Left toolbar

ostatnio dodane

Będzie trudno, ale nie rezygnuję :)

5 października 2013 r.

Wakacje się skończyły, minął wrzesień a mnie ciężko było znaleźć czas na uzupełnienie serwisu nadesłanymi w tym czasie materiałami. I nadal będzie trudno, bo muszę, mając pod opieką 7 miesięczną Gabrysię i dwójkę starszych w przedszkolu, codziennie kilka godzin poświęcić na pracę zawodową. Ale nie zamierzam rezygnować z aktualizowania serwisu, tylko z regularnością może być różnie. Zaglądajcie więc nie czekając na newsletter, który raczej będzie rzadki i nieregularny.

Materiały z BP KEP wprowadzam już na bieżąco, a inne będę się starała uzupełniać stopniowo sięgając wstecz.

pozdrawiam

Joanna Jakubowska redaktor serwisu

Wakacje

3 lipca 2013 r.

Lato w pełni, powróciły letnie temperatury :) więc i mnie czas ruszać na wakacyjny wypoczynek. Ze względu na pobyt z dziećmi poza miastem a teraz wyjazd nie będę w okresie letnim regularnie aktualizować serwisu i odpowiadać na emaile, z powodu ograniczonego dostępu do Internetu. Mam nadzieję, że większość redakcji też jest na wakacjach i nie będzie to zbyt uciążliwe.

pozdrawiam

Joanna Jakubowska
administrator serwisu

Warsztaty dla pism parafialnych (Kielce)

5 czerwca 2013 r.

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty dla redakcji gazet parafialnych i przykościelnych, które odbędą się 18 czerwca 2013 r. w Targach Kielce w ramach XIV Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO (17-19 VI 2013).

Warsztaty dziennikarskie dla mediów lokalnych i regionalnych w Kołobrzegu

30 kwietnia 2013 r.

Stowarzyszenie Prasy Lokalnej zaprasza na Warsztaty dziennikarskie, które organizuje 16-18 maja 2013 r. w Kołobrzegu. To spotkanie lokalnych mediów poświęcamy nowym mediom we współczesnym świecie, zwłaszcza wykorzystaniu ich w codziennej praktyce lokalnej prasy i mediów elektronicznych. Stowarzyszenie Prasy Lokalnej zadbało o bogaty program z udziałem znamienitych dziennikarzy, tudzież praktyków dziennikarskiego rzemiosła, znanych z ogólnopolskich mediów. Warsztaty są płatne.

UWAGA! Wielkie sprostowanie w sprawie ISSN

29 kwietnia 2013 r.

Po wielu latach rozpowszechniania informacji o konieczności posiadania numeru ISSN przez prasę parafialną, muszę teraz rozpowszechnić informację wprost przeciwną. O tym czego się dowiedziałam bezpośrednio w Narodowym Ośrodku ISSN Biblioteki Narodowej w Warszawie piszę poniżej.strona główna / czytelnia / prasoznawstwo / Stowarzyszenie Dziennikarzy Katolickich i Prasy Katolickiej

Stowarzyszenie Dziennikarzy Katolickich i Prasy Katolickiej

Stowarzyszenie Dziennikarzy Katolickich i Prasy Katolickiej zostało powołane podczas kolejnego spotkania ludzi mediów z całej diecezji [bydgoskiej]*, które odbyło się 9 października [2005 r.]* w kurii diecezjalnej.

Na jego czele stanęła Mirosława Kajzer, która od ponad dziesięciu lat wypełnia swoją misję w "Głosie Serca".

Było to pierwsze zebranie po przerwie wakacyjnej. - W sumie spotykamy się od prawie roku. Dzięki temu jesteśmy bogatsi o pewne informacje i doświadczenia, które potrzebne są w pracy dziennikarskiej. Z posiadanych przez nas informacji wynika, że na terenie diecezji regularnie ukazuje się 14 tytułów pism parafialnych. Dzięki wzajemnemu poznawaniu siebie możemy lepiej pełnić swoją misję - przyznał ks. dr Mariusz Kuciński, rzecznik prasowy kurii diecezjalnej, a także pomysłodawca spotkań.

Po raz pierwszy dziennikarze prasy katolickiej zebrali się w okresie Bożego Narodzenia 2004 roku. Każde następne spotkanie było skupione na konkretnym zagadnieniu dziennikarskim. Józef Herold z "Gazety Wyborczej" mówił o sile, jaką stanowi prasa, a Alicja Polewska z "Gazety Pomorskiej" zdradziła receptę na dobrą informację. W parafii pw. Świętej Trójcy w Bydgoszczy wszyscy chętni wzięli udział w Wielkopostnym Dniu Skupienia. Teraz rozpoczyna się kolejny rok integracji. Przy wspólnym stole zasiedli członkowie prasy z Bydgoszczy, Maksymilianowa, Sadek i Solca Kujawskiego. Przedstawiciel każdej redakcji przekazał krótkie sprawozdanie z działalności pisma.

- Nasz miesięcznik wydawany jest od 4 kwietnia 1993 roku. Każdy czytelnik znajdzie w nim felietony, notatki, wywiady oraz temat wiodący. W przyszłości planujemy wygospodarować miejsce dla dzieci, które będzie tworzone przez nie same - przyznał Mieczysław Pawłowski z miesięcznika "Na oścież", który jest wydawany przy bydgoskiej parafii pw. Matki Bożej Królowej Męczenników w Fordonie.

- Naszym celem jest propagowanie treści związanych z parafią Świętej Trójcy oraz akcentowanie aktualnego okresu liturgicznego w Kościele - mówił Leszek Łęgowski z "Miesięcznika Kościelnego" ukazującego się w
parafii pw. Świętej Trójcy w Bydgoszczy. Warto podkreślić, że początki tego pisma parafialnego sięgają 1929 roku!

Spotkanie swoją obecnością ubogacił ks. Janusz Mnichowski, ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej. Jako proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Bydgoszczy przez dziesięć lat redagował "Czas Miłosierdzia". Kapłan podkreślił potrzebę wydawania prasy katolickiej. - Trzeba się cieszyć systematycznym wydawaniem czasopism, bo one wiążą ludzi i całe wspólnoty - przyznał.

Na zakończenie zebrani powołali Stowarzyszenie Dziennikarzy Katolickich i Prasy Katolickiej. Kolejne spotkanie będzie miało charakter Adwentowego Dnia Skupienia. - Już teraz zapraszamy wszystkich 26 listopada do parafii pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Białych Błotach - dodał ks. dr Mariusz Kuciński.

-----------------
*Mirosława Kajzer - prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Katolickich i Prasy Katolickiej*
- Nie ukrywam, że wybór był dla mnie bardzo dużym zaskoczeniem. Nawet nie myślałam, że moja kandydatura zostanie zgłoszona. Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie. Reprezentuję miesięcznik "Głos Serca" z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy. Moja mama była przedwojennym dziennikarzem "Dziennika Bydgoskiego" i jedną z założycielek "Ilustrowanego Kuriera Polskiego". Ojciec pisał sztuki teatralne i powieści. Moje życie ułożyło się inaczej. Nie mogłam kształcić się w kierunku dziennikarskim, dlatego - kiedy nadarzyła się okazja redagowania pisma parafialnego - poświęciłam się temu głównie z myślą o bydgoszczanach i parafianach. To moje hobby. Spełniam się w tym, co robię.
-----------------

Marcin Jarzembowski
źródło: www.przk.pl, Przewodnik katolicki, nr 43/2005
*dopisek redakcji portalu