strona główna / ostatnio dodane / Finanse w gazetce cd.
Finanse w gazetce cd.
W związku z poruszonym tematem finansowania gazetki parafialnej otrzymałam od jednego z użytkowników obszerną opinię na ten temat - tym razem zupełnie fachową. Pan Piotr Moll zaznacza, że jest doradcą podatkowym, ale przedstawia swoją opinię na temat, którym na co dzień się nie zajmuje.
Poniżej treść tej korespondencji
-------
Przekazuję kilka uwag na temat spraw formalnych i finansów.
-
Wydając gazetkę parafialną w zasadzie nie prowadzi się działalności gospodarczej - działalność gospodarcza to każdą działalność zarobkowa w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, w tym wykonywanie wolnego zawodu, a także każdą inną działalność zarobkową wykonywaną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, nawet gdy inne ustawy nie zaliczają tej działalności do działalności gospodarczej lub osoby wykonującej taką działalność - do przedsiębiorców; - to definicja z ustawy Ordynacja podatkowa. Jeżeli gazetka nie jest wydawana w celach zarobkowych - jej wydawanie nie jest działalnością gospodarczą. Wtedy nie ma problemu z Urzędem Skarbowym. Bowiem kościelne osoby prawne - a taką jest parafia - są zwolnione z prowadzenia dokumentacji rachunkowej i podatkowej wynikającej z przepisów prawa (ustawa z 17 maja 1989 r. o o stosunku Państwa do Kościoła katolickiego w Rzeczpospolitej Polskiej, art 55 ust.2). Wtedy Urząd Skarbowy nie ma co kontrolować. Z jednego z rozporządzeń do ustawy o rachunkowości wynika, że kościelne osoby prawne prowadzą dokumentację zgodnie z wewnętrznymi ustaleniami. Chodzi aby dokumentację prowadzić, umieć wykazać jakie są przychody (np protokół ile wyjęto z koszyka czy ze skarbonki) i jakie były wydatki (też w jakikolwiek sposób udokumentowane, w ostateczności oświadczeniem osoby ponoszącej wydatek). I to nie tylko dla osób z aparatu władzy, ale aby przed sobą się rozliczyć.
-
Dlatego też osobiście uważam, że należy być ostrożnym z reklamami (nawet świeckie gazety specjalistyczne bez reklam albo z małą ich ilością mogą mieć obniżony VAT, natomiast po przekroczeniu limitu reklam - nie) Poza tym zamieszczanie reklam może być traktowane jako działalność gospodarcza, natomiast wydawanie gazetki parafialnej jako takiej, bez celów zarobkowych, na pewno nie.
-
Myślę, że bezpieczniejsze byłoby zawarcie umowy sponsoringu - reklamodawca, w istocie sponsor zobowiązuje sie do sponsorowania (dofinansowania) jakiegoś ważnego dzieła w parafii, w zamian za reklamę w gazetce. To niby to samo, ale świadczenie usług reklamowych ma w swoim charakterze wykonywanie działalności gospodarczej, a sponsorowany potrzebuje wsparcia na szlachetne cele. Stosowanie takiej nomenklatury, wraz z faktycznym przeznaczeniem uzyskanych środków na dany cel, nie będzie rodziło problemów. Organy skarbowe kontrolując sponsora mogą badać tzw. ekwiwalentność, czyli porównać kwotę przekazaną w zamian za reklamę w gazetce do wartości rynkowej, biorąc pod uwagę nakład gazetki i koszty ogłoszeń w prasie. Nadwyżka wartości powinna być darowizną - sponsor nie może jej ująć w koszty swej działalności, ale (na ogół) odliczać od dochodu.