Left toolbar

ostatnio dodane

Będzie trudno, ale nie rezygnuję :)

5 października 2013 r.

Wakacje się skończyły, minął wrzesień a mnie ciężko było znaleźć czas na uzupełnienie serwisu nadesłanymi w tym czasie materiałami. I nadal będzie trudno, bo muszę, mając pod opieką 7 miesięczną Gabrysię i dwójkę starszych w przedszkolu, codziennie kilka godzin poświęcić na pracę zawodową. Ale nie zamierzam rezygnować z aktualizowania serwisu, tylko z regularnością może być różnie. Zaglądajcie więc nie czekając na newsletter, który raczej będzie rzadki i nieregularny.

Materiały z BP KEP wprowadzam już na bieżąco, a inne będę się starała uzupełniać stopniowo sięgając wstecz.

pozdrawiam

Joanna Jakubowska redaktor serwisu

Wakacje

3 lipca 2013 r.

Lato w pełni, powróciły letnie temperatury :) więc i mnie czas ruszać na wakacyjny wypoczynek. Ze względu na pobyt z dziećmi poza miastem a teraz wyjazd nie będę w okresie letnim regularnie aktualizować serwisu i odpowiadać na emaile, z powodu ograniczonego dostępu do Internetu. Mam nadzieję, że większość redakcji też jest na wakacjach i nie będzie to zbyt uciążliwe.

pozdrawiam

Joanna Jakubowska
administrator serwisu

Warsztaty dla pism parafialnych (Kielce)

5 czerwca 2013 r.

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty dla redakcji gazet parafialnych i przykościelnych, które odbędą się 18 czerwca 2013 r. w Targach Kielce w ramach XIV Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO (17-19 VI 2013).

Warsztaty dziennikarskie dla mediów lokalnych i regionalnych w Kołobrzegu

30 kwietnia 2013 r.

Stowarzyszenie Prasy Lokalnej zaprasza na Warsztaty dziennikarskie, które organizuje 16-18 maja 2013 r. w Kołobrzegu. To spotkanie lokalnych mediów poświęcamy nowym mediom we współczesnym świecie, zwłaszcza wykorzystaniu ich w codziennej praktyce lokalnej prasy i mediów elektronicznych. Stowarzyszenie Prasy Lokalnej zadbało o bogaty program z udziałem znamienitych dziennikarzy, tudzież praktyków dziennikarskiego rzemiosła, znanych z ogólnopolskich mediów. Warsztaty są płatne.

UWAGA! Wielkie sprostowanie w sprawie ISSN

29 kwietnia 2013 r.

Po wielu latach rozpowszechniania informacji o konieczności posiadania numeru ISSN przez prasę parafialną, muszę teraz rozpowszechnić informację wprost przeciwną. O tym czego się dowiedziałam bezpośrednio w Narodowym Ośrodku ISSN Biblioteki Narodowej w Warszawie piszę poniżej.strona główna / aktualności / Więzienne oblicze Kościoła Grekokatolickiego

Seminarium "Więzienne oblicze Kościoła Greckokatolickiego - przeszłość i teraźniejszość"

Celem Seminarium, które odbędziesię 31 marca w Lublinie, jest ukazanie drogi jaką podążają kapelani wspierając proces resocjalizacji i duchowo przygotowując osadzonych do przemiany życia, ożywiając ich świadomość eklezjalną.

Lublin - 31 marca (piątek) 2006 roku, godz. 11.00

Trybunał Koronny, Mała Sala Konferencyjna
Rynek 1

Program Seminarium:

  • Kapelaństwo greckokatolickie w latach międzywojennych, ks. dn Piotr Siwicki,

  • projekcja filmu dokumentalnego,

  • Duchowość kapelańska, ks. Stefan Batruch,

  • Doświadczenia pracy kapelańskiej w Zakładzie Karnym w Chełmie (1999-2006), ks. sdn Jarosław Storoniak,

  • Doświadczenia Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Lublinie ze współpracy z Kościołami i związkami wyznaniowymi oraz w relacjach przygranicznych z Ukrainą, ppłk Jerzy Nikołajew,

  • dyskusja, zakończenie seminarium

Celem Seminarium jest ukazanie drogi jaką podążają kapelani wspierając proces resocjalizacji i duchowo przygotowując osadzonych do przemiany życia, ożywiając ich świadomość eklezjalną.

Powyższe przedsięwzięcie jest pierwszą tego typu inicjatywą poświęconą więziennemu kapelaństwu greckokatolickiemu. Mamy nadzieję, iż jej następstwem będzie zacieśnienie współpracy oraz współodpowiedzialności kapelanów i pracowników więziennictwa w pracy dla dobra człowieka i społeczeństwa.

Początki zorganizowanego duszpasterstwa dla więźniów sięgają okresu rozbiorowego: duszpasterstwo takie utworzone zostało pod rządami Austrii. W II Rzeczypospolitej kapelani greckokatoliccy otaczali opieką więźniów nie tylko na terenach b. Galicji, ale także w więzieniach Polski centralnej i zachodniej, gdzie przebywali więźniowie polityczni. W okresie II wojny światowej i represji okresu stalinowskiego pojawiła się nowa forma posługi duszpasterskiej w więzieniach i obozach - posługa sprawowana przez kapłanów-więźniów wśród współtowarzyszy niedoli.

Relegalizacja Kościoła greckokatolickiego w Polsce po 1989 r. spowodowała, że możliwe i potrzebne stało się przywrócenie i rozwój zorganizowanego duszpasterstwa więziennego.

--------------------------------------------------------------------------------
w imieniu organizatorów:

ks. Stefan Batruch, Proboszcz Parafii Greckokatolickiej w Lublinie, tel.0 603 762 946