strona główna / aktualności / Więzienne oblicze Kościoła Grekokatolickiego
Seminarium "Więzienne oblicze Kościoła Greckokatolickiego - przeszłość i teraźniejszość"
Celem Seminarium, które odbędziesię 31 marca w Lublinie, jest ukazanie drogi jaką podążają kapelani wspierając proces resocjalizacji i duchowo przygotowując osadzonych do przemiany życia, ożywiając ich świadomość eklezjalną.
Lublin - 31 marca (piątek) 2006 roku, godz. 11.00
Trybunał Koronny, Mała Sala Konferencyjna
Rynek 1
Program Seminarium:
-
Kapelaństwo greckokatolickie w latach międzywojennych, ks. dn Piotr Siwicki,
-
projekcja filmu dokumentalnego,
-
Duchowość kapelańska, ks. Stefan Batruch,
-
Doświadczenia pracy kapelańskiej w Zakładzie Karnym w Chełmie (1999-2006), ks. sdn Jarosław Storoniak,
-
Doświadczenia Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Lublinie ze współpracy z Kościołami i związkami wyznaniowymi oraz w relacjach przygranicznych z Ukrainą, ppłk Jerzy Nikołajew,
-
dyskusja, zakończenie seminarium
Celem Seminarium jest ukazanie drogi jaką podążają kapelani wspierając proces resocjalizacji i duchowo przygotowując osadzonych do przemiany życia, ożywiając ich świadomość eklezjalną.
Powyższe przedsięwzięcie jest pierwszą tego typu inicjatywą poświęconą więziennemu kapelaństwu greckokatolickiemu. Mamy nadzieję, iż jej następstwem będzie zacieśnienie współpracy oraz współodpowiedzialności kapelanów i pracowników więziennictwa w pracy dla dobra człowieka i społeczeństwa.
Początki zorganizowanego duszpasterstwa dla więźniów sięgają okresu rozbiorowego: duszpasterstwo takie utworzone zostało pod rządami Austrii. W II Rzeczypospolitej kapelani greckokatoliccy otaczali opieką więźniów nie tylko na terenach b. Galicji, ale także w więzieniach Polski centralnej i zachodniej, gdzie przebywali więźniowie polityczni. W okresie II wojny światowej i represji okresu stalinowskiego pojawiła się nowa forma posługi duszpasterskiej w więzieniach i obozach - posługa sprawowana przez kapłanów-więźniów wśród współtowarzyszy niedoli.
Relegalizacja Kościoła greckokatolickiego w Polsce po 1989 r. spowodowała, że możliwe i potrzebne stało się przywrócenie i rozwój zorganizowanego duszpasterstwa więziennego.
--------------------------------------------------------------------------------
w imieniu organizatorów:
ks. Stefan Batruch, Proboszcz Parafii Greckokatolickiej w Lublinie, tel.0 603 762 946