Ex cathedra - pismo Bazyliki Katedralnej we Włocławku

Pismo "Ex cathedra" parafii Katedralnej we Wocawku

Artykuł opisujący pismo wydawane przez parafię przy Bazylice Katedralnej we Włocławku.

Stanisław Stanowski

Bazylika Katedralna we Włocławku to z pewnością jedna z najszacowniejszych świątyń na Kujawach, budowla, z którą kojarzone jest nasze miasto, centrum wydarzeń religijnych o zasięgu regionalnym, patriotycznych (np. miejskie uroczystości z okazji święta Konstytucji 3 maja), czy kulturalnych (liczne koncerty, w tym coroczne muzyki organowej) Od kwietnia 2003 tutejsza parafia jest też miejscem powstawania miesięcznika "Ex cathedra". Zgodnie z intencją zaprezentowaną w pierwszym numerze, celem wydawcy jest głoszenie ewangelii, z pomocą najnowszych środków masowego przekazu, w tym właśnie pisma lokalnego, czy na przykład internetu (www.parafiakatedralna.q4.pl). Miesięcznik informuje o działalności wspólnoty, pracach konserwatorskich w świątyni, wydarzeniach w diecezji. Każdy numer otwiera rubryka "Z nauczania Kościoła", zazwyczaj prezentująca słowa Ojca świętego. Rolę artykułu wstępnego pełni "Drodzy Parafianie, Przyjaciele Katedry" autorstwa ks. proboszcza Stanisława Waszczyńskiego, zamieszczany na s. 3. Do stałych rubryk należą też: "Kalendarium liturgiczne" - teksty o ewangelizacji z przywołaniem wszystkich czytań na aktualny miesiąc wraz z krótką refleksją; "Forum Młodych" - w całości redagowane przez uczniów pobliskiego Liceum Ziemi Kujawskiej, gdzie pracują wikariusze parafii ( - Niektóre teksty są przepiękne - ocenia ks. S. Waszczyński); "Kalendarium najbliższych uroczystości i wydarzeń parafialnych" obejmujące uroczystości kościelne, narodowe, zakorzenione w kulturze, np. także święto Matki czy Dzień dziecka; "Z życia parafii" - kronika, informująca o tym, co zdarzyło się w życiu wspólnoty, a także zawierająca wieści o sprawach sakramentalnych: chrztach, ślubach, pogrzebach ze wskazaniem na krótką modlitwę. Zainteresowani, nie tylko dziejami świątyni, wiele cennych informacji, często dotąd niepublikowanych, znajdą w rubryce "Z historii katedry", w której zamieszcza artykuły np. Piotr Pawłowski, autor m.in. wartościowej publikacji "Włocławskie pomniki dziejowe."

Dużą rolę w piśmie odgrywa szata graficzna. Jej autorem jest Janusz Nowierski, osoba znana i ceniona w środowisku włocławskich wydawców (więcej o nim pisaliśmy w marcu ub. r.) Okładkę zazwyczaj zdobi fotografia wartościowego dzieła sztuki sakralnej, najczęściej obrazu, obok którego znajduje się spis treści. W każdym numerze strona tytułowa ma jednakową kolorystykę, tło w kolorach szarym - jedna trzecia górnej powierzchni strony - i niebieskim. Na szarej przestrzeni znajduje się winieta pisma z kolorowym rysunkiem Bazyliki. W kolejnych wydaniach dominuje jeden temat zgodny z aktualnymi wydarzeniami w życiu parafii. W szczególnych sytuacjach - np. w maju br., po śmierci Jana Pawła II czy w lipcu z okazji zakończenia prac konserwatorskich w renesansowej kaplicy Najświętszej Maryi Panny - ukazały się numery specjalne, niemal w całości poświęcone jednemu zagadnieniu, kolorowe, drukowane na papierze kredowym. Pozostałe numery kolor i papier kredowy posiadają wyłącznie na okładce, strony wewnętrzne drukowane są w z użyciem czerni i niebieskiego. Gazeta, formatu A 4, liczy przeważnie 16 stron, większą objętość, powyżej 20, miały numery specjalne.

Gazeta jest rozdawana bezpłatnie w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. Nigdy jeszcze nie zdążyło się opóźnienie. Proboszcz S. Waszczyński podkreśla dużą rolę drukarni "Expol", dzięki której pismo może ukazywać się w obecnym, atrakcyjnym kształcie. Wbrew tradycyjnie rozumianemu terminowi "ex cathedra", który według Słownika Wyrazów Obcych, znaczy m.in.: "w sposób nie dopuszczający dyskusji", tytuł pisma rozumiany jest dosłownie, czyli "Z katedry", a łacińskie brzmienie nawiązuje jedynie do szacowności świątyni. - Dalecy jesteśmy od jakiegoś autorytarnego dążenia - podkreśla ks. Waszczynski. Dlatego poza redaktorem odpowiedzialnym, którym jest ks. dr Krzysztof Graczyk, m.in. diecezjalny korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej, redakcja, celowo nie ma stałego zespołu redakcyjnego. Dzięki temu swobodnie może poszerzać listę autorów i podejmowaną tematykę.