Left toolbar

ostatnio dodane

Będzie trudno, ale nie rezygnuję :)

5 października 2013 r.

Wakacje się skończyły, minął wrzesień a mnie ciężko było znaleźć czas na uzupełnienie serwisu nadesłanymi w tym czasie materiałami. I nadal będzie trudno, bo muszę, mając pod opieką 7 miesięczną Gabrysię i dwójkę starszych w przedszkolu, codziennie kilka godzin poświęcić na pracę zawodową. Ale nie zamierzam rezygnować z aktualizowania serwisu, tylko z regularnością może być różnie. Zaglądajcie więc nie czekając na newsletter, który raczej będzie rzadki i nieregularny.

Materiały z BP KEP wprowadzam już na bieżąco, a inne będę się starała uzupełniać stopniowo sięgając wstecz.

pozdrawiam

Joanna Jakubowska redaktor serwisu

Wakacje

3 lipca 2013 r.

Lato w pełni, powróciły letnie temperatury :) więc i mnie czas ruszać na wakacyjny wypoczynek. Ze względu na pobyt z dziećmi poza miastem a teraz wyjazd nie będę w okresie letnim regularnie aktualizować serwisu i odpowiadać na emaile, z powodu ograniczonego dostępu do Internetu. Mam nadzieję, że większość redakcji też jest na wakacjach i nie będzie to zbyt uciążliwe.

pozdrawiam

Joanna Jakubowska
administrator serwisu

Warsztaty dla pism parafialnych (Kielce)

5 czerwca 2013 r.

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty dla redakcji gazet parafialnych i przykościelnych, które odbędą się 18 czerwca 2013 r. w Targach Kielce w ramach XIV Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO (17-19 VI 2013).

Warsztaty dziennikarskie dla mediów lokalnych i regionalnych w Kołobrzegu

30 kwietnia 2013 r.

Stowarzyszenie Prasy Lokalnej zaprasza na Warsztaty dziennikarskie, które organizuje 16-18 maja 2013 r. w Kołobrzegu. To spotkanie lokalnych mediów poświęcamy nowym mediom we współczesnym świecie, zwłaszcza wykorzystaniu ich w codziennej praktyce lokalnej prasy i mediów elektronicznych. Stowarzyszenie Prasy Lokalnej zadbało o bogaty program z udziałem znamienitych dziennikarzy, tudzież praktyków dziennikarskiego rzemiosła, znanych z ogólnopolskich mediów. Warsztaty są płatne.

UWAGA! Wielkie sprostowanie w sprawie ISSN

29 kwietnia 2013 r.

Po wielu latach rozpowszechniania informacji o konieczności posiadania numeru ISSN przez prasę parafialną, muszę teraz rozpowszechnić informację wprost przeciwną. O tym czego się dowiedziałam bezpośrednio w Narodowym Ośrodku ISSN Biblioteki Narodowej w Warszawie piszę poniżej.strona główna / czytelnia / prawo / UWAGA! Wielkie sprostowanie w sprawie ISSN

UWAGA! Wielkie sprostowanie w sprawie ISSN

29 kwietnia 2013 r.

Po wielu latach rozpowszechniania informacji o konieczności posiadania numeru ISSN przez prasę parafialną, muszę teraz rozpowszechnić informację wprost przeciwną. O tym czego się dowiedziałam bezpośrednio w Narodowym Ośrodku ISSN Biblioteki Narodowej w Warszawie piszę poniżej.

W związku z wieloma wątpliwościami redaktorów pism parafialnych dotyczących posiadania przez pisma parafialne numeru ISSN zwróciłam się z prośbą do Ośrodka ISSN Biblioteki Narodowej o oficjalną informację w tej sprawie. Nie wiem czemu nie wpadłam na to wcześniej :) A oto czego się dowiedziałam:

  1. Numer ISSN NIE JEST OBOWIĄZKOWY - dla nikogo.
  2. O numer ISSN powinny starać się wyłącznie pisma naukowe i popularno-naukowe - do tego na całym świecie służy ten numer, żeby zbierać informacje o tych właśnie publikacjach. W innych krajach nawet nie ma możliwości uzyskania numeru ISSN przez inne pisma nie spełniających tego kryterium. "Zgodnie z Podręcznikiem ISSN wydawnictwa ciągłe o charakterze ulotnym lub lokalnym mogą być całkowicie wyłączone z nadawania numeru ISSN." - napisała pani Hanna Zawado - kierownik Ośrodka ISSN w korespondencji emailowej.
  3. Posiadanie numeru ISSN nie ma nic wspólnego z obowiązkiem przesyłania do Biblioteki Narodowej Egzemplarzy Obowiązkowych

Skąd więc to zamieszanie?

Przekonanie o tym, że każde pismo spełniające kryteria prasy powinno posiadać numer ISSN zostało rozpowszechnione przez prawników, którzy w ten sposób interpretują zapisy Ustawy Prawo Prasowe, w której tak naprawdę nie ma wprost napisane nic na jego temat. Ponieważ swoje przekonanie o konieczności posiadania numeru ISSN miałam właśnie od prawników żyłam w przekonaniu, że mają oni rację.

Drugą kwestią dość istotną dla wydawców jest kwestia podatkowa - pismo posiadające numer ISSN jest zwolnione z podatku Vat na druk, wydając pismo bez numeru ISSN wydawca do kosztów druku musi ten podatek doliczyć. Stąd nawet wiedząc, że nie ma obowiązku posiadania tego numeru większość wydawców występuje o jego przyznanie, a Ośrodek ISSN nie ma podstaw do odmowy, bo przepisy polskie nie precyzują tych kwestii w sposób jednoznaczny.

Osobnym zagadnieniem jest obowiązek przesyłania egzemplarzy obowiązkowych do Biblioteki Narodowej i innych bibliotek z listy zamieszczonej w ustawie - tutaj jeszcze drążę temat, bo tym zajmuje się inna komórka w Bibliotece Narodowej i od niej nie mam jeszcze odpowiedzi.

cdn.

Joanna Jakubowska