Left toolbar

ostatnio dodane

Będzie trudno, ale nie rezygnuję :)

5 października 2013 r.

Wakacje się skończyły, minął wrzesień a mnie ciężko było znaleźć czas na uzupełnienie serwisu nadesłanymi w tym czasie materiałami. I nadal będzie trudno, bo muszę, mając pod opieką 7 miesięczną Gabrysię i dwójkę starszych w przedszkolu, codziennie kilka godzin poświęcić na pracę zawodową. Ale nie zamierzam rezygnować z aktualizowania serwisu, tylko z regularnością może być różnie. Zaglądajcie więc nie czekając na newsletter, który raczej będzie rzadki i nieregularny.

Materiały z BP KEP wprowadzam już na bieżąco, a inne będę się starała uzupełniać stopniowo sięgając wstecz.

pozdrawiam

Joanna Jakubowska redaktor serwisu

Wakacje

3 lipca 2013 r.

Lato w pełni, powróciły letnie temperatury :) więc i mnie czas ruszać na wakacyjny wypoczynek. Ze względu na pobyt z dziećmi poza miastem a teraz wyjazd nie będę w okresie letnim regularnie aktualizować serwisu i odpowiadać na emaile, z powodu ograniczonego dostępu do Internetu. Mam nadzieję, że większość redakcji też jest na wakacjach i nie będzie to zbyt uciążliwe.

pozdrawiam

Joanna Jakubowska
administrator serwisu

Warsztaty dla pism parafialnych (Kielce)

5 czerwca 2013 r.

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty dla redakcji gazet parafialnych i przykościelnych, które odbędą się 18 czerwca 2013 r. w Targach Kielce w ramach XIV Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO (17-19 VI 2013).

Warsztaty dziennikarskie dla mediów lokalnych i regionalnych w Kołobrzegu

30 kwietnia 2013 r.

Stowarzyszenie Prasy Lokalnej zaprasza na Warsztaty dziennikarskie, które organizuje 16-18 maja 2013 r. w Kołobrzegu. To spotkanie lokalnych mediów poświęcamy nowym mediom we współczesnym świecie, zwłaszcza wykorzystaniu ich w codziennej praktyce lokalnej prasy i mediów elektronicznych. Stowarzyszenie Prasy Lokalnej zadbało o bogaty program z udziałem znamienitych dziennikarzy, tudzież praktyków dziennikarskiego rzemiosła, znanych z ogólnopolskich mediów. Warsztaty są płatne.

UWAGA! Wielkie sprostowanie w sprawie ISSN

29 kwietnia 2013 r.

Po wielu latach rozpowszechniania informacji o konieczności posiadania numeru ISSN przez prasę parafialną, muszę teraz rozpowszechnić informację wprost przeciwną. O tym czego się dowiedziałam bezpośrednio w Narodowym Ośrodku ISSN Biblioteki Narodowej w Warszawie piszę poniżej.strona główna / aktualności / Co powinieneś wiedzieć o ISSN i bibliotecznym egzemplarzu obowiązkowym

Co powinieneś wiedzieć o ISSN i bibliotecznym egzemplarzu obowiązkowym

18 stycznia 2013 r.

Jakiś czas temu otrzymałam emailowe pismo skierowane do jednej z redakcji z Biblioteki Narodowej przypominające o obowiązku przesyłania egzemplarza obowiązkowego z prośbą o uzupełnienie brakujących numerów w archiwach BN. Nie było to pierwsze takie pismo, jakie pomyłkowo dotarło do mnie, bo pracownicy BN szukają wszelkich możliwych kanałów dotarcia do Redakcji pism, o których wiedzą, że istnieją.

Dlaczego przesyłanie obowiązkowego egzemplarza do Biblioteki Narodowej jest tak ważne?

"Ustawa z dnia 7 listopada 1996 r. o obowiązkowych egzemplarzach bibliotecznych /Dz.U.1996 nr 152, poz. 722/ oraz Rozporządzenie Ministra Kultury i Sztuki z dnia 6 marca 1997 r. /Dz.U.1997 nr 29, poz. 161/ nakładają na wydawców obowiązek przekazywania Bibliotece Narodowej w ciągu 5 dni od zakończenia procesu produkcji dwóch egzemplarzy każdej publikacji wydanej na terenie kraju oraz wyprodukowanej w kraju dla wydawcy zagranicznego.

Nadsyłane do Biblioteki Narodowej egzemplarze obowiązkowe służą opracowywaniu i publikowaniu bieżącej bibliografii narodowej oraz urzędowej statystyki wydawnictw.

Jeden z egzemplarzy należnych Bibliotece Narodowej podlega wieczystemu archiwizowaniu.

Od przestrzegania przez wydawców przepisów o egzemplarzach obowiązkowych zależy kompletność bibliografii narodowej i zbiorów piśmiennictwa narodowego oraz rzetelność danych o produkcji w Polsce, wykorzystywanych zarówno w kraju, jak i przesyłanych do organizacji zagranicznych, np. UNESCO."

Tak brzmiała część oficjalna wiadomości, którą otrzymałam. Potem następowała informacja o jakie pismo chodzi i że w archiwum ostatni numer to 12/2006. Świadczy to o łagodności z jaką traktowane są pisma parafialne, skoro w ustawie podane jest "5 dni od zakończenia produkcji". Drugim ustępstwem na jakie "idzie" BN to z braku możliwości przesłania oryginalnych egzemplarzy przyjmie również kserokopię lub wydruk elektroniczny a w ostateczności prosi o wznowienie przesyłania egzemplarzy od numeru bieżącego.

Ponieważ nie mam bezpośredniego kontaktu z poszukiwaną redakcją skontaktowałam się z nadawcą emaila i wytłumaczyłam, dlaczego nie mogę pomóc.

Co mogę dodać od siebie?

Dzięki gromadzonym przez biblioteki egzemplarzom można przeprowadzić badania nad prasą z danego gatunku. M.in. dzięki takim egzemplarzom kilkanaście lat temu mogłam napisać i obronić swoją pracę magisterską. Mając rzetelne statystyki można sceptykom pokazać na liczbach jaką rolę pełni prasa parafialna i na jak wielką skalę rozwijane jest to "dzieło". Wreszcie mając takie zbiory, przekazujemy je potomnym, może oni z tego skorzystają...

Żaby uzyskać numer ISSN, który wprowadza pismo do ewidencji czasopism ciągłych wystarczy wysłać komplet archiwalnych numerów lub (jak pisałam wyżej) najnowszy numer z pismem, w którym poza prośbą o przyznanie numeru trzeba podać dane: adres parafii, redaktora naczelnego, od kiedy się ukazuje ile się ukazało numerów, z jaką częstotliwością. Podanie o ISSN wysyłamy do Biblioteki Narodowej, Zakład Czasopism, Pracownia Egzemplarza Obowiązkowego Czasopism, Al. Niepodległości 213, 02-086 Warszawa, pok. 63. Można wcześniej skontaktować się telefonicznie tel. 22-608-24-76.

Egzemplarze obowiązkowe można wysyłać zbiorczo - np. raz na kwartał, czy raz na rok - nikt nie wymaga żeby tygodnik rzeczywiście wysyłanym był co tydzień. Wg interpretacji ustawy dotyczącej czasopism lokalnych i sublokalnych, do których należą pisma parafialne istnieje obowiązek wysyłania tych egzemplarzy nie do pełnej listy 15 bibliotek podanych w ustawie a jedynie do dwóch - Biblioteki Narodowej oraz właściwej biblioteki w danym rejonie. Można dokładnie spytać o to podczas składania wniosku o ISSN. I co ważne egzemplarze obowiązkowe są zwolnione z opłaty pocztowej - należy jedynie w miejscu gdzie zwykle naklejamy znaczek dopisać "obowiązkowy egzemplarz biblioteczny". Dotyczy to również listu poleconego jeśli taki chcemy wysłać. Niestety nie zawsze na poczcie panie obsługujące w okienkach o tym wiedzą i czasem trzeba rozmawiać z naczelnikiem poczty, żeby to wyegzekwować - choć zdarza się to coraz rzadziej.

Jeśli macie pytania - piszcie jjakubowska@prasaparafialna.pl, pytajcie na forum - chętnie odpowiem!