Left toolbar

ostatnio dodane

Będzie trudno, ale nie rezygnuję :)

5 października 2013 r.

Wakacje się skończyły, minął wrzesień a mnie ciężko było znaleźć czas na uzupełnienie serwisu nadesłanymi w tym czasie materiałami. I nadal będzie trudno, bo muszę, mając pod opieką 7 miesięczną Gabrysię i dwójkę starszych w przedszkolu, codziennie kilka godzin poświęcić na pracę zawodową. Ale nie zamierzam rezygnować z aktualizowania serwisu, tylko z regularnością może być różnie. Zaglądajcie więc nie czekając na newsletter, który raczej będzie rzadki i nieregularny.

Materiały z BP KEP wprowadzam już na bieżąco, a inne będę się starała uzupełniać stopniowo sięgając wstecz.

pozdrawiam

Joanna Jakubowska redaktor serwisu

Wakacje

3 lipca 2013 r.

Lato w pełni, powróciły letnie temperatury :) więc i mnie czas ruszać na wakacyjny wypoczynek. Ze względu na pobyt z dziećmi poza miastem a teraz wyjazd nie będę w okresie letnim regularnie aktualizować serwisu i odpowiadać na emaile, z powodu ograniczonego dostępu do Internetu. Mam nadzieję, że większość redakcji też jest na wakacjach i nie będzie to zbyt uciążliwe.

pozdrawiam

Joanna Jakubowska
administrator serwisu

Warsztaty dla pism parafialnych (Kielce)

5 czerwca 2013 r.

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty dla redakcji gazet parafialnych i przykościelnych, które odbędą się 18 czerwca 2013 r. w Targach Kielce w ramach XIV Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO (17-19 VI 2013).

Warsztaty dziennikarskie dla mediów lokalnych i regionalnych w Kołobrzegu

30 kwietnia 2013 r.

Stowarzyszenie Prasy Lokalnej zaprasza na Warsztaty dziennikarskie, które organizuje 16-18 maja 2013 r. w Kołobrzegu. To spotkanie lokalnych mediów poświęcamy nowym mediom we współczesnym świecie, zwłaszcza wykorzystaniu ich w codziennej praktyce lokalnej prasy i mediów elektronicznych. Stowarzyszenie Prasy Lokalnej zadbało o bogaty program z udziałem znamienitych dziennikarzy, tudzież praktyków dziennikarskiego rzemiosła, znanych z ogólnopolskich mediów. Warsztaty są płatne.

UWAGA! Wielkie sprostowanie w sprawie ISSN

29 kwietnia 2013 r.

Po wielu latach rozpowszechniania informacji o konieczności posiadania numeru ISSN przez prasę parafialną, muszę teraz rozpowszechnić informację wprost przeciwną. O tym czego się dowiedziałam bezpośrednio w Narodowym Ośrodku ISSN Biblioteki Narodowej w Warszawie piszę poniżej.



strona główna / czytelnia / prasoznawstwo / "Nasza Parafia" Michalitów

"Nasza Parafia" Michalitów

- Staramy się informować na bieżąco o wszystkim, co dzieje się w parafii - mówią redaktorzy pisemka "Nasza Parafia", które od 1998 r. ukazuje się przy parafii Matki Bożej Królowej Aniołów na Bemowie. I chociaż gazetka liczy zaledwie 4 strony, to jednak redakcji udaje się na takich szczupłych łamach zmieścić całkiem dużo ciekawych, różnorodnych tematycznie tekstów.
Piotr Chmieliński, NIEDZIELA - Edycja warszawska 19/2004

W każdą niedzielę, wierni przychodzący na Mszę św. do kościoła Matki Bożej Królowej Aniołów na Bemowie, gdzie duszpasterzują Księża Michalici, otrzymują nowy, pachnący jeszcze farbą drukarską numer parafialnej gazetki. Zwykle są to 4 strony formatu A-4. Jedynie przy okazji największych świąt czy szczególnych parafialnych uroczystości objętość gazetki wzrasta. Różny jest też nakład. - Waha się on od 2200 do 3500 egzemplarzy. Wiadomo, że w wakacje nakład jest mniejszy, bo wówczas do kościoła przychodzi mniej ludzi - mówi ks. Karol Dąbrowski CSMA, proboszcz parafii i wicedziekan dekanatu jelonkowskiego.

Ksiądz Proboszcz jest regularnym autorem tekstów w Naszej Parafii. Przede wszystkim pisze drukowany na pierwszej stronie list do parafian Spod pióra proboszcza. W tych listach nawiązuje do aktualnych wydarzeń parafialnych, świąt kościelnych, rocznic. To najchętniej czytana rubryka w pisemku. Czasami ks. Dąbrowski w oddzielnym tekście przekazuje parafianom np. informacje z życia miejscowego dekanatu.

W pisemku nie są drukowane czytania liturgiczne. Ale w każdym numerze, na pierwszej stronie, można znaleźć krótki komentarz do Ewangelii z danej niedzieli. Na pierwszej stronie drukowane są często także cytaty z pism różnych świętych, np. Ojca Pio, czy Matki Teresy z Kalkuty.

Kolejne strony pisemka to wiele krótszych i dłuższych tekstów na różne tematów. Dominuje oczywiście tematyka religijna. Wiele tekstów poświęconych jest aktualnie przeżywanym świętom i uroczystościom. Prezentowane są sylwetki wspominanych w danym tygodniu w Kościele świętych i błogosławionych. Stały cykl tekstów omawia poszczególne sanktuaria maryjne świata. W rubryce Czytelnicy pytają można znaleźć odpowiedzi na nadesłane do redakcji przez pytania dotyczące wiary. Specjalnie dla najmłodszych przygotowywany jest Kącik z Aniołkiem.

Dużo miejsca zajmują ogłoszenia. Nic dziwnego - w parafii dzieje się bardzo wiele. Drukowane są informacje o spotkaniach grup parafialnych, nabożeństwach, rekolekcjach, uroczystościach, jest dokładny plan wizyty kolędowej. W ostatnich tygodniach wiele informacji dotyczyło oddanej niedawno do użytku Biblioteki im. Jana Pawła II. Czytelnicy na bieżąco informowani byli o postępach w tworzeniu biblioteki. Obecnie, już po lutowym otwarciu, zapraszani są do korzystania z jej zbiorów i do uczestnictwa w organizowanych tam spotkaniach i konferencjach.

Pośród wielu ogłoszeń moją uwagę zwróciło szczególnie jedno, drukowane w każdym numerze. Otóż przy parafii działa "Parafialne pogotowie modlitewne". W ogłoszeniu czytamy: "Jeśli znalazłeś się w sytuacji kryzysowej, np. nagła choroba, groźba rozpadu małżeństwa, problemy z wiarą, to możesz poprosić o modlitwę (...) Najszybciej jak tylko będzie można grupa modlitewna weźmie różaniec do ręki i będzie modlić się w Twojej intencji. Jest to nasza parafialna gorąca linia". W ogłoszeniu podano numer telefonu i adres internetowy, pod którym można prosić o modlitwę.

Gazetka jest niestety czarno-biała. Jedynie tytuł wyróżnia się kolorem. Szczupłość miejsca nie pozwala na drukowanie zbyt wielu zdjęć. Teksty pisane są językiem jasnym i zrozumiałym. Szkoda tylko, że niektóre z nich nie są podpisane. Gazetka redagowana jest starannie, chociaż widać, że redakcja dysponuje bardzo szczupłymi środkami finansowymi, które narzucają znaczne ograniczenia w tworzeniu pisma. Wszyscy redaktorzy pracują społecznie.

Opiekunem duchowym pisemka jest proboszcz ks. Karol Dąbrowski. W skład redakcji wchodzą również ludzie świeccy - autorzy tekstów. Są to przede wszystkim Anna Ziółkowska i Zenon Ziółkowski, a także: Dorota Nowaczkiewicz, Wiesław Iwanowski, s. Hanna. I chociaż gazetkę przygotowuje zawsze to samo, "żelazne" grono, to redakcja otwarta jest na nowych autorów.

Najczęściej na ostatniej stronie wydrukowana jest malutka stopka redakcyjna. Chociaż "stopka" to w tym przypadku za duże słowo. Podano tam tylko telefon do redakcji (jest to prywatne mieszkanie), Domu Parafialnego oraz adres internetowy parafii: www.parafia-bemowo.waw.pl Warto tam zajrzeć i zapoznać się z życiem tej ciekawej parafii.

Piotr Chmieliński, NIEDZIELA - Edycja warszawska 19/2004