strona główna / ostatnio dodane / Prasą parafialną warto

Prasą parafialną warto się zająć

Prasa parafialna skierowana jest przede wszystkim do wspólnoty, którą powinny łączyć jedna wiara i wspólnota celów -
powiedział ks. kan. Tomasz Król z Warszawy, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Prasy Parafialnej podczas II Olsztyńskiego Dnia Mediów.

Tegoroczny Olsztyński Dzień Mediów w całości poświęcony był prasie parafialnej. W sali konferencyjnej Instytutu Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II spotkali się głównie redaktorzy pism parafialnych z kilku miejscowości Archidiecezji Warmińskiej. Referat nt. "Pisma parafialne w życiu duszpasterskim Kościoła" wygłosił ks. kan. Tomasz Król. Przedstawił rolę ewangelizacyjną, edukacyjną, formacyjną, informacyjną i integracyjną prasy parafialnej. - Integracja rodzinna, sąsiedzka, pogłębianie więzi duchowych, jednoczenie parafian we wspólnym działaniu, poszukiwanie autorytetów i ukazywanie tych autorytetów - to zadanie prasy parafialnej - powiedział ks. Król. - Członkowie redakcji powinni nieustannie pogłębiać znajomość nauki chrześcijańskiej.

W drugiej części spotkania swoim doświadczeniem w redagowaniu i wydawaniu pisma parafialnego "Nazaret" w parafii p.w. Świętego
Józefa w Olsztynie podzielili się: dr Anna Mackowicz, wieloletnia redaktorka oraz ks. Stanisław Dźwil, redaktor naczelny tegoż pisma. W dyskusji głos zabrał też Janusz Prucnal, od wielu lat pracujący przy redakcji technicznej i opracowaniu graficznym gazet m.in. dla parafii w Szczytnie, Nowym Kawkowie i in. Podał on kilka sposobów redagowania pism parafialnych, np.: konieczność stosowania krótkich tekstów, ilustrowania tekstów rysunkami, zdjęciami, czy infografiką, modną dziś szczególnie w pismach tabloidalnych. Podał również propozycję tworzenia pism dekanalnych poprzez łączenie się pism poszczególnych parafii.
- Razem znacznie łatwiej i taniej; połączonymi siłami można przetrwać najtrudniejsze chwile. Takie pisma dłużej pozostaną na wydawniczym rynku prasy parafialnej - powiedział Janusz Prucnal.

Nie zabrakło prezentacji "Serca Warmii", pisma Archidiecezjalnego Seminarium Duchownego "Hosianum" w Olsztynie, redagowanego przez alumnów. Pismo to przedstawił redaktor naczelny, alumn Karol Krukowski. Następnie świadectwa i własne refleksje przedstawili: Barbara Markowska, redaktor naczelny dwutygodnika "Dobrego Dnia!" w parafii p.w. świętego Ojca Pio w Ostródzie, ks. Andrzej Ciućkowski, redaktor naczelny nieregularnika "Salwator" w parafii p.w. świętej Moniki w Kajkowie koło Ostródy, której jest proboszczem, a także Ryszard Walkowski, redaktor pisma "Nasza Wspólnota" w parafii p.w. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Nowym Kawkowie.

Z kolei redaktor Zenon Złakowski zachęcał, aby w pracę redakcyjną angażowali się na równi księża, jak i świeccy. Każdy w tej pracy ma swoje znaczące miejsce, z tym, że księża powinni bardziej zachęcać do pracy w zespole redakcyjnym, a następnie pomagać tam, gdzie pomoc ta jest konieczna.

Zbigniew Połoniewicz poinformował o inicjatywie Oddziału Warmińsko-Mazurskiego Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" - popartej przez obradujący w ramach niedawno odbytego Kongresu Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Archidiecezji Warmińskiej Zespół ds. Mediów - zorganizowania kursu dla dziennikarzy, redaktorów i wydawców prasy parafialnej z terenu Archidiecezji Warmińskiej.

Dyskusję zakończyło wystąpienie ks. kan. Tomasza Króla, który zwrócił się do obecnych na sali dziennikarzy i redaktorów z apelem, aby jak najszybciej zorganizować w Olsztynie I Forum Prasy Parafialnej. Pozwoli ono na integrację środowiska pism parafialnych, stworzy nowe możliwości współdziałania oraz pozwoli na utworzenie Archidiecezjalnego Centrum Informacyjnego Prasy Parafialnej. Kończąc, wyraził ważną myśl:
"Małe Ojczyzny" zyskują coraz bardziej na znaczeniu, umożliwiając ludziom pełniejszą identyfikację społeczną. Dlatego też w prasie parafialnej nie można zapomnieć o lokalnym patriotyzmie. Warto, a nawet trzeba upowszechniać wiedzę o najbliższym środowisku, jego przeszłości, tradycjach kulturowych, a także o zachodzących aktualnie przemianach.

II Olsztyński Dzień Mediów przygotowali: Instytut Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II w Olsztynie, Oddział Warmińsko-Mazurski Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana", Rada Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Archidiecezji Warmińskiej oraz Akcja Katolicka Archidiecezji Warmińskiej. Spotkanie prowadził dyrektor IKCh ks. dr Stanisław Kozakiewicz, który powołując się na dokumenty II Soboru Watykańskiego podkreślił znaczenie, jakie do roli mediów przywiązuje dziś Kościół. Obecni na spotkaniu mogli obejrzeć wystawę kilkudziesięciu pism w tym głównie pism parafialnych - wydawanych zarówno w Archidiecezji Warmińskiej, jak i w innych diecezjach.

Zbigniew Połoniewicz

Źródło: Wiadomośći Parafialne, Warszawa-Ursynów, nr 1/2006 [za: "Krajobrazy"]