który raczej będzie rzadki i nieregularny.

Materiały z BP KEP wprowadzam już na bieżąco, a inne będę się starała uzupełniać stopniowo sięgając wstecz.

pozdrawiam

Joanna Jakubowska redaktor serwisu

Wakacje

3 lipca 2013 r.

Lato w pełni, powróciły letnie temperatury :) więc i mnie czas ruszać na wakacyjny wypoczynek. Ze względu na pobyt z dziećmi poza miastem a teraz wyjazd nie będę w okresie letnim regularnie aktualizować serwisu i odpowiadać na emaile, z powodu ograniczonego dostępu do Internetu. Mam nadzieję, że większość redakcji też jest na wakacjach i nie będzie to zbyt uciążliwe.

pozdrawiam

Joanna Jakubowska
administrator serwisu

Warsztaty dla pism parafialnych (Kielce)

5 czerwca 2013 r.

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty dla redakcji gazet parafialnych i przykościelnych, które odbędą się 18 czerwca 2013 r. w Targach Kielce w ramach XIV Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO (17-19 VI 2013).

Warsztaty dziennikarskie dla mediów lokalnych i regionalnych w Kołobrzegu

30 kwietnia 2013 r.

Stowarzyszenie Prasy Lokalnej zaprasza na Warsztaty dziennikarskie, które organizuje 16-18 maja 2013 r. w Kołobrzegu. To spotkanie lokalnych mediów poświęcamy nowym mediom we współczesnym świecie, zwłaszcza wykorzystaniu ich w codziennej praktyce lokalnej prasy i mediów elektronicznych. Stowarzyszenie Prasy Lokalnej zadbało o bogaty program z udziałem znamienitych dziennikarzy, tudzież praktyków dziennikarskiego rzemiosła, znanych z ogólnopolskich mediów. Warsztaty są płatne.

UWAGA! Wielkie sprostowanie w sprawie ISSN

29 kwietnia 2013 r.

Po wielu latach rozpowszechniania informacji o konieczności posiadania numeru ISSN przez prasę parafialną, muszę teraz rozpowszechnić informację wprost przeciwną. O tym czego się dowiedziałam bezpośrednio w Narodowym Ośrodku ISSN Biblioteki Narodowej w Warszawie piszę poniżej.strona główna / czytelnia / prace naukowe / Krajobraz prasy lokalnej w Bytomiu / Zasięg oddziaływania prasy parafialnej

2.3. Zasięg oddziaływania prasy parafialnej

Terytorium Bytomia zamieszkuje około 189,5 tysiąca mieszkańców[67]. Liczba wiernych łącznie we wszystkich miejskich kościołach oscyluje w liczbie 143,770 tysięcy osób.[68] Badając zasięg oddziaływania prasy parafialnej, należy więc odjąć liczbę wiernych, których parafie wykazują całkowitą bierność na lokalnym rynku wydawniczym. Nie będą oni, bowiem potencjalnymi odbiorcami proponowanych tytułów. Poniższa tabela wskazuje, jakie panują zależności pomiędzy liczebnością wiernych a poziomem nakładu dostępnych w mieście periodyków parafialnych (innymi słowy, przedstawiona została liczba wiernych przypadającą na jeden egzemplarz pisma wydawanego w danej parafii).

Tabela 6. Zależności między liczbą wiernych a nakładem w bytomskich parafiach.

Aby zobrazować powyższą tabelę przygotowałem wykres, z którego możemy odczytać zasięg oddziaływania czasopism ukazujących się w poszczególnych bytomskich parafiach. Niewątpliwie, w sporządzonych statystykach przoduje "Informator Parafialny" kościoła pod wezwaniem Św. Anny. Na ostatniej pozycji uplasował się tygodnik "Ku Pojednaniu" z Bytomia - Łagiewnik.

Wykres 1. Liczba wiernych przypadająca na jeden egzemplarz wydawanego w danej parafii czasopisma.

Kolejny wykres ilustruje liczbę periodyków wydawanych przez parafie w poszczególnych dzielnicach Bytomia. Z poniższych danych wnioskujemy, iż tylko Miechowice pozostają całkowicie bierne na lokalnym rynku wydawniczym. Na każdą inną dzielnicę, posiadającą tylko jedną parafię przypada odpowiednio jedno czasopismo. W Centrum na 8 parafii, połowa posiada własną gazetę.

Wykres 2. Dzielnicowy rozkład zasięgu oddziaływania bytomskiej prasy parafialnej.