Left toolbar

ostatnio dodane

Będzie trudno, ale nie rezygnuję :)

5 października 2013 r.

Wakacje się skończyły, minął wrzesień a mnie ciężko było znaleźć czas na uzupełnienie serwisu nadesłanymi w tym czasie materiałami. I nadal będzie trudno, bo muszę, mając pod opieką 7 miesięczną Gabrysię i dwójkę starszych w przedszkolu, codziennie kilka godzin poświęcić na pracę zawodową. Ale nie zamierzam rezygnować z aktualizowania serwisu, tylko z regularnością może być różnie. Zaglądajcie więc nie czekając na newsletter, który raczej będzie rzadki i nieregularny.

Materiały z BP KEP wprowadzam już na bieżąco, a inne będę się starała uzupełniać stopniowo sięgając wstecz.

pozdrawiam

Joanna Jakubowska redaktor serwisu

Wakacje

3 lipca 2013 r.

Lato w pełni, powróciły letnie temperatury :) więc i mnie czas ruszać na wakacyjny wypoczynek. Ze względu na pobyt z dziećmi poza miastem a teraz wyjazd nie będę w okresie letnim regularnie aktualizować serwisu i odpowiadać na emaile, z powodu ograniczonego dostępu do Internetu. Mam nadzieję, że większość redakcji też jest na wakacjach i nie będzie to zbyt uciążliwe.

pozdrawiam

Joanna Jakubowska
administrator serwisu

Warsztaty dla pism parafialnych (Kielce)

5 czerwca 2013 r.

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty dla redakcji gazet parafialnych i przykościelnych, które odbędą się 18 czerwca 2013 r. w Targach Kielce w ramach XIV Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO (17-19 VI 2013).

Warsztaty dziennikarskie dla mediów lokalnych i regionalnych w Kołobrzegu

30 kwietnia 2013 r.

Stowarzyszenie Prasy Lokalnej zaprasza na Warsztaty dziennikarskie, które organizuje 16-18 maja 2013 r. w Kołobrzegu. To spotkanie lokalnych mediów poświęcamy nowym mediom we współczesnym świecie, zwłaszcza wykorzystaniu ich w codziennej praktyce lokalnej prasy i mediów elektronicznych. Stowarzyszenie Prasy Lokalnej zadbało o bogaty program z udziałem znamienitych dziennikarzy, tudzież praktyków dziennikarskiego rzemiosła, znanych z ogólnopolskich mediów. Warsztaty są płatne.

UWAGA! Wielkie sprostowanie w sprawie ISSN

29 kwietnia 2013 r.

Po wielu latach rozpowszechniania informacji o konieczności posiadania numeru ISSN przez prasę parafialną, muszę teraz rozpowszechnić informację wprost przeciwną. O tym czego się dowiedziałam bezpośrednio w Narodowym Ośrodku ISSN Biblioteki Narodowej w Warszawie piszę poniżej.strona główna / czytelnia / relacje / "Veni Creator" od św. Patryka

"Veni Creator" od św. Patryka

Gazetka ukazuje się od 10 lat w parafii św. Patryka na warszawskim Gocławiu. Posiada dwa wydania - drukowane oraz w wersji elektronicznej na stronach internetowych parafii.
Irena Świerdzewska, NIEDZIELA, Edycja warszawska 14/2004

Gazetka ukazuje się od 10 lat w parafii św. Patryka na warszawskim Gocławiu. Posiada dwa wydania - drukowane oraz w wersji elektronicznej na stronach internetowych parafii.

Veni Creator był gwiazdkowym prezentem dla parafian. Pierwszy numer wyszedł na Boże Narodzenie w 1993 r. Inicjatywie Rady Parafialnej pobłogosławił bp Kazimierz Romaniuk. W pierwszym numerze zamieszczono życzenia ordynariusza. Początkowo pieczę nad gazetką objął ks. kan. Wojciech Zdziebłowski, proboszcz parafii. Potem zespołowi redakcyjnemu przewodzili wikariusze parafii.

Od lat układ gazetki pozostał niezmienny. Zmieniła się grupa osób wydających gazetkę. Obecnie materiały przygotowuje wraz z wikariuszem ks. Dariuszem Balą trójka studentów teologii, romanistyki i informatyki.

- Spotykamy się w piątki. Redagujemy teksty, a jednocześnie zajmujemy się przygotowaniem informacji na strony internetowe parafii - mówi ks. Bala.
Gazetka zawiera cztery strony A5. Pierwsze z nich poświęcone są informacjom z życia Kościoła. - Staram się nie powtarzać informacji, które parafianie mogą znaleźć w tygodnikach katolickich. Są to np. wypowiedzi Ojca Świętego, dane na temat sekt. Dwie środkowe strony zawierają zwykle stałe cykle tematyczne. Na jeden z nich składały się teksty o życiu świętych, których wspomnienie obchodzono w danym tygodniu. Wybierano te postaci, których żywoty są mniej znane.

Obecnie prowadzony jest cykl rozważań 10 przykazań w oparciu o przesłanie Ojca Świętego zostawione podczas jednej z pielgrzymek do Ojczyzny. Na środkowych stronach drukowane są też refleksje parafian dotyczące okresów liturgicznych.

- Staramy się, aby gazetka była odpowiedzią na to, co dzieje się w parafii. Kiedy planowane są pielgrzymki, wtedy dołączamy opis miejsca pielgrzymkowego. Drukowane są wiadomości na temat zmian w rozbudowującej się świątyni parafialnej - mówi ks. Bala. W gazetce znalazły miejsce opisy takich wydarzeń parafialnych, jak rocznica poświęcenia kościoła czy relacje z procesji Bożego Ciała i Drogi Krzyżowej organizowane razem z sąsiadującą parafią Świętych Jana i Pawła.

Okresowo w miejsce gazetki o formacie A5, przygotowywana jest gazetka w formacie A4, zawierająca fotografie np. w okresie Wielkiego Postu, odpustu parafialnego. W tym czasie trzeba też zwiększyć nakład gazetki z 600 do 1000 egzemplarzy.

Veni Creator rozprowadza się nieodpłatnie. Parafianie składają dobrowolne ofiary, co w efekcie pokrywa 50% kosztów wydania. Resztę wydatków finansuje proboszcz ks. prał. Wojciech Zdziebłowski.

Jeszcze przed rokiem gazetka odbijana była na ksero, obecnie drukowana jest na ryzografie.

Parafianie z miejscowego kościoła chętnie sięgają po gazetkę, niektórzy skrzętnie przechowują kolejne egzemplarze. - Na 10-lecie istnienia gazetki ogłosiliśmy konkurs z nagrodami. Trzeba było odpowiedzieć na pytanie, kto był wydawcą pierwszych numerów oraz kto napisał pierwszy artykuł. Znalazła się osoba, która bezbłędnie odpowiedziała na pytanie - mówi ks. Bala.

O popularności gazetki świadczy też liczba czytelników internetowych. Veni Creator czytana była na innych kontynentach. Tam sięgały do niej osoby, które spędzały urlop za granicą.

Zainteresowani mogą znaleźć Veni Creator na stronach internetowych parafii www.patryk.jezus.pl

Irena Świerdzewska, NIEDZIELA, Edycja warszawska 14/2004