strona główna / aktualności / Ogłoszenia Parafialne w internecie

Ogłoszenia Parafialne w internecie

4 września 2009 r.
Serwis internetowy OgloszeniaParafialne.pl, zrzeszający wspólnotę katolicką wokół własnego duszpasterstwa otwiera się na parafie z całej Polski. Twórcy serwisu zapraszają księży z całej Polski do wprowadzania do serwisu informacji o swojej parafii.

Inicjatywą twórców było stworzenie platformy komunikacyjnej między wiernymi a ich duszpasterstwem, gdzie w łatwy sposób wierni docierają do bieżących informacji z życia swojej i innych parafii. Znajdą oni tam takie informacje jak m.in. na bieżąco aktualizowane ogłoszenia parafialne, terminy Mszy św, czy intencje mszalne. Serwis wyposażony jest również w narzędzia, ułatwiające dotarcie do pożądanych informacji - np. wyszukiwarka Mszy św. w danym mieście.
Każdy ksiądz chcący skorzystać z serwisu otrzymuje własny login i hasło, które pozwalają mu na stworzenie profilu parafii. Duszpasterz umieszcza w nim podstawowe informacje na temat wspólnoty, takie jak godziny Mszy św. czy godziny otwarcia biura parafialnego oraz cotygodniową listę aktualnych komunikatów duszpasterskich. Następnie za pośrednictwem internetu do informacji tych docierają wierni.
Czym różni się taki serwis od tradycyjnej strony internetowej parafii? - Tutaj wszystko jest proste w obsłudze - ogłoszenia dodawać może bardzo szybko każdy ksiądz, nawet nie mający dużego doświadczenia w pracy z komputerem - tłumaczy Tomasz Rzeźnik, jeden z pomysłodawców serwisu - To również jedna spójna baza pod łatwym do zapamiętania adresem 'www.ogloszeniaparafialne.pl'. Dużo łatwiej więc dotrzeć do informacji, które zamieszczą tam księża - dodaje.
Korzystanie z serwisu jest bezpłatne - zarówno dla parafian, jak i dla parafii. Na razie w serwisie znajduje się blisko dwadzieścia parafii, głównie z terenu Archidiecezji Poznańskiej. - Chcieliśmy upewnić się, że narzędzie to sprawdzi się i będzie działało dobrze na terenie naszego rodzinnego miasta. Teraz mamy nadzieję, że możliwości, jakie daje serwis dostrzegą również duszpasterze z innych rejonów Polski - komentuje Jakub Waliszewski, jeden z twórców serwisu.
Serwis jest skonstruowany tak, aby umożliwić duszpasterzowi łatwe, szybkie i samodzielne dodawanie aktualnych ogłoszeń. W ten sposób wierni mogą sprawdzić w jakich intencjach odprawiane są najbliższe Msze św. lub dowiedzieć się o terminie odwiedzin Kolędy w ich domu.
Jednocześnie twórcy serwisu stworzyli możliwość łatwego kontaktu elektronicznego z duszpasterzami pełniącymi w niej posługę. Przykładowo jedna parafia z Poznania, za pośrednictwem tego narzędzia co niedziele przesyła kilku słowną inspirację oraz błogosławieństwo dla swoich wiernych, którzy korzystają z serwisu. Proces ten to tylko czas napisania samego komunikatu, a wiadomość wysyłana jest do wszystkich parafian automatycznie. - W każdy niedzielny wieczór otrzymuje wiadomość ze Słowem na Niedzielę od mojego Księdza Proboszcza. To bardzo miły akcent na początek tygodnia. - komentuje jedna z parafianek.
Powstanie inicjatywy spotkało się z aprobatą Kurii Metropolitalnej w Poznaniu. Dostrzegamy wartość takiej inicjatywy i życzymy powodzenia w realizacji misji, którą postawili sobie za cel twórcy projektu "OgloszeniaParafialne.pl" - pisze w liście do twórców serwisu ksiądz Piotr Garstecki, Notariusz Kurii.
Twórcy serwisu położyli szczególny nacisk na to, aby parafie dostępne poprzez Internet były autentyczne. W tym celu każdy zarejestrowany profil parafii, jest weryfikowany przez administratorów strony.
Twórcami inicjatywy są osoby świeckie (w części jeszcze studenci), który zapragnęli stworzyć serwis funkcjonalny, umożliwiający bliższy kontakt ze swoją parafią.
Serwis jest dostępny pod adresem: www.OgloszeniaParafialne.pl
źródło: Tomasz Rzeźnik, OgloszeniaParafialne.pl