Left toolbar

ostatnio dodane

Będzie trudno, ale nie rezygnuję :)

5 października 2013 r.

Wakacje się skończyły, minął wrzesień a mnie ciężko było znaleźć czas na uzupełnienie serwisu nadesłanymi w tym czasie materiałami. I nadal będzie trudno, bo muszę, mając pod opieką 7 miesięczną Gabrysię i dwójkę starszych w przedszkolu, codziennie kilka godzin poświęcić na pracę zawodową. Ale nie zamierzam rezygnować z aktualizowania serwisu, tylko z regularnością może być różnie. Zaglądajcie więc nie czekając na newsletter, który raczej będzie rzadki i nieregularny.

Materiały z BP KEP wprowadzam już na bieżąco, a inne będę się starała uzupełniać stopniowo sięgając wstecz.

pozdrawiam

Joanna Jakubowska redaktor serwisu

Wakacje

3 lipca 2013 r.

Lato w pełni, powróciły letnie temperatury :) więc i mnie czas ruszać na wakacyjny wypoczynek. Ze względu na pobyt z dziećmi poza miastem a teraz wyjazd nie będę w okresie letnim regularnie aktualizować serwisu i odpowiadać na emaile, z powodu ograniczonego dostępu do Internetu. Mam nadzieję, że większość redakcji też jest na wakacjach i nie będzie to zbyt uciążliwe.

pozdrawiam

Joanna Jakubowska
administrator serwisu

Warsztaty dla pism parafialnych (Kielce)

5 czerwca 2013 r.

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty dla redakcji gazet parafialnych i przykościelnych, które odbędą się 18 czerwca 2013 r. w Targach Kielce w ramach XIV Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO (17-19 VI 2013).

Warsztaty dziennikarskie dla mediów lokalnych i regionalnych w Kołobrzegu

30 kwietnia 2013 r.

Stowarzyszenie Prasy Lokalnej zaprasza na Warsztaty dziennikarskie, które organizuje 16-18 maja 2013 r. w Kołobrzegu. To spotkanie lokalnych mediów poświęcamy nowym mediom we współczesnym świecie, zwłaszcza wykorzystaniu ich w codziennej praktyce lokalnej prasy i mediów elektronicznych. Stowarzyszenie Prasy Lokalnej zadbało o bogaty program z udziałem znamienitych dziennikarzy, tudzież praktyków dziennikarskiego rzemiosła, znanych z ogólnopolskich mediów. Warsztaty są płatne.

UWAGA! Wielkie sprostowanie w sprawie ISSN

29 kwietnia 2013 r.

Po wielu latach rozpowszechniania informacji o konieczności posiadania numeru ISSN przez prasę parafialną, muszę teraz rozpowszechnić informację wprost przeciwną. O tym czego się dowiedziałam bezpośrednio w Narodowym Ośrodku ISSN Biblioteki Narodowej w Warszawie piszę poniżej.strona główna / czytelnia / historia / Falenica - dwie gazetki w jednej parafii

Falenica - dwie gazetki w jednej parafii

W parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Falenicy wychodzą dwie gazetki. Jedna redagowana przez świeckich: Fale Serca. Druga przez kapłanów: Wiadomości Parafialne.
Irena Świerdzewska, NIEDZIELA, Edycja warszawska 07/2004

Pomysł wydawania pisma parafialnego powstał w Kole Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Osobom z tego środowiska szczególnie leżało na sercu, by parafianie sięgali po dobrą książkę i prasę parafialną. Propagowaniu czytelnictwa miało służyć ustawienie w kruchcie kościoła stolika, na który przynoszono przeczytane gazety. W ten sposób po prasę mogli sięgnąć także ci, których nie było stać na kupno czasopisma.

W 1996 r. powstała własna gazetka parafialna - Fale Serca. Tytuł nawiązywał zarówno do wezwania tutejszej parafii - Najświętszego Serca Pana Jezusa, jak też nazwy miejscowości - Falenica.

Pierwszy numer ukazał się w styczniu. Ówczesny proboszcz ks. Andrzej Dybek w słowie wstępnym określił ten moment "wielkim wydarzeniem dla parafii". Zaczęło się bardzo profesjonalnie. W redagowanie pisma zaangażowało się 6 osób, m.in. trzech dziennikarzy, student elektroniki, który w liceum był najlepszym polonistą, maturzystka pisząca wiersze. Jan Pawlik, który posiadał duże doświadczenie redaktorskie zwoływał posiedzenia redakcji. Członkowie zespołu przynosili teksty swojego autorstwa lub napisane przez współpracowników. Po wspólnym czytaniu zapadały decyzje, które materiały wejdą do numeru. Już w pierwszym wydaniu redakcja zachęcała parafian do współpracy. W zakrystii wyłożono "czerwoną teczkę" z napisem "Fale Serca", do której każdy mógł włożyć proponowane teksty. Tak jest do dzisiaj.

Gazetka drukowana jest bezpłatnie przez parafiankę Zenobię Kocot. Wszystkie osoby, które pracują przy powstawaniu Fal Serca nie pobierają wynagrodzeń. Zakup papieru finansuje proboszcz ks. Marek Doszko.

Miesięcznik wydawany jest w nakładzie 800 egzemplarzy w wersji czarno-białej bez zdjęć. Czasem do niektórych tekstów dołączone są ryciny jako szyldy. Nie ma określonej daty ukazywania się pisma. Obecnie przy jego wydawaniu pracuje mniej osób niż na początku. Fale Serca ukazują się więc raz w miesiącu zależnie od wolnego czasu, którym dysponują redaktorzy. "Z tego też powodu częściej sięgamy do przedruków, głównie z tygodników katolickich" mówi Jan Pawłowiec, od początku związany z gazetką. Gazetka cieszy się dużym zainteresowaniem. Cały nakład rozchodzi się błyskawicznie - już w niedzielę, w którą wyłożony zostaje w kościele na stolikach.

Fale Serca adresowane są do wszystkich parafian, głównie zaś do dorosłych. Miesięcznik ma charakter religijno-społeczny. Tematyka każdego numeru nawiązuje do okresu liturgicznego roku: Adwentu, Wielkiego Postu, okresu zwykłego.

- Staramy się zamieszczać dużo tekstów formacyjnych - mówi Eugenia Pawłowska, od początku pracująca przy wydawaniu pisma. "Przez pierwsze lata zamieszczaliśmy również informacje o chrztach, ślubach, pogrzebach, wydarzeniach sportowych w parafii. Z chwilą rozpoczęcia druku cotygodniowych Wiadomości Parafialnych te elementy przeszły do tego tygodnika - mówi pani Eugenia.

W tekstach często podejmowana jest problematyka rodziny oraz wychowania patriotycznego. - Drukujemy dużo świadectw o życiu, nawróceniach, wychodzeniu z uzależnień - mówi Jan Pawlik. Prawie w każdym numerze znajdują się materiały dotyczące modlitwy. - Kiedyś wydrukowaliśmy bardzo piękną modlitwę małżonków nieznanego autora. Jakaż była nasza radość, kiedy zobaczyłam tę modlitwę wyciętą i powieszoną przy łóżku w pewnej rodzinie. Domownicy powiedzieli, że codziennie się nią modlą - opowiada Eugenia Pawłowska. - Innym razem spotkana na ulicy parafianka dziękowała za artykuł - świadectwo o urodzeniu zdrowego dziecka w późniejszym wieku, wbrew złym rokowaniom lekarzy. Podniosło ją to na duchu, ponieważ oczekując na dziecko, znajdowała się w podobnej sytuacji - chwali pani Eugenia.

W tekstach gazetki znajduje się echo różnych wydarzeń z terenu Falenicy, jak szkolne festyny, uroczystości czy konkursy. Miesięcznik drukował prace dzieci i młodzieży nadesłane w związku z Dniami Kultury Chrześcijańskiej. Były to wzruszające wypowiedzi dzieci jak ocalić wartość rodziny.
Każdy numer Fal Serca zawiera kącik z dowcipami, wiersze i krótkie myśli znanych ludzi. Z okazji beatyfikacji Matki Teresy ukazały się wspomnienia z jej pobytu w Falenicy.

"Wiadomości Parafialne"

Obok miesięcznika parafia w Falenicy ma także tygodnik. Od pięciu lat, w każdą niedzielę wychodzą Wiadomości Parafialne. - Ten pomysł zaczerpnąłem z okresu mojej pracy na misjach. Tam wiadomości wydawane były raz na miesiąc - mówi ks. Marek Doszko.

Zadaniem tej czterostronicowej gazetki jest przekazanie najważniejszych informacji dotyczących parafii. Na pierwszej stronie znajdują się zapowiedzi intencji mszalnych na dany tydzień, tekst Ewangelii niedzielnej, komentarz liturgiczny. Gazetka zamieszcza także zapowiedzi, informacje o kolędzie, pracy kancelarii, pielgrzymkach parafialnych, rozkład godzin Mszy św. oraz możliwości skorzystania ze spowiedzi. W Wiadomościach Parafialnych swoje informacje zamieszcza także Parafialny Klub Sportowy. Specjalna kronika przypomina rocznice parafialne sprzed wielu lat.

Gazetkę redaguje zespół katechetyczno-duszpasterski, liczący około 10 osób. Są to głównie kapłani i siostry oraz jedna osoba świecka. Jan Pawlik pisze komentarze liturgiczne do niedzielnej Mszy św. Nakład gazety wynosi około 1200 egzemplarzy. W okresie wakacyjnym zostaje zmniejszony, w okresie kolędowania wzrasta.

- Wiadomości Parafialne są dobrą i szybką formą docierania do parafian z informacją - ocenia ks. Doszko. - Na przykład ostatnio, przed niedzielą, w sobotę spadł śnieg. Ogłosiliśmy w Wiadomościach, że będzie kulig. Zebrało się 6 samochodów i ponad 50 dzieci korzystało z zabawy - opowiada Proboszcz.

Fale Serca i Wiadomości Parafialne rozprowadzane są w Falenicy nieodpłatnie.

Irena Świerdzewska, NIEDZIELA, Edycja warszawska 07/2004