strona główna / ostatnio dodane / 1% podatku dla Jasia

1% podatku dla Jasia

26 stycznia 2010 r.
Kochani użytkownicy i goście serwisu. W najbliższym czasie wielu będzie Was namawiać do przekazania 1% podatku na jakąś organizację pożytku publicznego. Chciałabym i ja prosić Was - jeśli taka będzie Wasza wola - o pomoc dla synka moich znajomych. Jaś ma zrośnięte paluszki prawej rączki i możliwe jest przywrócenie jej sprawności operacyjnie, ale to kosztuje. Dlatego poniżej przedstawiam list od Rodziców Jasia i mam nadzieję, że choć kilkoro z Was zdecyduje się ich wspomóc.

-------
Witajcie,

Nasz niezwykły synek oprócz normalnej niezwykłości dla swoich rodziców, którą określa się jako cudowność, ma jeszcze jedną niezwykłą cechę. Jaś ma zrośnięte paluszki prawej dłoni. Na szczęście jest to wada wyizolowana, co znaczy, że wszystkie inne wnętrzności i zewnętrzności są w jak najlepszym porządku.

I chociaż Jaś świetnie się rozwija i radzi sobie z takim "instumentarium" jakie ma, to chcemy jednak jak najszybciej usprawnić Jasiowi rączkę.

Już wszystko zapięte na ostatni guzik. Pierwsza operacja Jasia w Hamburgu będzie 4 lutego 2010. Rozdzielamy kciuk i piąty paluszek oraz robimy przeszczep skóry. Kolejne operacje - w okresach mniej więcej półrocznych. Ile ich będzie dowiemy podczas konsultacji 25 stycznia br.

Według naszej wiedzy NFZ nie sfinansuje tych operacji, przede wszystkim dlatego że teoretycznie można byłoby je przeprowadzić w Polsce. To jednak jest teoria, bo w praktyce należy spytać o jakość i warunki takich operacji w Polsce. My nie jesteśmy w stanie zaufać polskiej służbie zdrowia. Ponad pół roku rozpoznawaliśmy w tej sprawie rynek polski i konkluzja - zgodna również z sugestiami kilku lekarzy - jest jedna - Hamburg.

Ale w konsekwencji wszelkie konsultacje, zabiegi, a także operacje i późniejszą rehabilitację będziemy finansować prywatnie. Jak się zapewne domyślacie koszty są spore. Sama pierwsza operacja została oszacowana na 4300 euro. Zresztą gdyby zdecydować się na Polskę też trzeba byłoby płacić, żeby nie czekać wiele miesięcy na terminy.

Jeśli ktokolwiek z Was zechce pomóc Jasiowi, od kilku dni istnieje możliwość przekazywania 1% PIT na subkonto Jasia, które właśnie założyliśmy w Organizacji Pożytku Publicznego Fundacja "Zdążyć z pomocą". Jest to dla Was całkowicie neutralne finansowo - wystarczy tylko wpisać odpowiednie dane w rozliczenie roczne PIT i Urząd Skarbowy przekaże Fundacji 1% Waszego podatku na potrzeby finansowania leczenia Jasia.

INSTRUKCJA wypełnienia PIT-ów

• Na operację rączki Jasia można w rocznym PIT przekazywać 1% podatku w następujący sposób:
    nazwa fundacji: Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą",
    nr KRS fundacji: 0000037904;

• oraz w pozycji PIT "informacje uzupełniające-cel 1%" w drugim wierszu KONIECZNIE należy dopisać: Jan Radosław Korneluk. Dzięki temu Fundacja po otrzymaniu środków z Urzędu Skarbowego przeksięguje je na subkonto Jasia.

• Wzory jak wypełniać poszczególne formularze PIT w zakresie 1% dla Jasia można pobrać poniżej

Już teraz dziękujemy za wpłaty. Będziemy też wdzięczni, jeżeli istniałaby możliwość przesłania tej wiadomości dalej - do bliskich i znajomych.

Jaś, Marta i Radek Kornelukowie

----------------
uaktualnienie 27 stycznia 2010 r.
Właśnie wróciliśmy z Hamburga z konsultacji. Okazuje się, że główna wada to brak mięśnia piersiowego, a zrośnięte paluszki to wada tak naprawdę dodatkowa - stąd nazwa "zespół Polanda". W wikipedii piszą, że to rzadki zespół wad wrodzonych - a jednak się zdarzyło... Przy tej wadzie gorzej mają dziewczynki, bo mają wówczas nierówne piersi. Na szczęście pierś Jasiowi nie jest specjalnie potrzebna :-), a z paluszkami coś się da zrobić, choć ostatecznie raczej będą cztery i najbardziej sprawny będzie tylko kciuk. Ale to ważne, bo to palec przeciwstawny.