Left toolbar

ostatnio dodane

Będzie trudno, ale nie rezygnuję :)

5 października 2013 r.

Wakacje się skończyły, minął wrzesień a mnie ciężko było znaleźć czas na uzupełnienie serwisu nadesłanymi w tym czasie materiałami. I nadal będzie trudno, bo muszę, mając pod opieką 7 miesięczną Gabrysię i dwójkę starszych w przedszkolu, codziennie kilka godzin poświęcić na pracę zawodową. Ale nie zamierzam rezygnować z aktualizowania serwisu, tylko z regularnością może być różnie. Zaglądajcie więc nie czekając na newsletter, który raczej będzie rzadki i nieregularny.

Materiały z BP KEP wprowadzam już na bieżąco, a inne będę się starała uzupełniać stopniowo sięgając wstecz.

pozdrawiam

Joanna Jakubowska redaktor serwisu

Wakacje

3 lipca 2013 r.

Lato w pełni, powróciły letnie temperatury :) więc i mnie czas ruszać na wakacyjny wypoczynek. Ze względu na pobyt z dziećmi poza miastem a teraz wyjazd nie będę w okresie letnim regularnie aktualizować serwisu i odpowiadać na emaile, z powodu ograniczonego dostępu do Internetu. Mam nadzieję, że większość redakcji też jest na wakacjach i nie będzie to zbyt uciążliwe.

pozdrawiam

Joanna Jakubowska
administrator serwisu

Warsztaty dla pism parafialnych (Kielce)

5 czerwca 2013 r.

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty dla redakcji gazet parafialnych i przykościelnych, które odbędą się 18 czerwca 2013 r. w Targach Kielce w ramach XIV Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO (17-19 VI 2013).

Warsztaty dziennikarskie dla mediów lokalnych i regionalnych w Kołobrzegu

30 kwietnia 2013 r.

Stowarzyszenie Prasy Lokalnej zaprasza na Warsztaty dziennikarskie, które organizuje 16-18 maja 2013 r. w Kołobrzegu. To spotkanie lokalnych mediów poświęcamy nowym mediom we współczesnym świecie, zwłaszcza wykorzystaniu ich w codziennej praktyce lokalnej prasy i mediów elektronicznych. Stowarzyszenie Prasy Lokalnej zadbało o bogaty program z udziałem znamienitych dziennikarzy, tudzież praktyków dziennikarskiego rzemiosła, znanych z ogólnopolskich mediów. Warsztaty są płatne.

UWAGA! Wielkie sprostowanie w sprawie ISSN

29 kwietnia 2013 r.

Po wielu latach rozpowszechniania informacji o konieczności posiadania numeru ISSN przez prasę parafialną, muszę teraz rozpowszechnić informację wprost przeciwną. O tym czego się dowiedziałam bezpośrednio w Narodowym Ośrodku ISSN Biblioteki Narodowej w Warszawie piszę poniżej.strona główna / czytelnia / relacje / Dzień skupienia dla dziennikarzy

Dzień skupienia dla dziennikarzy

Osoby pracujące w środkach masowego przekazu na terenie diecezji bydgoskiej wzięły udział w Adwentowym Dniu Skupienia dziennikarzy, który odbył się 26 listopada. Pracownicy telewizji, prasy, radia i osoby z katolickich gazet parafialnych spotkali się w leśniczówce na terenie parafii w Białych Błotach. Dzień Skupienia połączono z warsztatami, które miały na celu podniesienie jakości wykonywanej na co dzień pracy.

Od początku wielkim propagatorem integracji bydgoskiego środowiska dziennikarskiego jest ks. dr Mariusz Kuciński, rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej. Adwentowe zamyślenie, z jednej strony, miało pomóc w lepszym przygotowaniu się do Bożego Narodzenia, a z drugiej – pomóc w zadumie nad pracą dziennikarską, która jest służbą drugiemu człowiekowi. – Wszystko po to, byśmy mogli się dzielić własnym doświadczeniem, tym, czego sami się nauczyliśmy – przyznał ks. Kuciński.

Przekaz podstawowych wartości i…

Ksiądz Mariusz Kuciński przypomniał, że czas adwentu jest czasem szczególnym dla Kościoła – czasem oczekiwania na Słowo, które się narodziło w osobie Jezusa Chrystusa. – Dla dziennikarzy takim podstawowym warsztatem jest właśnie słowo. Dlatego powinniśmy się nieustannie zastanawiać nad tym słowem, którym tak często się posługujemy – szczególnie w przekazywaniu informacji, pisaniu artykułów. Warto się zastanowić, na ile to słowo ma odniesienie do Słowa wcielonego – podkreślił gospodarz spotkania.

W warsztatach uczestniczył ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej, ks. Janusz Mnichowski. – W każdym domu powinno być przynajmniej jedno pismo katolickie. A z tym bywa różnie. Najwięcej jest tych „kolorowych”. One są pociągające, ale nie zawsze zawierają to, co jest najbardziej potrzebne człowiekowi do zachowania wierności duchowej czy zasad moralności chrześcijańskiej.

…dobry warsztat

Według Katarzyny Marcysiak, dziennikarki Telewizji Polskiej oddziału w Bydgoszczy i wykładowcy na UMK w Toruniu, prawda jest podstawową wartością, do której dąży każdy dziennikarz. Należy jednak pamiętać o dobrym warsztacie i obiektywizmie. – Ważna jest świadomość warsztatu, wiara w dążenie do prawdy, ciekawość świata i chęć pokazania go z wielu stron. Tylko taka wielostronność, szerokość obserwacji i świadome stosowanie środków dziennikarskich mogą pozwolić na pokazanie kawałka prawdziwego świata.

Ksiądz Mariusz Kuciński podziękował także dziennikarzom wszystkich mediów za współpracę – za tworzenie przyjaznego środowiska, dzięki któremu można się nawzajem ubogacać. – Czas adwentu niech nam przybliża godność człowieka. Niech przypomina, że Chrystus pokazuje nam, abyśmy byli jednym Kościołem i jedną wspólnotą. Powinniśmy jak najlepiej służyć całemu społeczeństwu, które mieszka i żyje na terenie diecezji bydgoskiej – przyznał ks. Kuciński.

MARCIN JARZEMBOWSKI

Źródło: Diecezja bydgoska - Aktualności