strona główna / aktualności / Studia – wybór na całe życie

Studia – wybór na całe życie

28 maja 2010 r.

Dla zainteresowanych studiami m.in. z zakresu dziennikarstwa zamieszczamy informację o Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Wielu maturzystów rozmyśla nad wyborem życiowej drogi. Jest to decyzja trudna, która winna być osobistą decyzją młodego człowieka. Ale dorośli mają obowiązek wskazać dobre, sprawdzone już wybory, ukazać wartościowe uczelnie. Kryteria doboru mogą być różne, ale najważniejsze to uczelnia z renomą oraz właściwy zainteresowaniom kierunek studiów. Renomę posiada Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Poprawiła ona swoje dobre miejsce, uzyskane przed rokiem, w rankingu Perspektyw i Rzeczpospolitej. Utrzymała także niekwestionowane pierwsze miejsce w regionie kujawsko-pomorskim.

Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej pozostaje uczelnią, gdzie najważniejszy jest student i jego rozwój. Osiągnęła ona bowiem w rankingu najwyższy wskaźnik rozwijania zainteresowań naukowych przez studentów wśród wszystkich niepublicznych uczelni magisterskich. WSKSiM uzyskała także najwyższą z możliwych ocen własnej bazy dydaktycznej. Uczelnia chlubi się bardzo wysokim wskaźnikiem nasycenia kadry osobami o najwyższych kwalifikacjach, czyli liczbą osób z tytułem profesora i doktora habilitowanego. WSKSiM plasuje się na drugim miejscu pod względem możliwości rozwijania zainteresowań kulturalnych przez studentów. – Jesteśmy w momencie, kiedy skończyły się egzaminy maturalne. Abiturienci stają przed wyborem uczelni, dobrej uczelni. WSKSiM zaprasza do Torunia – mówi o. dr Krzysztof Bieliński, rektor uczelni. Zaproszenie tym bardziej cenne, że uczelnia jest w czołówce niepublicznych magisterskich uczelni w Polsce. Wysoka ocena postawiona przez pracodawców po raz kolejny pokazuje, że absolwent WSKSiM, wbrew doniesieniom medialnym, nie musi martwić się o pracę.

Co wybrać w WSKSiM?

Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oferuje kierunki studiów na poziomie licencjackim – dziennikarstwo i komunikacja społeczna ze specjalnością kultura medialna, politologię ze specjalnościami: polityka społeczna, polityka międzynarodowa oraz marketing polityczny, kulturoznawstwo ze specjalnościami: kultura audiowizualna oraz turystyka kulturowa, na poziomie inżynierskim – informatykę ze specjalnościami: techniki multimedialne oraz grafika komputerowa i animacja trójwymiarowa, a także na poziomie magisterskim politologię – specjalności: polityka społeczno-ekonomiczna, komunikacja i dziennikarstwo polityczne. O uczelni i studiach więcej można dowiedzieć się na stronie internetowej www.wsksim.edu.pl, a także kontaktując się ze studentami, np. przez portale społecznościowe, jak przed rokiem zrobiła to Sandra. – Zaczęłam pisać do studentów WSKSiM z prośbą o krótkie przedstawienie życia w uczelni i akademiku. Chwalono znakomitą kadrę, wspaniałe warunki i w akademiku, duże możliwości odbywania praktyk. Jedna ze studentek zaproponowała mi spotkanie. Kiedy do niej przyjechałam i zobaczyłam akademik, byłam pod wrażeniem. Poznałam też wtedy kilka osób z różnych kierunków. Każdy mówił, że szkoła ta jest wyjątkowa pod względem nauki i praktyk – przybliża początki swojej przygody z WSKSiM Sandra Kozłowska.

Kulturoznawstwo oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna

W tym roku pierwsi absolwenci kulturoznawstwa opuszczą mury toruńskiej uczelni. – Wybrałam turystykę kulturową i nie żałuję. Dzięki temu poznaję dziedzictwo kulturowe naszej Ojczyzny – mówi Marta Buszman. – Jeśli dobrze czujesz się przed kamerą, to już od pierwszego roku studiów możesz porozumiewać się z odbiorcami poprzez wizję. Jeśli wolisz bardziej bezpośredni kontakt z człowiekiem, będziesz mógł to wykorzystać w pracy w wielu ciekawych placówkach kulturalnych – namawia Aleksandra Ludwig, studentka III roku kulturoznawstwa. Także studenci innych kierunków chwalą swoje wybory. – Jako przyszły dziennikarz chcę wiedzieć więcej i lepiej, dlatego gdy tylko jest to możliwe zadaję pytania, autorytetom, które tutaj spotykam – mówi Kamil Kobyliński, student dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Z kolei Remigiusz Grochowski przekonuje, że wyjazdy na transmisje, reportaż czy inne nagranie to w WSKSiM codzienność. – Dzięki temu jestem spokojny o swoją zawodową przyszłość, bo wiem, że będę umiał odnaleźć się przed kamerą jako dziennikarz i za kamerą jako operator. Do tego uczę się montażu dźwięku i obrazu, co podnosi moje kwalifikacje – mówi student.

Informatyka oraz politologia

- Informatyk nie ogranicza swojego świata do rozdzielczości monitora. Każdy z moich kolegów ma swoje pasje, które może realizować dzięki temu, co zapewnia uczelnia, czyli dostępowi do sprzętu, ale i praktykom w wielu ciekawych miejscach. Przykładem tego jest ostatnio uruchomione w naszej uczelni Radio SiM, którego można słuchać przez Internet dzięki pracy moich kolegów z informatyki – przekonuje Wojciech Tomaszewski – Informatyka w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej to propozycja dla osób nie bojących się wyzwań. Kończąc te studia, będziesz posiadał umiejętności do podjęcia pracy w jednej z najlepiej opłacanych specjalności – dodaje student. Będąca na II roku politologii Katarzyna Mikos wybrała ten kierunek, ponieważ interesuje ją to, co dzieje się na świecie, a szczególnie w polityce oraz dlatego, że lubi historię. Docenia swoich profesorów. – Dzięki nim poznajemy mechanizmy funkcjonowania polityki, historię stosunków międzynarodowych i polskiej polityki zagranicznej. Oprócz języka angielskiego mamy możliwość nauki języka hiszpańskiego – wylicza studentka, a tegorocznym maturzystom poleca studia w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. – Nie zwlekajcie z podjęciem decyzji! Dołączcie do najlepszych! – zachęca.

Katarzyna Cegielska