Left toolbar

ostatnio dodane

Będzie trudno, ale nie rezygnuję :)

5 października 2013 r.

Wakacje się skończyły, minął wrzesień a mnie ciężko było znaleźć czas na uzupełnienie serwisu nadesłanymi w tym czasie materiałami. I nadal będzie trudno, bo muszę, mając pod opieką 7 miesięczną Gabrysię i dwójkę starszych w przedszkolu, codziennie kilka godzin poświęcić na pracę zawodową. Ale nie zamierzam rezygnować z aktualizowania serwisu, tylko z regularnością może być różnie. Zaglądajcie więc nie czekając na newsletter, który raczej będzie rzadki i nieregularny.

Materiały z BP KEP wprowadzam już na bieżąco, a inne będę się starała uzupełniać stopniowo sięgając wstecz.

pozdrawiam

Joanna Jakubowska redaktor serwisu

Wakacje

3 lipca 2013 r.

Lato w pełni, powróciły letnie temperatury :) więc i mnie czas ruszać na wakacyjny wypoczynek. Ze względu na pobyt z dziećmi poza miastem a teraz wyjazd nie będę w okresie letnim regularnie aktualizować serwisu i odpowiadać na emaile, z powodu ograniczonego dostępu do Internetu. Mam nadzieję, że większość redakcji też jest na wakacjach i nie będzie to zbyt uciążliwe.

pozdrawiam

Joanna Jakubowska
administrator serwisu

Warsztaty dla pism parafialnych (Kielce)

5 czerwca 2013 r.

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty dla redakcji gazet parafialnych i przykościelnych, które odbędą się 18 czerwca 2013 r. w Targach Kielce w ramach XIV Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO (17-19 VI 2013).

Warsztaty dziennikarskie dla mediów lokalnych i regionalnych w Kołobrzegu

30 kwietnia 2013 r.

Stowarzyszenie Prasy Lokalnej zaprasza na Warsztaty dziennikarskie, które organizuje 16-18 maja 2013 r. w Kołobrzegu. To spotkanie lokalnych mediów poświęcamy nowym mediom we współczesnym świecie, zwłaszcza wykorzystaniu ich w codziennej praktyce lokalnej prasy i mediów elektronicznych. Stowarzyszenie Prasy Lokalnej zadbało o bogaty program z udziałem znamienitych dziennikarzy, tudzież praktyków dziennikarskiego rzemiosła, znanych z ogólnopolskich mediów. Warsztaty są płatne.

UWAGA! Wielkie sprostowanie w sprawie ISSN

29 kwietnia 2013 r.

Po wielu latach rozpowszechniania informacji o konieczności posiadania numeru ISSN przez prasę parafialną, muszę teraz rozpowszechnić informację wprost przeciwną. O tym czego się dowiedziałam bezpośrednio w Narodowym Ośrodku ISSN Biblioteki Narodowej w Warszawie piszę poniżej.



strona główna / czytelnia / materiały ze spotkań OSPP / rok 2000 / Prasa parafialna nową formą ewangelizacji

Prasa parafialna nową formą ewangelizacji

Słowo wstępne do uczestników I Krakowskiego Forum Prasy Parafialnej (I Krakowskie Forum Prasy Parafialnej - 2000 r.)

Barbara Szczepanowicz Przewodnicząca krakowskiego oddziałuOgólnopolskiego Stowarzyszenia Prasy Parafialnej

W dobie ostatnich przemian jakie nastąpiły w naszym kraju wielu ludzi jest zagubionych, zarówno w codziennym życiu jak i w sferze duchowej. W tym trudnym dla wszystkich okresie Kościół szuka nowych form ewangelizacji, jedną z nich jest prasa parafialna.

Początki prasy są odległe, ale dopiero w wieku XX nastąpił ogromny rozwój czasopiśmiennictwa, zaś druga jego połowa wejdzie z pewnością do historii jako czas przyspieszonego i żywiołowego rozwoju środków masowego przekazu.

Święty Maksymilian Kolbe nazwał prasę "najważniejsza bronią dzisiejszych czasów" i nie mylił się, choć słowa te wypowiedział przeszło pół wieku temu. To środki masowego przekazu przyczyniły się między innymi do głębokich przemian w naszym społeczeństwie. Media bowiem wywierają szeroki wpływ na język, obyczaje, kulturę, modę, rozwój emocjonalny, kształtują hierarchię wartości, myślenia i zachowania człowieka. Formują osobowość ludzi młodych. Mogą być apostołem dobra, ale i zła.

Jan Paweł II nieustannie przypomina o powołaniu świeckich do apostolstwa w rodzinie, miejscu pracy i parafii. Narzędziem małej ewangelizacji może być m.in. gazeta parafialna jako alternatywa dla innych pism katolickich i nie tylko. Wiele parafii w naszej archidiecezji, które podjęły się trudu redagowania własnej gazety parafialnej, widzi efekty swej pracy, bowiem gazeta parafialna pomaga w rozpowszechnianiu informacji parafialnych i lokalnych, buduje więzy wśród parafian, odkrywa ukryte ludzkie talenty, włącza w życie wspólnoty parafialnej "katolików od święta". Jak wskazują liczne doświadczenia, parafianie z chęcią i radością sięgają po swoje pismo, choć często niełatwo znaleźć ludzi, którzy chcieliby zająć się systematycznym redagowaniem gazety parafialnej. Zazwyczaj trud ten podejmują nie profesjonaliści, ale ludzie, którym leży na sumieniu dobro parafii i Kościoła.

W Polsce ukazuje się wiele różnorodnych pism parafialnych. Również na terenie archidiecezji krakowskiej istnieje wiele parafii, które mogą poszczycić się swoją własną gazetą parafialną. Wszyscy ci, którzy podjęli się redagowania gazety parafialnej doświadczyli wielu trudności wynikających z braku wiedzy w tej dziedzinie i braku doświadczenia. To dla nich, choć "pierwszy krok" mają już za sobą, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Prasy Parafialnej zorganizowało 18 listopada 2000 roku I Krakowskie Forum Prasy Parafialnej. Uczestnicy Forum mogli poznać zasady pracy dziennikarza i redagowania pisma, zapoznać się z prawem prasowym i etyką dziennikarską. Na zorganizowanej wystawie można było zobaczyć różnorodność ukazujących się gazet, nawiązać kontakty z innymi redakcjami, wymienić doświadczenia.

Trzeba dołożyć starań aby Kościół w nowym tysiącleciu stał się bardziej zdatny do głoszenia Ewangelii ludziom XXI wieku. Chyba nadszedł czas, by parafialne dziennikarstwo stało się zwyczajną praktyką parafii. Wierzę, że w każdej parafii znajdą się ludzie, którym leży na sercu dobro Kościoła i naszego społeczeństwa i włączą się w tę nową formę ewangelizacji. Ta pozornie niewiele znacząca działalność, bo przecież ograniczająca się do wąskiego kręgu odbiorców, może być jednak kamieniem węgielnym na drodze do budowania Bożego oblicza świata.