Left toolbar

ostatnio dodane

Będzie trudno, ale nie rezygnuję :)

5 października 2013 r.

Wakacje się skończyły, minął wrzesień a mnie ciężko było znaleźć czas na uzupełnienie serwisu nadesłanymi w tym czasie materiałami. I nadal będzie trudno, bo muszę, mając pod opieką 7 miesięczną Gabrysię i dwójkę starszych w przedszkolu, codziennie kilka godzin poświęcić na pracę zawodową. Ale nie zamierzam rezygnować z aktualizowania serwisu, tylko z regularnością może być różnie. Zaglądajcie więc nie czekając na newsletter, który raczej będzie rzadki i nieregularny.

Materiały z BP KEP wprowadzam już na bieżąco, a inne będę się starała uzupełniać stopniowo sięgając wstecz.

pozdrawiam

Joanna Jakubowska redaktor serwisu

Wakacje

3 lipca 2013 r.

Lato w pełni, powróciły letnie temperatury :) więc i mnie czas ruszać na wakacyjny wypoczynek. Ze względu na pobyt z dziećmi poza miastem a teraz wyjazd nie będę w okresie letnim regularnie aktualizować serwisu i odpowiadać na emaile, z powodu ograniczonego dostępu do Internetu. Mam nadzieję, że większość redakcji też jest na wakacjach i nie będzie to zbyt uciążliwe.

pozdrawiam

Joanna Jakubowska
administrator serwisu

Warsztaty dla pism parafialnych (Kielce)

5 czerwca 2013 r.

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty dla redakcji gazet parafialnych i przykościelnych, które odbędą się 18 czerwca 2013 r. w Targach Kielce w ramach XIV Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO (17-19 VI 2013).

Warsztaty dziennikarskie dla mediów lokalnych i regionalnych w Kołobrzegu

30 kwietnia 2013 r.

Stowarzyszenie Prasy Lokalnej zaprasza na Warsztaty dziennikarskie, które organizuje 16-18 maja 2013 r. w Kołobrzegu. To spotkanie lokalnych mediów poświęcamy nowym mediom we współczesnym świecie, zwłaszcza wykorzystaniu ich w codziennej praktyce lokalnej prasy i mediów elektronicznych. Stowarzyszenie Prasy Lokalnej zadbało o bogaty program z udziałem znamienitych dziennikarzy, tudzież praktyków dziennikarskiego rzemiosła, znanych z ogólnopolskich mediów. Warsztaty są płatne.

UWAGA! Wielkie sprostowanie w sprawie ISSN

29 kwietnia 2013 r.

Po wielu latach rozpowszechniania informacji o konieczności posiadania numeru ISSN przez prasę parafialną, muszę teraz rozpowszechnić informację wprost przeciwną. O tym czego się dowiedziałam bezpośrednio w Narodowym Ośrodku ISSN Biblioteki Narodowej w Warszawie piszę poniżej.strona główna / aktualności / Warsztaty dziennikarskie / Warsztaty wydawniczo-dziennikarskie

Warsztaty wydawniczo-dziennikarskie

17 listopada 2009 r.
Firma SPROG Romana Zygmunt i Parafia Zmartwychwstania Pańskiego Poznań-Wilda zapraszają na warsztaty wydawniczo-dziennikarskie dla osób zainteresowanych tworzeniem pism parafialnych. Warsztaty odbywają się w dwóch edycjach: dla początkujących (start 21.11.2009) i dla zaawansowanych (start 28.11.2009). Udział w warsztatach jest odpłatny.

Warsztat dla początkujących obejmie następujące zagadnienia:

  1. Po co nam parafialne pismo? Kto będzie chciał je czytać? (czyli jak, dlaczego, dla kogo?).
  2. Od czego zacząć? oraz Mierz siły na zamiary - budowa zespołu i organizacja pracy.
  3. Projekt nisko kosztowy - czy tworzenie gazetki kosztuje fortunę? (Na szczęście nie). Informacje o nieuniknionych kosztach oraz o tym, jak pewnych kosztów uniknąć.
  4. Treść przede wszystkim - co i jak pisać, by pismo miało rację bytu w parafii. Blok poświęcony warsztatowi dziennikarskiemu i redakcyjnemu, poprawności językowej oraz edycji czasopisma.
  5. Dlaczego forma też jest ważna? Makieta, typografia, nawigacja, edycja i fotoedycja, czyli podstawy pracy kreatywnej ze składem pisma.

Warsztat będzie się składał w większości z zajęć praktycznych i pracy zespołowej. kolejny termin - jeśli będą chętni - planowany jest na 5 grudnia Warsztat dla zaawansowanych obejmie następujące zagadnienia:

  1. Nie ma tekstu bez redakcji - co to i dlaczego konieczna jest redakcja tekstu?
  2. Długopis czy komputer? - warsztat współczesnego redaktora: edytory tekstów, praca z plikami tekstowymi (uwaga: uczestnicy w miarę możliwości są proszeni o przyniesienie notebooków - dzięki temu będą mieli okazję ćwiczyć w praktyce; niemniej wszystkie działania na komputerze będą prezentowane na wyświetlaczu dla wszystkich, a ćwiczenia przygotowane w wersji drukowanej).
  3. Jeszcze redaktor czy już autor? - granice poprawek i ingerencji w tekstach (co jest dozwolone, co się przyjmuje, a co jest nadużyciem; ćwiczenia z najczęstszymi błędami i niedociągnięciami redakcyjnymi).
  4. Sztuka konkretu i przykucia uwagi - jak z nudnego tekstu wydobyć maksimum treści i przyciągnąć nią czytelnika? (edycja, tytuły, stosowanie wybić, śródtytułów, materiałów uzupełniających - infografiki, tabelki, ilustracje).
  5. Redaktor - grafik - zabawa słowem i czcionką przydatna, nawet gdy nie uczestniczy się w składzie pisma.

kontakt do organizatora Sprog Romana Zygmunt ul. Hetmańska 109/13 61-513 Poznań Tel. + 48 61 622 76 57 GSM 0 508 089 469 e-mail: rom@sprog.pl www.sprog.pl/kurs