Left toolbar

ostatnio dodane

Będzie trudno, ale nie rezygnuję :)

5 października 2013 r.

Wakacje się skończyły, minął wrzesień a mnie ciężko było znaleźć czas na uzupełnienie serwisu nadesłanymi w tym czasie materiałami. I nadal będzie trudno, bo muszę, mając pod opieką 7 miesięczną Gabrysię i dwójkę starszych w przedszkolu, codziennie kilka godzin poświęcić na pracę zawodową. Ale nie zamierzam rezygnować z aktualizowania serwisu, tylko z regularnością może być różnie. Zaglądajcie więc nie czekając na newsletter, który raczej będzie rzadki i nieregularny.

Materiały z BP KEP wprowadzam już na bieżąco, a inne będę się starała uzupełniać stopniowo sięgając wstecz.

pozdrawiam

Joanna Jakubowska redaktor serwisu

Wakacje

3 lipca 2013 r.

Lato w pełni, powróciły letnie temperatury :) więc i mnie czas ruszać na wakacyjny wypoczynek. Ze względu na pobyt z dziećmi poza miastem a teraz wyjazd nie będę w okresie letnim regularnie aktualizować serwisu i odpowiadać na emaile, z powodu ograniczonego dostępu do Internetu. Mam nadzieję, że większość redakcji też jest na wakacjach i nie będzie to zbyt uciążliwe.

pozdrawiam

Joanna Jakubowska
administrator serwisu

Warsztaty dla pism parafialnych (Kielce)

5 czerwca 2013 r.

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty dla redakcji gazet parafialnych i przykościelnych, które odbędą się 18 czerwca 2013 r. w Targach Kielce w ramach XIV Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO (17-19 VI 2013).

Warsztaty dziennikarskie dla mediów lokalnych i regionalnych w Kołobrzegu

30 kwietnia 2013 r.

Stowarzyszenie Prasy Lokalnej zaprasza na Warsztaty dziennikarskie, które organizuje 16-18 maja 2013 r. w Kołobrzegu. To spotkanie lokalnych mediów poświęcamy nowym mediom we współczesnym świecie, zwłaszcza wykorzystaniu ich w codziennej praktyce lokalnej prasy i mediów elektronicznych. Stowarzyszenie Prasy Lokalnej zadbało o bogaty program z udziałem znamienitych dziennikarzy, tudzież praktyków dziennikarskiego rzemiosła, znanych z ogólnopolskich mediów. Warsztaty są płatne.

UWAGA! Wielkie sprostowanie w sprawie ISSN

29 kwietnia 2013 r.

Po wielu latach rozpowszechniania informacji o konieczności posiadania numeru ISSN przez prasę parafialną, muszę teraz rozpowszechnić informację wprost przeciwną. O tym czego się dowiedziałam bezpośrednio w Narodowym Ośrodku ISSN Biblioteki Narodowej w Warszawie piszę poniżej.strona główna / aktualności / Warsztaty dziennikarskie / Najnowsze zasady pisowni słownictwa religijnego w praktyce zawodowej redaktorów i korektorów językowych oraz dziennikarzy

Najnowsze zasady pisowni słownictwa religijnego w praktyce zawodowej redaktorów i korektorów językowych oraz dziennikarzy

29 października 2012 r.
Wydawnictwo SALWATOR zaprasza do udziału w szkoleniu (płatnym): Najnowsze zasady pisowni słownictwa religijnego w praktyce zawodowej redaktorów i korektorów językowych oraz dziennikarzy 6 listopada br. w godzinach 9.30-17.00, w Krakowie.

Pierwsze tego typu szkolenie, mające charakter przede wszystkim praktyczny, skierowane do wszystkich, którzy chcieliby pogłębić i uaktualnić swoją wiedzę z zakresu pisowni słownictwa religijnego, a szczególnie do redaktorów i korektorów pracujących
w wydawnictwach, redakcjach czasopism, serwisach internetowych; do osób zajmujących się zagadnieniami religijnymi w mediach świeckich.

Prowadzący podejmą szereg zagadnień dotyczących często spotykanych błędów i problemów językowych w publikacjach, gdzie pojawia się tematyka kościelna.

Omówione zostaną kryteria kodyfikacji pisowni słownictwa religijnego; pisownia wielką lub małą literą; nadużywanie wielkich liter w tekstach religijnych; co ma pierwszeństwo dla redaktora: słownik czy zasady pisowni słownictwa religijnego; sposoby zapisu przymiotnika „święty”, np. święty mikołaj czy Święty Mikołaj; infantylność i spłycanie języka religijnego oraz jego wyniosłość; zasady tytułowania hierarchów i pisownia nazw instytucji kościelnych; normy cytowania Pisma Świętego i tekstów łacińskich etc.

W programie przewidziane są wykłady, czas na dyskusję i zadawanie pytań do prowadzących. Podczas szkolenia odbędzie się również anonimowe dyktando* o tematyce religijnej wraz ze szczegółowym omówieniem.

Spotkanie prowadzić będą:

ks. prof. Wiesław Przyczyna – dyrektor Instytutu Liturgicznego UPJPII w Krakowie, członek Prezydium Rady Języka Polskiego, przewodniczący Zespołu Języka Religijnego PAN, członek Zespołu Ortograficzno-Onomastycznego PAN; autor m.in. Pisowni słownictwa religijnego;

prof. Renata Przybylska – dziekan Wydziału Polonistyki UJ, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Językoznawczego, członek Komitetu Językoznawstwa PAN; autorka m.in. Pisowni słownictwa religijnego;

prof. Aleksandra Cieślikowapracownik Zakładu Onomastyki w Instytucie Języka Polskiego PAN w Krakowie, członek Rady Języka Polskiego, członek Komitetu Językoznawstwa PAN, członek Zespołu Ortograficzno-Onomastycznego PAN; autorka m.in. Słownika staropolskich nazw osobowych.

ZGŁOSZENIE

Proszę o wypełnienie danych
Zgłaszający
Nazwa firmy (dane do faktury):
Adres:
NIP:
Osoba do kontaktu:
Telefon komórkowy:
Telefon stacjonarny:
Adres e-mail:

Zgłaszam osoby do udziału w szkoleniu:
Imię i nazwisko:
Stanowisko:
Adres e-mail:
Telefon:

Zgłoszenia proszę przesyłać do 30 października mailem na adres: agnieszka@salwator.com
(w temacie: szkolenie z zakresu pisowni słownictwa religijnego)

W razie pytań prosimy o kontakt: Agnieszka Ćwieląg-Pieculewicz agnieszka@salwator.com tel. 122606080

Koszt
uczestnictwa dla 1 osoby wynosi 550 zł netto (+ 23 % VAT). Przy zgłoszeniu minimum
3 osób z jednej firmy – koszt uczestnictwa wynosi 500 zł netto od osoby (+ 23 % VAT).

Cena obejmuje: udział w części szkoleniowej, materiały, serwis kawowy, obiad oraz zaświadczenie o udziale w szkoleniu.

Płatność po wysłaniu zgłoszenia i otrzymaniu faktury