Left toolbar

ostatnio dodane

Będzie trudno, ale nie rezygnuję :)

5 października 2013 r.

Wakacje się skończyły, minął wrzesień a mnie ciężko było znaleźć czas na uzupełnienie serwisu nadesłanymi w tym czasie materiałami. I nadal będzie trudno, bo muszę, mając pod opieką 7 miesięczną Gabrysię i dwójkę starszych w przedszkolu, codziennie kilka godzin poświęcić na pracę zawodową. Ale nie zamierzam rezygnować z aktualizowania serwisu, tylko z regularnością może być różnie. Zaglądajcie więc nie czekając na newsletter, który raczej będzie rzadki i nieregularny.

Materiały z BP KEP wprowadzam już na bieżąco, a inne będę się starała uzupełniać stopniowo sięgając wstecz.

pozdrawiam

Joanna Jakubowska redaktor serwisu

Wakacje

3 lipca 2013 r.

Lato w pełni, powróciły letnie temperatury :) więc i mnie czas ruszać na wakacyjny wypoczynek. Ze względu na pobyt z dziećmi poza miastem a teraz wyjazd nie będę w okresie letnim regularnie aktualizować serwisu i odpowiadać na emaile, z powodu ograniczonego dostępu do Internetu. Mam nadzieję, że większość redakcji też jest na wakacjach i nie będzie to zbyt uciążliwe.

pozdrawiam

Joanna Jakubowska
administrator serwisu

Warsztaty dla pism parafialnych (Kielce)

5 czerwca 2013 r.

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty dla redakcji gazet parafialnych i przykościelnych, które odbędą się 18 czerwca 2013 r. w Targach Kielce w ramach XIV Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO (17-19 VI 2013).

Warsztaty dziennikarskie dla mediów lokalnych i regionalnych w Kołobrzegu

30 kwietnia 2013 r.

Stowarzyszenie Prasy Lokalnej zaprasza na Warsztaty dziennikarskie, które organizuje 16-18 maja 2013 r. w Kołobrzegu. To spotkanie lokalnych mediów poświęcamy nowym mediom we współczesnym świecie, zwłaszcza wykorzystaniu ich w codziennej praktyce lokalnej prasy i mediów elektronicznych. Stowarzyszenie Prasy Lokalnej zadbało o bogaty program z udziałem znamienitych dziennikarzy, tudzież praktyków dziennikarskiego rzemiosła, znanych z ogólnopolskich mediów. Warsztaty są płatne.

UWAGA! Wielkie sprostowanie w sprawie ISSN

29 kwietnia 2013 r.

Po wielu latach rozpowszechniania informacji o konieczności posiadania numeru ISSN przez prasę parafialną, muszę teraz rozpowszechnić informację wprost przeciwną. O tym czego się dowiedziałam bezpośrednio w Narodowym Ośrodku ISSN Biblioteki Narodowej w Warszawie piszę poniżej.strona główna / aktualności / Ewangeliczno - fantastyczna szopka w Kielcach

Ewangeliczno - fantastyczna szopka w Kielcach

Dnia 23 grudnia 2006 roku w kościele Braci Mniejszych Kapucynów w Kielcach uroczyście otwarto I poświęcono nowopowstałą ewangeliczno-fantastyczną szopkę bożonarodzeniową inspirowaną trylogią "Władca Pierścieni" - J.R.R. Tolkiena. Pomysłodawcą i wykonawcą niniejszego dzieła jest nasz współbrat Jerzy Stopa OFMCap., kapelan szpitala Onkologicznego w Kielcach.

Na uroczystą inaugurację otwarcia nowopowstałej iruchomej szopki z komentarzem słowno-muzycznym przybyli liczni goście, m.in. J.E. ks. bp Kazimierz Ryczan - Ordynariusz z Kielc, Wojewoda Świętokrzyski p. Grzegorz Banaś, p. Dyrektor Świętokrzyskiego Szpitala Centrum Onkologii Stanisław Góźdź, duchowieństwo diecezjalne i zakonne oraz licznie zgromadzeni wierni. Program otwarcia nowej szopki ubogacili: występ naszego kapucyńskiego chóru kleryckiego z Krakowa oraz wykład pt: "Rola baśni w odkrywaniu Prawdy" - O. prof. Piotra Lenartowicza SJ. Prelegent w swoim wykładzie zaznaczył: "W momencie Zwiastowania zaczęła się Nadzwyczajna, Doskonała rzeczywistość, która nigdy już się nie skończy".
Centralne miejsce w nowej szopce zajmują postaci Świętej Rodziny, świętych franciszkańskich i polskich oraz bohaterów Trylogii Tolkiena i historii Narodu Polskiego. Koncepcja szopki przedstawiona została w podziale dobra (nieba) i zła (części piekielna - upiory Nazgule). Pomiędzy niebem, a piekłem znajduje się wielopoziomowe Białe Miasto (Minas Tirith) złożone z katedr i przedstawiające Kościół: (Watykan, Jasna Góra, Wawel I inne...).
W skonstruowanej ewangeliczno-fantastycznej szopce spotyka się rzeczywistość Bożego Narodzenia z fikcją literacką Tolkiena. Książka Tolkiena pt. "Władca Pierścieni", choć nie może być stawiana na równi z Biblią, to jednak w inny sposób opowiada ona o tym co Pismo święte - O dobru i złu, pozorach i prawdzie. Dobro, Wierność, Przyjaźń - pochodzą z tego samego źródła, czyli do Stwórcy. Baśnie takie jak Tolkiena, wrażają nasze pragnienia, aby Ideał stał się Rzeczywistością, a nie próżną iluzją.
Br. Jerzy Stopa OFM Cap. zadedykował wykonywany przez trzy lata projekt (nową szopkę) swoim podopiecznym pacjentom Szpitala Onkologicznego w Kielcach.
O. Robert Krawiec OFMCap.
napisz do autora