Left toolbar

ostatnio dodane

Będzie trudno, ale nie rezygnuję :)

5 października 2013 r.

Wakacje się skończyły, minął wrzesień a mnie ciężko było znaleźć czas na uzupełnienie serwisu nadesłanymi w tym czasie materiałami. I nadal będzie trudno, bo muszę, mając pod opieką 7 miesięczną Gabrysię i dwójkę starszych w przedszkolu, codziennie kilka godzin poświęcić na pracę zawodową. Ale nie zamierzam rezygnować z aktualizowania serwisu, tylko z regularnością może być różnie. Zaglądajcie więc nie czekając na newsletter, który raczej będzie rzadki i nieregularny.

Materiały z BP KEP wprowadzam już na bieżąco, a inne będę się starała uzupełniać stopniowo sięgając wstecz.

pozdrawiam

Joanna Jakubowska redaktor serwisu

Wakacje

3 lipca 2013 r.

Lato w pełni, powróciły letnie temperatury :) więc i mnie czas ruszać na wakacyjny wypoczynek. Ze względu na pobyt z dziećmi poza miastem a teraz wyjazd nie będę w okresie letnim regularnie aktualizować serwisu i odpowiadać na emaile, z powodu ograniczonego dostępu do Internetu. Mam nadzieję, że większość redakcji też jest na wakacjach i nie będzie to zbyt uciążliwe.

pozdrawiam

Joanna Jakubowska
administrator serwisu

Warsztaty dla pism parafialnych (Kielce)

5 czerwca 2013 r.

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty dla redakcji gazet parafialnych i przykościelnych, które odbędą się 18 czerwca 2013 r. w Targach Kielce w ramach XIV Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO (17-19 VI 2013).

Warsztaty dziennikarskie dla mediów lokalnych i regionalnych w Kołobrzegu

30 kwietnia 2013 r.

Stowarzyszenie Prasy Lokalnej zaprasza na Warsztaty dziennikarskie, które organizuje 16-18 maja 2013 r. w Kołobrzegu. To spotkanie lokalnych mediów poświęcamy nowym mediom we współczesnym świecie, zwłaszcza wykorzystaniu ich w codziennej praktyce lokalnej prasy i mediów elektronicznych. Stowarzyszenie Prasy Lokalnej zadbało o bogaty program z udziałem znamienitych dziennikarzy, tudzież praktyków dziennikarskiego rzemiosła, znanych z ogólnopolskich mediów. Warsztaty są płatne.

UWAGA! Wielkie sprostowanie w sprawie ISSN

29 kwietnia 2013 r.

Po wielu latach rozpowszechniania informacji o konieczności posiadania numeru ISSN przez prasę parafialną, muszę teraz rozpowszechnić informację wprost przeciwną. O tym czego się dowiedziałam bezpośrednio w Narodowym Ośrodku ISSN Biblioteki Narodowej w Warszawie piszę poniżej.strona główna / aktualności / Opłatek z Biskupem

Opłatek z Biskupem - Słowo pisane, czytane ...

8 stycznia 2006 roku, w parafii Świętej Trójcy, odbyło się spotkanie opłatkowe mediów diecezji bydgoskiej z ks. biskupem Janem Tyrawą. Na spotkanie przybyli przedstawiciele radia, telewizji i prasy, nie tylko diecezjalnej. Było nas około pięćdziesięciu.

Ks. bp Jan Tyrawa przedstawił dziennikarzom możliwości tworzenia wspólnoty z ludzi, którzy się wzajemnie różnią.
Jeśli u podstaw różnienia się leży coś wspólnego, jeśli odkrywa się wspólną płaszczyznę, powstaje wspólnota. Trzeba odkrywać najgłębsze pokłady tego co wspólne, po to żeby się szlachetnie różnić i nigdy się nawzajem nie niszczyć. Jeżeli tej wspólnej, głębszej płaszczyzny się nie odkryje, nie zbuduje, to powstaje zderzanie się monad, które się nawzajem niszczą.. Chodzi o to abyśmy w spotkaniu odkrywali źródła mocy, takiej mocy, która pozwoli nam unieść nawet największe problemy, stawić im czoła i je pokonać.
Ks. dr Mariusz Kuciński, odpowiedzialny za prasę diecezjalną, inicjator spotkania, przedstawił zebranym Stowarzyszenie Dziennikarzy Katolickich Prasy Parafialnej skupiające twórców 15 gazet parafialnych. W imieniu własnym i redaktorów amatorów wyraził radość i podziękowanie za to, że środowisko dziennikarskie mediów profesjonalnych chce spotykać się z twórcami prasy parafialnej i udzielać nam rad.

W trakcie rozmowy o roli prasy parafialnej ks. bp Jan Tyrawa powiedział, że - gazety parafialne mogą przywrócić w społeczeństwie polskim kulturę czytania. Dzisiaj kultura staje się obrazkowa i bardzo płytka, a czytania nic nie jest w stanie zastąpić. Jakkolwiek ludzie od czytania uciekają, to jednak będą gotowi czytać coś o środowisku, w którym żyją. Również telewizja musi dbać o to by społeczeństwo czytało, bo będzie tak, że ludzie będą siedzieli przed telewizorami, ale nie będą rozumieli tego co oglądają. Mądrego przyswajania i analizowania wiadomości można się nauczyć, i trzeba zrobić wszystko, aby społeczeństwo wróciło do czytania - mówił dalej ks. Biskup. - Człowiek oczytany wie co można i co powinno się powiedzieć. Społeczeństwo wtedy będzie dobrze funkcjonowało, kiedy poszczególne środowiska będą mogły jasno określić swoją tożsamość. Tak powstanie społeczeństwo pluralistyczne, którego nie potrzeba się bać. Wtedy będzie można dialogować, bo będzie wiadomo z kim i na jaki temat. Tam gdzie nie ma tożsamości tam nie ma dialogu i nie wiadomo z kim i o czym rozmawiać.

Myślę, że uwagi ks. Biskupa o zasadach tworzenia wspólnoty przydadzą się także jako materiał do przemyśleń nad naszymi wspólnotami rodzinnymi i ich funkcjonowaniem, a troska ks. Biskupa o oczytane społeczeństwo zachęci nas do pogłębiania zainteresowań. Mamy wpływ na tworzenie środowiska, przynajmniej tego najbliższego.

Irena Pawłowska

Na oścież, nr 1134)/2006, str. 5