Left toolbar

ostatnio dodane

Będzie trudno, ale nie rezygnuję :)

5 października 2013 r.

Wakacje się skończyły, minął wrzesień a mnie ciężko było znaleźć czas na uzupełnienie serwisu nadesłanymi w tym czasie materiałami. I nadal będzie trudno, bo muszę, mając pod opieką 7 miesięczną Gabrysię i dwójkę starszych w przedszkolu, codziennie kilka godzin poświęcić na pracę zawodową. Ale nie zamierzam rezygnować z aktualizowania serwisu, tylko z regularnością może być różnie. Zaglądajcie więc nie czekając na newsletter, który raczej będzie rzadki i nieregularny.

Materiały z BP KEP wprowadzam już na bieżąco, a inne będę się starała uzupełniać stopniowo sięgając wstecz.

pozdrawiam

Joanna Jakubowska redaktor serwisu

Wakacje

3 lipca 2013 r.

Lato w pełni, powróciły letnie temperatury :) więc i mnie czas ruszać na wakacyjny wypoczynek. Ze względu na pobyt z dziećmi poza miastem a teraz wyjazd nie będę w okresie letnim regularnie aktualizować serwisu i odpowiadać na emaile, z powodu ograniczonego dostępu do Internetu. Mam nadzieję, że większość redakcji też jest na wakacjach i nie będzie to zbyt uciążliwe.

pozdrawiam

Joanna Jakubowska
administrator serwisu

Warsztaty dla pism parafialnych (Kielce)

5 czerwca 2013 r.

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty dla redakcji gazet parafialnych i przykościelnych, które odbędą się 18 czerwca 2013 r. w Targach Kielce w ramach XIV Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO (17-19 VI 2013).

Warsztaty dziennikarskie dla mediów lokalnych i regionalnych w Kołobrzegu

30 kwietnia 2013 r.

Stowarzyszenie Prasy Lokalnej zaprasza na Warsztaty dziennikarskie, które organizuje 16-18 maja 2013 r. w Kołobrzegu. To spotkanie lokalnych mediów poświęcamy nowym mediom we współczesnym świecie, zwłaszcza wykorzystaniu ich w codziennej praktyce lokalnej prasy i mediów elektronicznych. Stowarzyszenie Prasy Lokalnej zadbało o bogaty program z udziałem znamienitych dziennikarzy, tudzież praktyków dziennikarskiego rzemiosła, znanych z ogólnopolskich mediów. Warsztaty są płatne.

UWAGA! Wielkie sprostowanie w sprawie ISSN

29 kwietnia 2013 r.

Po wielu latach rozpowszechniania informacji o konieczności posiadania numeru ISSN przez prasę parafialną, muszę teraz rozpowszechnić informację wprost przeciwną. O tym czego się dowiedziałam bezpośrednio w Narodowym Ośrodku ISSN Biblioteki Narodowej w Warszawie piszę poniżej.strona główna / czytelnia / prasoznawstwo / "Pod Krzyżem" z Marymontu

"Pod Krzyżem" z Marymontu

253 numery w 12 lat, setki tekstów o ważnych tematach dotyczących naszej wiary - to bilans dwutygodnika "Pod Krzyżem", który wydaje parafia Świętych Rafała i Alberta na Marymoncie. Pismo wyróżnia się przede wszystkim wysoką jakością edytorską.
Piotr Chmieliński, NIEDZIELA - Edycja warszawska 09/2004

Pod Krzyżem powstało w 1992 r. Na początku była to malutka gazetka powielana na ksero w nakładzie 200 egzemplarzy, wydawana co tydzień. Po 3 latach redakcja otrzymała komputer z odpowiednim oprogramowaniem, co znacznie poprawiło jakość gazety. Pojawiły się kolorowe zdjęcia, lepszy papier, zwiększyła się objętość pisma. Dziś jest ono wydawane co dwa tygodnie w nakładzie 1500 egzemplarzy formatu A4. Przy okazji największych świąt i uroczystości kościelnych nakład wzrasta do 2 tysięcy egzemplarzy. Pismo liczy zwykle 12 albo 16 stron.

Redakcja stawia przede wszystkim na formację religijną czytelnika. Dlatego w piśmie zdecydowanie dominują teksty o różnej tematyce, dotyczące wiary. - Od początku tak zdecydowaliśmy. Niestety, wiedza religijna wśród ludzi jest bardzo niska. Człowiek wychodzi w niedzielę z kościoła i błyskawicznie zapomina, o czym była Ewangelia, co ksiądz mówił na kazaniu. Czytając nasze pismo, można to sobie przypomnieć po powrocie do domu - mówi Bożena Wojtaszek, szefowa Pod Krzyżem.

Na pierwszej stronie (strony okładkowe nie są numerowane) znajdujemy wszystkie czytania liturgiczne z tej niedzieli, kiedy wychodzi dwutygodnik. Dalsze teksty, w mniejszym lub większym stopniu, koncentrują się wokół tych czytań. Strony drugą i trzecią zajmuje homilia proboszcza ks. Henryka Michalaka. Kolejne teksty omawiają poszczególne sakramenty, prezentują fragmenty ważniejszych dokumentów Kościoła, nawiązują do problematyki teologicznej i filozoficznej. Są świadectwa nawróceń i chrześcijańskiego życia. W stałej rubryce prezentowane są sanktuaria Maryjne. Czasami zdarzają się przedruki z prasy katolickiej, a nawet fragmenty audycji z Radia Watykańskiego czy Radia Maryja, dzielnie spisywane przez Jana Sudolskiego. Czasami można również spotkać fragmenty ciekawszych książek katolickich. Przy okazji świąt lub ważnych wydarzeń w życiu parafii drukowane są listy proboszcza do parafian.

Pismo ma dwa dodatki: dla dzieci i młodzieży. Ten dla dzieci nosi tytuł Z Maryją pod Krzyżem i redagowany jest przez ks. Grzegorza Ostrowskiego, byłego wikariusza marymonckiej parafii, a obecnie ojca duchownego Warszawskiego Metropolitalnego Seminarium Duchownego. Ks. Ostrowski ma wielki dar pisania do dzieci językiem prostym o poważnych sprawach. W dodatku dziecięcym znajduje się również krzyżówka dla najmłodszych. Z kolei dodatek młodzieżowy nosi tytuł Pójdź za mną i jego główną część stanowi tekst ks. Michalaka.

Gazeta zamieszcza ogłoszenia dotyczące życia parafialnego, chociaż tylko te najważniejsze. Stałym ogłoszeniem jest informacja o budowie świątyni parafialnej wraz z podanym numerem konta. Ogłaszane są również rekolekcje i inne ważne uroczystości. Informacji z życia parafii jest mało. Wynika to, jak podkreślają redaktorzy, z typowo formacyjnego charakteru pisma. Wydaje się jednak, że tych informacji mogłoby być więcej a element formacyjny przecież by na tym nie ucierpiał.

Na osobną uwagę zasługują strony okładkowe. Są po prostu piękne. Sprawiają, że natychmiast gazetę chce się wziąć do ręki i czytać. Pierwsza strona okładki, tytułowa, to na ogół piękne zdjęcie autorstwa redaktor Bożeny Wojtaszek. Znajduje się tam zawsze jakiś cytat, na ogół biblijny. Na pierwszej stronie u góry jest oczywiście tytuł pisma, z datą wydania i numerem. Nie ma podanej ceny, gdyż gazeta rozprowadzana jest za dobrowolną ofiarę. Na drugiej stronie okładki jest także zdjęcie, które stanowi tam ilustrację do wiersza Anny Lutostańskiej, zastępczyni szefowej. Wiersz ma pobudzić do refleksji i łagodnie wprowadzić czytelnika w lekturę. Natomiast trzecia strona okładki to zwykle barwny fotoreportaż z parafialnych uroczystości. Czwartą stronę okładki zajmuje natomiast reprodukcja jakiegoś ładnego obrazu. Zdjęcia okładkowe są kolorowe, te w środku numeru - czarno-białe.
Grono redakcyjne jest liczne. Na czele redakcji stoi Bożena Wojtaszek, jej zastępczynią jest Anna Lutostańska, członkami redakcji są również: Krystyna Długosz-Kurczabowa, polonistka, Wanda Kulas, korektorka, Anna Nowak, absolwentka teologii. Do grona stałych współpracowników - autorów tekstów należą: ks. Grzegorz Ostrowski, ks. Paweł Bijak, ks. Grzegorz Wieteska, Tomasz Bek, filozof, Jan Sudolski, Agnieszka i Paweł Kuczera, Jacek Zientecki. Opiekunem duchowym redakcji jest proboszcz ks. Henryk Michalak.

Piotr Chmieliński, NIEDZIELA - Edycja warszawska 09/2004