Left toolbar

ostatnio dodane

Będzie trudno, ale nie rezygnuję :)

5 października 2013 r.

Wakacje się skończyły, minął wrzesień a mnie ciężko było znaleźć czas na uzupełnienie serwisu nadesłanymi w tym czasie materiałami. I nadal będzie trudno, bo muszę, mając pod opieką 7 miesięczną Gabrysię i dwójkę starszych w przedszkolu, codziennie kilka godzin poświęcić na pracę zawodową. Ale nie zamierzam rezygnować z aktualizowania serwisu, tylko z regularnością może być różnie. Zaglądajcie więc nie czekając na newsletter, który raczej będzie rzadki i nieregularny.

Materiały z BP KEP wprowadzam już na bieżąco, a inne będę się starała uzupełniać stopniowo sięgając wstecz.

pozdrawiam

Joanna Jakubowska redaktor serwisu

Wakacje

3 lipca 2013 r.

Lato w pełni, powróciły letnie temperatury :) więc i mnie czas ruszać na wakacyjny wypoczynek. Ze względu na pobyt z dziećmi poza miastem a teraz wyjazd nie będę w okresie letnim regularnie aktualizować serwisu i odpowiadać na emaile, z powodu ograniczonego dostępu do Internetu. Mam nadzieję, że większość redakcji też jest na wakacjach i nie będzie to zbyt uciążliwe.

pozdrawiam

Joanna Jakubowska
administrator serwisu

Warsztaty dla pism parafialnych (Kielce)

5 czerwca 2013 r.

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty dla redakcji gazet parafialnych i przykościelnych, które odbędą się 18 czerwca 2013 r. w Targach Kielce w ramach XIV Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO (17-19 VI 2013).

Warsztaty dziennikarskie dla mediów lokalnych i regionalnych w Kołobrzegu

30 kwietnia 2013 r.

Stowarzyszenie Prasy Lokalnej zaprasza na Warsztaty dziennikarskie, które organizuje 16-18 maja 2013 r. w Kołobrzegu. To spotkanie lokalnych mediów poświęcamy nowym mediom we współczesnym świecie, zwłaszcza wykorzystaniu ich w codziennej praktyce lokalnej prasy i mediów elektronicznych. Stowarzyszenie Prasy Lokalnej zadbało o bogaty program z udziałem znamienitych dziennikarzy, tudzież praktyków dziennikarskiego rzemiosła, znanych z ogólnopolskich mediów. Warsztaty są płatne.

UWAGA! Wielkie sprostowanie w sprawie ISSN

29 kwietnia 2013 r.

Po wielu latach rozpowszechniania informacji o konieczności posiadania numeru ISSN przez prasę parafialną, muszę teraz rozpowszechnić informację wprost przeciwną. O tym czego się dowiedziałam bezpośrednio w Narodowym Ośrodku ISSN Biblioteki Narodowej w Warszawie piszę poniżej.strona główna / aktualności / 100 numer "PAN ŁĄCZY NAS"

100 numer "PAN ŁĄCZY NAS"

Kolejny tytuł pisma parafialnego obchodził swój mały jubileusz - gazetka "Pan Łączy Nas" wydawana jest w prafii pw. Św. Małgorzaty w Śmiłowie. Poniżej wywiad z jej założycielem i redaktorem księdzem Jerzym Ptachem.

NUMER 100. - JUBILEUSZOWY "PAN ŁĄCZY NAS"

Z redaktorem gazetki ks. Jerzym Ptachem rozmawia Sylwia Kulczyńska

Z okazji Jubileuszowego - 100. numeru "Pan łączy nas" proszę powiedzieć skąd wziął się pomysł wydawania gazetki parafialnej?
- Można wymienić kilka powodów: aby dotrzeć do tych, którzy z różnych powodów nie bywają w kościele; by powracać do tego co było w kościele powiedziane, a przede wszystkim ze względu na dokumentalny charakter naszej gazetki (by pozostało dla potomnych).

Czy mógłby Ksiądz w kilku słowach opowiedzieć jej historię?
- Pierwszy numer ukazał się w grudniu 1994 r. Tytuł jest nawiązaniem do naszego Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Religijnej "Pan łączy nas", który odbywał się w Śmiłowie w latach: 1990-1993. Gazetka, jak mówi sam jej tytuł, ma łączyć naszą wspólnotę parafialną w naszym Panu. W minionym okresie wydawanie gazetki było nie do pomyślenia. Dziś nie ma cenzury. A zresztą zawsze intere­sowałem się poligrafią. Już na pierwszej mojej parafii skonstruowałem prowizoryczny powielacz, na którym powielałem pieśni oraz obrazki do katechizacji. Posiadam nawet jeszcze książeczkę, którą wydałem będąc w liceum.

Czy podczas tworzenia pierwszego numeru spotkał się Ks. z przychylnością ludzi? Chętnie ofiarowali swoją pomoc w jej tworzeniu?
- Oczywiście. Pani Halina przygotowała nawet krzyżówkę: Czy znasz twój kościół?

Czym jest dla Księdza każdy kolejny numer gazetki?
- To kolejny etap mego życia. A w ogóle praca redaktora, to wielka wspaniała przygoda.

Proszę powiedzieć jakie trudności spotykają Ks. na drodze tworzenia kolejnego numeru gazety? Na pewno nie jest ich mało.
- Trudności, jeżeli są, to raczej w końcowej fazie, przy wydruku, gdy zawiedzie sprzęt lub w chwili nieoczekiwanej skończy się toner.

Toner? Co to takiego?
- To kolorowy proszek do drukowania. Zawsze musi być komplet: czerwony, żółty, niebieski i czarny.

Jak robi się taką gazetkę? To musi być ciekawe.
- Tak, ale to już temat osobnego wywiadu.

Co odczuwa Ksiądz gdy wydaje kolejny numer?
- Tydzień wytchnienia, po czym kolejne przygotowanie następnego numeru.

Czy jest Ksiądz zadowolony na widok nowego numeru?
- Oczywiście, choć zawsze jest świadomość, że jakiś szczególik, zwłaszcza gdy chodzi o stronę estetyczną mógłby być lepiej dopracowany.

Proszę opowiedzieć trochę na temat redakcji.
- Jak każda redakcja; musi mieć swe zaplecze; m.in. odpowiednie miejsce na gromadzenie potrzebnych niezbędnych materiałów, tak w szafach jak i na dysku komputera.

Czy zamierza Ksiądz zwiększyć ilość stron pisma?
- Nie. Wielu Parafian kompletuje numery. Uważam, że obecna forma gazetki temu sprzyja. Staram się, by nie powielać tego co można znaleźć w innych gazetach. Chodzi o to, by każdy numer zawierał coś co dotyczy tylko naszej parafii i przez to przyczynił się do zachowania charakteru historyczno-dokumentalnego.

A więc redakcja gazetki to ważna działka pracy duszpasterskiej?
- Uważam, że tak. Nie wyobrażam sobie parafii bez gazetki.

Czy nie ma Ksiądz czasem chwil zniechęcenia?
- Może i są, ale widzę zainteresowanie gazetką. Ostatnio na kolędzie chłopak wyznał, że gdyby nie gazetka, nic nie wiedziałby o historii Śmiłowa. Nasza gazetka coraz częściej jest wykorzystywana w pisaniu prac magisterskich.

Często można spotkać w gazetce to co słyszymy w kościele.
- Tak, ale są tu też treści, o których milczę w kościele, np. ostatnio, korespondencje z władzami gminy.

Czy zaczynając 13 lat temu redagowanie gazetki, spodziewał się Ksiądz 100. numeru?
- Nie. O tym nie myślałem. Zawsze staram się tylko doczekać następnego numeru. Choć w ostatnich miesiącach…

Czy jest ktoś kto szczególnie mobilizuje redagowanie gazetki?
- Tak. Ci, którzy dopytują się o kolejny numer, np. Andrzej Kubiak, jak i ci, którzy chętnie pomagają w redagowaniu oraz ci, którzy współtworzą gazetkę przez swe świadectwa, np. o św. Teresce, o szkaplerzu, o Janie Pawle II, o bierzmowaniu, czy o rzuceniu palenia; oraz przez wpisy na stronę internetową do Księgi gości.

Na koniec co chciałby Ksiądz od siebie powiedzieć czytelnikom "PAN ŁĄCZY NAS"?
- Uważam, że gazetka nasza powinna być również dostępna w sklepach, zwłaszcza w Jeziorkach i w Brodnej. Ale to już zależy od dobrej woli sołtysów-sklepowych. A w ogóle, to od Was i tylko od Was zależą dalsze losy naszej gazetki.

Nie zostaje mi nic innego jak pogratulować i życzyć Księdzu dalszej owocnej pracy nad "PAN ŁĄCZY NAS"!

W: Pan łączy nas, nr 100/07

źródło: malgorzata.smilowo.parafia.info