Left toolbar

ostatnio dodane

Będzie trudno, ale nie rezygnuję :)

5 października 2013 r.

Wakacje się skończyły, minął wrzesień a mnie ciężko było znaleźć czas na uzupełnienie serwisu nadesłanymi w tym czasie materiałami. I nadal będzie trudno, bo muszę, mając pod opieką 7 miesięczną Gabrysię i dwójkę starszych w przedszkolu, codziennie kilka godzin poświęcić na pracę zawodową. Ale nie zamierzam rezygnować z aktualizowania serwisu, tylko z regularnością może być różnie. Zaglądajcie więc nie czekając na newsletter, który raczej będzie rzadki i nieregularny.

Materiały z BP KEP wprowadzam już na bieżąco, a inne będę się starała uzupełniać stopniowo sięgając wstecz.

pozdrawiam

Joanna Jakubowska redaktor serwisu

Wakacje

3 lipca 2013 r.

Lato w pełni, powróciły letnie temperatury :) więc i mnie czas ruszać na wakacyjny wypoczynek. Ze względu na pobyt z dziećmi poza miastem a teraz wyjazd nie będę w okresie letnim regularnie aktualizować serwisu i odpowiadać na emaile, z powodu ograniczonego dostępu do Internetu. Mam nadzieję, że większość redakcji też jest na wakacjach i nie będzie to zbyt uciążliwe.

pozdrawiam

Joanna Jakubowska
administrator serwisu

Warsztaty dla pism parafialnych (Kielce)

5 czerwca 2013 r.

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty dla redakcji gazet parafialnych i przykościelnych, które odbędą się 18 czerwca 2013 r. w Targach Kielce w ramach XIV Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO (17-19 VI 2013).

Warsztaty dziennikarskie dla mediów lokalnych i regionalnych w Kołobrzegu

30 kwietnia 2013 r.

Stowarzyszenie Prasy Lokalnej zaprasza na Warsztaty dziennikarskie, które organizuje 16-18 maja 2013 r. w Kołobrzegu. To spotkanie lokalnych mediów poświęcamy nowym mediom we współczesnym świecie, zwłaszcza wykorzystaniu ich w codziennej praktyce lokalnej prasy i mediów elektronicznych. Stowarzyszenie Prasy Lokalnej zadbało o bogaty program z udziałem znamienitych dziennikarzy, tudzież praktyków dziennikarskiego rzemiosła, znanych z ogólnopolskich mediów. Warsztaty są płatne.

UWAGA! Wielkie sprostowanie w sprawie ISSN

29 kwietnia 2013 r.

Po wielu latach rozpowszechniania informacji o konieczności posiadania numeru ISSN przez prasę parafialną, muszę teraz rozpowszechnić informację wprost przeciwną. O tym czego się dowiedziałam bezpośrednio w Narodowym Ośrodku ISSN Biblioteki Narodowej w Warszawie piszę poniżej.strona główna / ostatnio dodane

ostatnio dodane

10 przykazań dla dziennikarzy

Fragmenty wystąpienia bp. Jana Chrapka, wiceprzewodniczącego Komisji Episkopatu ds. Środków Komunikacji Społecznej, na uroczystej sesji z okazji 10-lecia redakcji programów katolickich w mediach publicznych, 2 października w Warszawie.

Jak założyć gazetę parafialną?

Od czego zacząć? O czym należy pamiętać? Co trzeba przygotować zanim rozpocznie się wydawanie pisma parafialnego. Na te pytania próbuje odpowiedzieć Jerzy Jacek Bojarski z "Angelusa Bronowickiego" z Lublina. Jest to zbiór myśli, reflekcji na temat wydawania gazety w parafii, ale może okaże się przydatny dla tych, którzy zastanawiają się nad założeniem własnego pisma.

Podstawy typografii

Co to jest "typografia"? Według słownika języka polskiego jest to "sztuka użytkowa, której zadaniem jest dbałość o estetykę druków, a przede wszystkim opracowywanie szaty graficznej publikacji; także: układ graficzny książki lub innego druku". Typografia określa więc to wszystko co wpływa na wygląd publikacji - również pisma parafialnego. Dla lepszego odbioru ważna jest nie tylko treść artykułu, ale właśnie jego poprawność typograficzna. Na co trzeba zwrócić największą uwagę?

List do pracowników środków społecznego przekazu

Drodzy Pracownicy środków społecznego przekazu,
Zwracam się do Was w dniu Waszego patrona, św. Franciszka Salezego. Jego życie i dzieło pozostaje dzisiaj jakby w ukryciu. Urodził się w Alpach Wysokich pod Thorens 21 sierpnia 1567 r. W roku 1573 jako sześcioletni chłopiec Franciszek rozpoczął regularną naukę w kolegium w La Roche-sur-Foron. W dwa lata później był w kolegium w Annecy, gdzie przebywał trzy lata. Kiedy miał zaledwie piętnaście lat, udał się do Paryża, by studiować na Sorbonie.
List Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropolity Poznańskiego

Opłatek z Biskupem - Słowo pisane, czytane ...

8 stycznia 2006 roku, w parafii Świętej Trójcy, odbyło się spotkanie opłatkowe mediów diecezji bydgoskiej z ks. biskupem Janem Tyrawą. Na spotkanie przybyli przedstawiciele radia, telewizji i prasy, nie tylko diecezjalnej. Było nas około pięćdziesięciu.

Gazetka dla każdej parafii

Z ks. Wacławem Dokurno rozmawia ks. Wojciech Miszewski
Edycja toruńska "Niedzieli" 16/2003

1% podatku dla osób niepełnosprawnych

Chrześcijańskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych, ich Rodzin i Przyjaciół "Ognisko" jest organizacją pozarządową powstałą w roku 1992 z inicjatywy rodziców osób niepełnosprawnych i ich przyjaciół wywodzących się z ruchu "Wiara i Światło".

Parafialni szaleńcy Boży - O konkursie gazetek parafialnych

Decydując się przed kilkoma miesiącami na udział w jury ogólnopolskiego konkursu gazetek parafialnych, nie zdawałem sobie sprawy, jak wiele pracy ściągam na siebie. Wszyscy organizatorzy - czyli Stowarzyszenie Ewangelizacji przez Media "List", redakcja "Więzi" i Katolicka Agencja Informacyjna - nie spodziewali się aż tak dużego odzewu na swoje zaproszenie. autor: Zbigniew Nosowski, "Więź" 2 (496)/2000

1% podatku dla Opactwa Cystersów w Sulejowie

Fundacja "Obiekt Zabytkowy Opactwo Cystersów" w Sulejowie powstała w 1990 roku przy Klasztorze Cystersów ufundowanym w 1176 roku. Jego unikalny, na skalę Polski i Europy, obwód warowny był ostoją dla wojsk Władysława Jagiełły zdążających na pola Grunwaldu, przez wieki stawiał opór hordom Mongołów i Tatarów, Potopowi Szwedzkiemu. Teraz zmierza się z czasem.

Jubileuszowy Kongres Mediów Archidiecezji Lubelskiej

W sobotę 26 listopada 2005 r. pod hasłem "Człowiek drogą mediów", odbył się archidiecezjalny kongres mediów. Kongres zorganizowała "Niedziela Lubelska", "Gość Niedzielny", TVP3 Lublin, Muzeum Lubelskie, wydawnictwo "Gaudium", rzecznik prasowy Metropolity Lubelskiego. Przy współpracy z radiem eR, Radiem ZET, Radiem Lublin, "Gazetą Wyborczą" i Wojewódzką Biblioteką Publiczną im. H. Łopacińskiego.

"Pan Łączy Nas"

W lutym 2003 roku ukazał się 50 numer pisma "Pan łączy nas", z tej okazji opublikowano wywiad Ewy Kaczmarczyk z jego twórcą i redaktorem naczelnym Ks. Jerzym Ptachem, ukazujący historię pisma.

opłatek dziennikarzy decezji bydgoskiej

Kolejne spotkanie dziannikarzy diecezji bydgoskiej odbędzie się 8 stycznia 2006 o 16.30 w parafii pw. Świętej Trójcy w Bydgoszczy. Bedzie to tradycyjny opłatek mediów z udziałem Biskupa Ordynariusza Dziecezji Bydgoskiej. Szczegóły wkrótce.

Papież do polskich biskupów

"Nie można też nie wspomnieć o ogólnopolskiej, diecezjalnej i parafialnej prasie katolickiej, która w ogromnym stopniu przyczynia się
do szerzenia kultury prawdy, dobra i piękna."

pierwsze teksty w dziale MATERIAŁY

Nadesłano pierwsze teksty do wymiany pomiędzy Redakcjami - jest to kilkanaście artykułów i wierszy dotyczących Adwentu i Bożego Narodzenia.

nowe pisma w Katalogu

w dniach od 3-12 listopada do Katalogu Pism Parafialnych dodano 30 nowych tytułów gazet parafialnych a kilkanaście wpisów zaktualizowano. Wszystkim, którzy nadesłali informacje do Katalogu serdecznie dziękuję.

26 listopada 2005 - Dzień Skupienia

26 listopada 2005 roku w Białych Błotach odbedzie sie Dzień Skupienia Stowarzyszenia Dziennikarzy Katolickich i Prasy Katolickiej.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Katolickich i Prasy Katolickiej

Stowarzyszenie Dziennikarzy Katolickich i Prasy Katolickiej zostało powołane podczas kolejnego spotkania ludzi mediów z całej diecezji [bydgoskiej]*, które odbyło się 9 października [2005 r.]* w kurii diecezjalnej.

Boże Narodzenie. Mała Encyklopedia Wielkich Świąt

Boże Narodzenie. Mała Encyklopedia Wielkich Świąt

Poznaj prawdziwą tradycję, polskie zwyczaje i tajemnice jakie kryje w sobie Wigilia i Święta Bożego Narodzenia.

Pismo "Ex cathedra" parafii Katedralnej we Wocawku

Ex cathedra - pismo Bazyliki Katedralnej we Włocławku

Artykuł opisujący pismo wydawane przez parafię przy Bazylice Katedralnej we Włocławku.

Stanisław Stanowski