strona główna / aktualności / 1% podatku - ognisko

1% podatku dla osób niepełnosprawnych

Chrześcijańskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych, ich Rodzin i Przyjaciół "Ognisko" jest organizacją pozarządową powstałą w roku 1992 z inicjatywy rodziców osób niepełnosprawnych i ich przyjaciół wywodzących się z ruchu "Wiara i Światło".

Ufamy, że Jezus w swym sercu ma szczególne miejsce dla najsłabszych. Czerpiąc inspiracje z Ewangelii staramy się propagować chrześcijańską postawę wobec osoby niepełnosprawnej i jej rodziny oraz respektować ich równe z innymi prawa.

W swych działaniach odkrywamy i ukazujemy społeczeństwu wartości i dary osób niepełnosprawnych oraz dążymy do zapewnienia im należnego miejsca w rodzinie, społeczeństwie i Kościele.

Przesłanie to staramy się realizować stwarzając ramy udzielania pomoc osobom niepełnosprawnym w aspekcie duchowym, emocjonalnym i intelektualnym oraz w sferze pomocy konkretnej.

ChSON "Ognisko" w listopadzie 2005 roku otrzymało status Organizacji Pożytku Publicznego.

W celu przekazania 1% podatku dochodowego na rzecz "Ogniska" należy dokonać przelewu bankowego lub wpłaty potwierdzonej przekazem
pocztowym na konto:

PEKAO SA I O/Kraków 71 1240 1431 1111 0010 0843 5962

kontakt:
ChSON "Ognisko"
ul. Floriańska 15

kierownik biura: Katarzyna Szczerbik

faks: +48 12 422 96 38

e-mail: ognisko@idn.org.pl

Więcej informacji na temat stowarzyszenia można znaleźć na stronie: www.ognisko.idn.org.pl

------------------------
Jak to zrobić?

Zgodnie z Ustawą z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i wolontariacie każdy obywatel Polski może przekazać 1% płaconego podatku dochodowego od osób fizycznych na rzecz wybranej przez siebie Organizacji Pożytku Publicznego, wpłacając wyliczoną w PIT sumę na jej korzyść.

Przekazanie 1% na rzecz organizacji pożytku publicznego nie obciąża w żaden sposób podatnika - zamiast oddawać pieniądze budżetowi państwa, można wesprzeć działania realizowane przez taką organizację.

Gdy już wiemy, komu chcemy przekazać część naszego podatku, trzeba się dowiedzieć, jaka będzie kwota. Najpierw zatem należy obliczyć swój podatek należny Urzędowi Skarbowemu, a następnie odliczyć 1% od tego podatku. Przy wypełnianiu odpowiedniego dla siebie formularza PIT (PIT-36, PIT-37 lub PIT 28) w części zatytułowanej "Obliczenia zobowiązania podatkowego" znajdziemy rubrykę "Kwota zmniejszona z tytułu wpłaty na rzecz organziacji pożytku publicznego" (dla PIT-36 jest to pozycja 181, dla PIT-37 jest to pozycja 111, dla PIT-28 jest to pozycja 103). Tutaj wpisujemy kwotę obliczonego 1%. 1% obliczamy od tej kwoty, którą wpisaliśmy w pozycję wyżej, czyli dla PIT-36 z pozycji 180, dla PIT-37 z pozycji nr 110, dla PIT-28 z pozycji nr 102.

Następnie musimy dokonać przelewu(wpłaty) w wysokości obliczonego 1% podatku na konto wybranej organizacji.

Na dowodzie wpłaty/przelewu powinny być zawarte następujące dane: imię i nazwisko oraz adres wpłacającego, kwota dokonanej wpłaty, nazwa organizacji pożytku publicznego, na rzecz której dokonana została wpłata. Pokwitowanie należy zachować - w razie wezwania w celu wyjasnień ze strony Urzędu Skarbowego. Wpłata musi zostać odkonana pomiędzy 1 stycznia a dniem złożenia zeznania podatkowego.