Wstęp
Prasa parafialna, która zaczęła się bardzo szybko rozwijać od początku lat 90. była wtedy postrzegana jako fenomen.
Po dziesięciu latach jej obecności na polskim rynku wydawniczym można powiedzieć, że ma ona już ugruntowaną pozycję w wielu środowiskach lokalnych. Początkowo gazety parafialne i ich redaktorzy byli lekceważeni, jako twór, który nie może wytrwać próby czasu i tak też było w wielu przypadkach, ale na miejsce każdego znikającego tytułu pojawiały się dwa albo nawet więcej nowych, a w miarę upływu czasu redakcje parafialne stały się bardziej profesjonalne.
Niniejsza praca ma na celu scharakteryzować prasę parafialną na terenie województwa małopolskiego oraz przedstawienie prasy parafialnej jako prasy sublokalnej.
Obszar województwa został wybrany ze względu na łatwość wydzielenia takiej jednostki administracyjnej. Jednak podział administracyjny nie pokrywa się w podziałem kościelnym i teren województwa małopolskiego pokrywa się z obszarami kilku diecezji. Na terenie Małopolski leży w całości archidiecezja krakowska, a na wschodzie duża część diecezji tarnowskiej, na zachodzie część diecezji bielsko-żywieckiej, a na północy fragment diecezji kieleckiej. Władze każdej diecezji mają inne priorytety i w inny sposób prowadzą działalność duszpasterską i informacyjną dlatego możliwość dotarcia do informacji w poszczególnych diecezjach jest bardzo zróżnicowana.
Charakterystyka gazet parafialnych pod względem rozmieszczenia, częstotliwości i formy, w jakiej są wydawane daje pełne wyobrażenie o obecnie wydawanych tytułach i o prasie parafialnej w ogóle. Według tabeli zamieszczonej w Zeszytach Prasoznawczych nr 1-2 z roku 19991 województwo małopolskie przoduje w ilości wydawanych tytułów lokalnych a w tym również parafialnych. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że obraz prasy parafialnej w Małopolsce będzie odzwierciedleniem prasy parafialnel w całej Polsce.
Prasa parafialna kwalifikowana jest jako prasa sublokalna, ale niekiedy powstają wątpliwości czy posiada ona wszystkie cechy właściwe dla tego rodzaju prasy. Na pewno mogą pojawić się wątpliwości, gdy nie ma się możliwości zbadania więcej niż kilku pism parafialnych, które mogą odbiegać w znacznym stopniu od definicji pisma sublokalnego. Jednak na podstawie wiarygodnej pod względem ilości próby obraz tych czasopism jest znacznie pełniejszy i pozwala na bardziej obiektywną ocenę. Praca ta ma na celu pokazanie, że prasa parafialna jest pełnowartościową prasą sublokalną.